تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها و زمان اجرا در پروژه‌ها

تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها

تیرچه کرومیت از جمله مصالح پیش‌ساخته‌ی ساختمانی است که به صورت متداول در اجرای سقف پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. این تیرچه‌ها به خوبی وزن بتن را تحمل کرده و باعث تقویت و یکپارچگی ساختمان‌ها خواهند شد. همچنین به کار بردن تیرچه فلزی یا همان تیرچه کرومیت، تسهیل روند ساخت و ساز و کاهش هزینه‌های اجرایی را به دنبال دارد. ما در این مطلب به تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها و زمان اجرا در پروژه‌ها خواهیم پرداخت؛ در بلاگ آهن بازار همراه ما باشید.

علت تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها چیست؟

تیرچه‌ها قطعاتی پیش ساخته هستند که برای سقف استفاده می‌شوند. معمولا تیرچه‌ها به منظور تحمل بارهای زنده و مرده ساختمان به کار می‌روند. تیرچه کرومیت یکی از انواع تیرچه است و این محصول با نام تیرچه فولادی با جان باز نیز شناخته می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت شامل بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی است. بال تحتانی بخشی است که به عنوان عضو کششی خرپا عمل می‌کند. این بخش از تسمه ساخته می‌شود و وظیفه بال تحتانی در واقع تحمل نیروی بارهای وارده در مراحل بارگذاری است. بال فوقانی توسط یک تسمه و دو میلگرد، نبشی و ناودانی ساخته شده است و در درون بتن قرار می‌گیرد. در زمان بارگذاری، حمل و نقل و بتن ریزی این قسمت متحمل وزن مرده سقف و وزن تیرچه است. اعضای قطری که بخش دیگری از تیرچه کرومیت هستند، از میلگرد ساخته شده و به عنوان عضو مورب خرپا عمل می‌کنند. این بخش از طریق جوش به نبشی و ورق متصل می‌شود.

استفاده از سقف تیرچه کرومیت در پروژه‌های عمرانی می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم منجر به کاهش هزینه‌ها شود.

تیرچه‌ کرومیت
تیرچه‌های کرومیت وزن سبک و ساختار ساده‌ای دارد

در بخش زیر به برخی از رایج‌ترین علل تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها می‌پردازیم:

کاهش مصرف مصالح ساختمانی

سقف تیرچه کرومیت با وزن سبکتر نسبت به سقف‌های سنتی، نیاز به موادی مانند بتن و فولاد را کاهش می‌دهد. این امر منجر به کاهش مصرف فولاد و بتن در ساخت سقف می‌شود. به علاوه به دلیل فاصله کم بین تیرچه‌ها، می‌توان از بلوک‌های سبک‌تر و کمتری برای پر کردن فضای بین آن‌ها استفاده کرد.

کاهش هزینه‌های نصب و اجرا

تیرچه‌های کرومیت وزن سبک و ساختار ساده‌ای که دارد، به همین علت نصب و اجرای این نوع از سقف بسیار سریعتر از روش‌های سنتی انجام می‌شود. این مساله باعث کاهش هزینه‌های مربوط به نیروی کار و زمان اجرا می‌شود.

کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات

سقف تیرچه کرومیت در برابر ضربه، زلزله و حریق باعث مقاومت زیادی دارد که باعث کاهش نیاز به  نگهداری آن می‌شود؛ این موضوع منجر به کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات در آینده خواهد شد.

کاهش هزینه‌های حمل و نقل

اجزای سقف‌های تیرچه کرومیت وزن سبکتری نسبت به مصالح سقف‌های سنتی دارند، همین ویژگی نیاز به استفاده از وسایل حمل‌ و نقل سنگین و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش می‌دهد. این موضوع تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها و مخارج کلی پروژه را به خوبی نشان داده و از افزایش بیشتر هزینه حمل و نقل جلوگیری می‌کند.

افزایش اندازه‌ی دهانه‌ها

تیرچه‌های کرومیت به دلیل استحکام بالا، می‌توانند دهانه‌های بزرگتری را بدون نیاز به تیرهای میانی یا ستون‌های اضافی پوشش دهند. این امر منجر به استفاده از فضای بازتر و انعطاف‌پذیری بیشتر در طراحی فضا می‌شود. در برخی موارد، استفاده از تیرچه‌های کرومیت می‌تواند به حذف کامل ستون‌ها منجر شود که به نوبه خود باعث صرفه‌جویی در هزینه و افزایش فضای قابل استفاده می‌شود.

کاهش هزینه‌های انرژی

خواص عایقی حرارتی و صوتی سقف‌های تیرچه کرومیت باعث کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم‌های تهویه مطبوع و انرژی مصرفی می‌شود.

افزایش عمر مفید ساختمان

مقاومت بالای سقف تیرچه کرومیت در برابر خوردگی، زنگ زدگی و حرارت باعث افزایش عمر مفید ساختمان می‌شود. این امر به معنی کاهش نیاز به تعمیرات و بازسازی در طول عمر ساختمان است.

چرا استفاده از تیرچه کرومیت بر کاهش زمان اجرا تاثیرگذار است؟

در بخش قبلی به علت مقرون به‌ صرفه بودن این تیرچه‌ها از لحاظ اقتصادی، اشاره کردیم؛ اما افزون بر کاهش هزینه‌ها، استفاده از تیرچه کرومیت بر کاهش زمان اجرا پروژه‌های عمرانی نیز موثر خواهد بود.

در ادامه دلیل تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش زمان اجرا را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

سرعت بالای در اجرا

در مقایسه با روش‌های سنتی ساخت سقف مانند تیرچه بلوک، تیرچه کرومیت به طور قابل توجهی سریع‌تر نصب می‌شود. تیرچه‌های کرومیت به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شوند و به همین دلیل نیازی به قالب‌بندی و آرماتوربندی در محل پروژه ندارند. این امر باعث می‌شود تا سرعت اجرای سقف به طور قابل توجهی افزایش یابد.

عدم نیاز به شمع بندی

تیرچه‌های کرومیت به دلیل مقاومت بالا، نیازی به شمع بندی در زیر خود ندارند. این امر باعث می‌شود تا عملیات اجرای سقف بدون نیاز به مراحل اضافی و زمان‌بر شمع بندی انجام شود.

امکان اجرای همزمان چند سقف

با توجه به عدم نیاز به شمع بندی و پیش ساخته بودن تیرچه‌های کرومیت، می‌توان چندین سقف را به طور همزمان اجرا کرد. این امر باعث می‌شود تا سرعت کلی ساخت پروژه افزایش یابد.

کاربرد تیرچه کرومیت
به کار بردن تیرچه فلزی یا همان تیرچه کرومیت باعث تسهیل روند ساخت و ساز می‌شود

سخن پایانی

ما در این مقاله دلایل تاثیر تیرچه کرومیت بر کاهش هزینه‌ها و زمان اجرا را مطرح نمودیم.  به طور کلی، با در نظر گرفتن موارد ذکر شده متوجه شدیم که سقف تیرچه کرومیت در بسیاری از پروژه‌ها یک راه‌ حل اقتصادی و با صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه، زمان و نیروی کار به شمار می‌رود.

در صورتی‌که شما قصد خرید تیرچه کرومیت را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع:

hom.ir

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *