سقف تیرچه کرومیت چیست و چگونه اجرا می شود؟

تیرچه کرومیت

تیرچه‌های کرومیت، یکی از مصالح ساختمانی است که در روند ساخت‌و‌ساز از آن استفاده می‌شود، استفاده از آن، موجب افزایش سرعت ساخت‌و‌ساز، کاهش هزینه و افزایش طول عمر سازه می‌شود.اگر دوست دارید، درباره تیرچه کرومیت بیشتر بدانید، با ما در بلاگ آهن بازار همراه باشید.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه‌های کرومیت نوعی سازه‌ هستند که در ساخت سقف‌های کاذب و بتنی از آن استفاده می‌شود. این تیرچه‌ها، از آلیاژ کرومیت ساخته شده‌اند و وزن سبک‌تر و مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارند. 

استفاده از آن‌ها در ساختمان، موجب افزایش سرعت و سهولت نصب، در پروژه‌های ساختمانی می‌شود. تیرچه‌های کرومیت با توجه به قابلیت سبک‌سازی و استحکام مناسب، بهینه‌سازی مصرف میلگرد و بتن، در ساخت سقف به کار گرفته می‌شوند. این تیرچه‌ها اغلب؛ با بلوک‌های سقفی مانند یونولیت یا پلی‌استایرن ترکیب شده و بعد از قرارگیری، با لایه‌ای از بتن پوشیده می‌شوند تا یک سقف یکپارچه و مقاوم بسازند.

تیرچه کرومیت از چه اجزایی تشکیل شده‌است؟

تیرچه کرومیت از اجزای مختلف زیر تشکیل شده‌است:

 • میلگرد بالا (کششی)

این میلگرد فلزی، در بالای تیرچه قرار دارد و برای تحمل نیروهای کششی در سقف بکار گرفته می‌شود.

 • میلگرد پایین (فشاری)

این میلگردها برای تحمل نیروهای فشاری در نظر گرفته شده‌اند و اغلب؛ در قسمت پایین تیرچه قرار دارند.

 • دیافراگم‌ها یا ورق‌های کرومیت

این ورق‌ها از جنس کرومیت هستند و وظیفه انتقال بارها بین میلگردهای کششی و فشاری را به عهده دارند. همچنین این ورق‌ها به استحکام ساختار کمک می‌کنند.

 • بتن پاشنه

بخشی از تیرچه است که به‌صورت پیش ساخته از بتن تولید می‌شود و برای برقراری اتصال میان میلگردها و افزایش مقاومت خمشی تیرچه از آن استفاده می‌شود.

 • میلگرد‌های عرضی (خاموت)

این میلگردها، به‌صورت عرضی قرار دارند و برای حفظ فاصله و موقعیت میلگردهای طولی و افزایش کارایی تیرچه استفاده می‌شوند.

اجزای تیرچه کرومیت
تیرچه‌های کرومیت به دلیل وزن سبک، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی، نصب آسان و سریع، اقتصادی‌بودن و کاهش مصرف مواد، گزینه‌ای محبوب در صنعت ساخت‌وساز هستند.

جنس تیرچه کرومیت‌ها از چیست؟

تیرچه‌های کرومیت، اغلب؛ از ترکیب فولاد و ورق‌های گالوانیزه با پوشش کرومیت ساخته شده‌اند. درواقع؛ میلگردهای استفاده شده در این تیرچه‌ها، معمولاً از جنس فولاد هستند، درحالی‌که، ورق‌های بین میلگردی، از جنس فولاد گالوانیزه با پوشش کرومیت هستند و مقاومت محصول را در برابر خوردگی، افزایش می‌دهند.

مزایای اجرای سقف‌های تیرچه کرومیت

اجرای سقف‌های تیرچه کرومیت مزایای متعددی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سبکی وزن

 تیرچه کرومیت به دلیل استفاده از مواد سبک‌تر نسبت به تیرچه‌های معمولی، وزن کلی سازه را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد، این امر می‌تواند در کاهش هزینه‌های سازه و فونداسیون مؤثر باشد.

 • مقاومت در برابر خوردگی

استفاده از ورق‌های کرومیت مقاومت بیشتری در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی ایجاد می‌کند، این امر موجب افزایش عمر سازه می‌شود.

 • سرعت اجرا

استفاده از تیرچه‌های کرومیت به دلیل وزن کم و سهولت حمل‌و‌نصب، سرعت اجرای پروژه‌ها را بالا می‌برند.

 • کاهش مصرف مصالح

استفاده از این تیرچه‌ها به کاهش مصرف میلگرد و بتن در ساخت سقف کمک می‌کنند و از این طریق موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند.

 • قابلیت دسترسی به فضاهای تأسیساتی

فضای بین تیرچه‌ها امکان نصب تاسیسات مانند لوله‌کشی و کابل‌کشی را فراهم می‌کنند.

 • تنوع در طراحی

تیرچه کرومیت، امکان اجرای طیف وسیعی از طرح‌های معماری را با توجه به تنوع در طول و اندازه دارد.

 • عایق‌بندی و مقاومت حرارتی

سقف‌هایی که با تیرچه کرومیت ساخته می‌شوند، به‌طورکلی عایق‌بندی بهتر و مقاومت حرارتی خوبی دارند.

 • استحکام و دوام

تیرچه‌های کرومیت به دلیل آنکه، می‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند، مقاومت بالایی در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله دارند.

معایب استفاده از تیرچه کرومیت در ساختمان

استفاده از تیرچه کرومیت در ساختمان‌سازی، در کنار مزایای متنوعش، معایبی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- هزینه اولیه بالا

هزینه اولیه تهیه تیرچه کرومیت در مقایسه با انواع سنتی تیرچه‌ها مانند بتنی یا فلزی بیشتر است.

۲- نیاز به تخصص

نصب صحیح تیرچه کرومیت، نیازمند دانش فنی و مهارت است و افراد نصاب باید با دقت زیادی این کار را انجام دهند تا از استحکام و ایمنی سازه اطمینان حاصل کنند.

۳- محدودیت‌های طراحی

در برخی موارد، استفاده از تیرچه کرومیت ممکن است؛ با محدودیت‌هایی در طراحی معماری روبرو شود، به‌خصوص اگر ساختمان دارای باربری‌های غیرمعمول یا طراحی پیچیده باشد.

۴- مقاومت در برابر آتش

تیرچه‌های کرومیت مانند دیگر اجزای فولادی ممکن است؛ در برابر آتش مقاومت کمتری نسبت به مصالح سنتی مانند بتن داشته‌باشند.

۵- نیاز به حمل و نقل مراقبتی

تیرچه‌های کرومیت به دلیل ساختار فولادی خود نیاز به حمل و نقل دقیق و محافظت شده دارند تا از خرابی یا تغییر شکل آن‌ها جلوگیری شود.

۶- تغییرات قیمت مواد

قیمت فولاد و ورق‌های کرومیت ممکن است؛ به دلیل نوسانات بازار مواد اولیه دستخوش تغییرات شود، که این امر می‌تواند بر هزینه کلی پروژه تأثیر بگذارد.

۷- صداهای انتقالی

فولاد به دلیل سختی و چگالی خود می‌تواند منجر به انتقال صدا در سازه شود، که نیاز به اقدامات اضافی برای عایق‌بندی صوتی دارد.

۸- نیاز به تخصص

نصب صحیح تیرچه کرومیت نیازمند دانش فنی و مهارت خاص است و افراد نصاب باید با دقت زیادی این کار را انجام دهند تا از استحکام و ایمنی سازه اطمینان حاصل کنند.

۹- محدودیت‌های طراحی

در برخی موارد، استفاده از تیرچه کرومیت ممکن است؛ با محدودیت‌هایی در طراحی معماری روبرو شود، به‌خصوص اگر ساختمان دارای باربری‌های غیرمعمول یا طراحی پیچیده باشد.

۱۰- نیاز به حمل‌و‌نقل مراقبتی

تیرچه‌های کرومیت به دلیل ساختار فولادی خود نیاز به حمل‌و‌نقل دقیق و محافظت‌شده دارند تا از خرابی یا تغییر شکل آن‌ها جلوگیری شود.

۱۱- تغییرات قیمت مواد

قیمت فولاد و ورق‌های کرومیت ممکن است؛ به دلیل نوسانات بازار مواد اولیه دستخوش تغییرات شود، این امر می‌تواند بر هزینه کلی پروژه تأثیر بگذارد.

۱۲- صداهای انتقالی

فولاد به دلیل سختی و چگالی بالایش، می‌تواند منجر به انتقال صدا در سازه شود، که نیاز به اقدامات اضافی برای عایق‌بندی صوتی دارد.

و اما سخن آخر درباره تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت، با ساختار فولادی و پوشش گالوانیزه، راهکاری نوین در صنعت ساخت‌وساز است که به دلیل وزن سبک، نصب سریع و مقاومت بالا در برابر خوردگی مورد توجه قرار گرفته‌است. این تیرچه‌ها به کاهش بار مرده ساختمان کمک کرده و امکان طراحی متنوع‌تر را فراهم می‌کنند. با این حال، هزینه‌های اولیه بالاتر، نیاز به نصب متخصصانه و محدودیت‌های طراحی می‌توانند به عنوان معایب آن در نظر گرفته شوند. 

اگر قصد خرید یا بررسی قیمت تیرچه کرومیت دارید، می‌توانید از محصولات ما در «آهن بازار» دیدن کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: Wikipedia

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *