میلگرد انتظار چیست؟ اهمیت و کاربرد آن

میلگرد انتظار چیست؟ اهمیت و کاربرد آن

میلگرد انتظار که با نام میلگرد ریشه هم شناخته می‌شود ، یک میلگرد بریده شده در ابعاد کوچک است و در سازه‌های بتنی که امکان بتن ریزی یک جا را ندارند و به اصطلاح محدودیت بتن ریزی دارند و در سازه‌هایی با امکان پیشروی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به تعریف کامل میلگرد انتظار ، اهمیت و کاربرد آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

میلگرد انتظار چیست؟

به میلگردی که قسمتی از آن در بتن جای داده می‌شود و قسمت دیگر آن بیرون می‌ماند ، میلگرد ریشه یا انتظار گفته می‌شود.
میلگرد انتظار برای انتقال بار از عضو بتنی به عضو مجاور است یا به زبان ساده‌تر ، وقتی بتن ریزی طی چند مرحله انجام می‌شود ، باعث ایجاد درز سرد در بین بتن می‌شود که این موضوع مقاومت بتن و در نتیجه عمر سازه را کوتاه می‌کند. و دلایل این امر به مواردی مانند وجود محدودیت در طول میلگردها ، مشکلات اجرایی ، محدودیت در فضا و مواردی از این دست مرتبط است.

در این زمان ، از میلگرد انتظار استفاده می‌شود. در واقع ، وظیفه اصلی این محصول ، بهبود مقاومت برشی بتن است. این محصولات در اتصالات عرضی در بین دو بخش بتنی قرار دارند و برای انتقال بار بین دال‌‌های جداگانه ، کاهش شکست بتن و بهبود عملکرد آن استفاده می‌شوند.

میلگرد انتظار چیست؟ اهمیت و کاربرد آن

هدف از کارگذاری میلگرد انتظار

 • انتقال بار بدون حرکت مفصلی افقی

در نظر بگیرید که بتن وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرد منبسط می‌شود و وقتی سرد می‌شود ، منقبض می‌شود. بنابراین ، در تابستان ، بتن به احتمال زیاد گسترش می‌یابد ، در حالی که در زمستان انقباض وجود دارد و این انبساط و انقباض باعث حرکت است. و هر زمان که دما تغییر کند ، دال‌های بتنی به صورت افقی حرکت می‌کنند. وجود میلگرد انتظار از حرکت در مواقع انبساط و انقباض جلوگیری کرده و استقامت سازه را تضمین می‌کند.

 • ظرفیت تحمل بار در دال‌ها

میلگردهای انتظار فولادی به افزایش مقاومت سطح بتن کمک می‌کنند. در حالت ایده آل ، بتن در برابر فشار مقاوم است ، اما مقاومت کششی و شکل پذیری کمی دارد. بدون میلگرد انتظار فولادی ، روسازی های بتنی در برابر نیروهای فشاری مقاومت نمی‌کنند. میلگرد انتظار باعث می‌شود که سطح بتن به خوبی با بتن خشک بچسبد. علاوه بر این ، میلگرد انتظار با تغییر دما منبسط و منقبض می‌شوند و ظرفیت حمل بار کافی را تضمین می‌کنند.

 • کاهش ترک و شکست گوشه‌های بتن

میلگرد انتظار که یک میله کوتاه است ، اتصال مکانیکی بین دال‌ها را فراهم می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند تا مقداری از بار را تحمل کنند. این امر انحراف و تنش مفصل را کاهش می‌دهد و از ترک خوردن گوشه جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از میلگرد انتظار

 • برای کاهش انحراف و تنش استفاده می‌شود.
 • میلگرد انتظار برای افزایش ظرفیت باربری دال استفاده می‌شود.
 • میلگردهای انتظار عمر اعضای ساختاری اولیه را افزایش می‌دهند.
 • هزینه اولیه پروژه را افزایش می‌دهد اما هزینه چرخه عمر را کاهش می‌دهد.
 • میلگرد انتظار احتمال شکستن اعضای بتنی را به دلیل حرکت افقی ضروری از بین می‌برد.
 • از میلگرد انتظار برای گسترش راحت‌ سازه استفاده می‌شود ، در این مواقع تنها یک حفاری کوچک برای وارد کردن فولاد برای گسترش سازه مورد نیاز است.
میلگرد انتظار چیست؟ اهمیت و کاربرد آن

موارد استفاده میلگرد انتظار

میلگرد انتظار را می‌توان هم در پروژه‌های ساخت و ساز جدید و هم در پروژه‌های بازسازی مانند تعویض دال استفاده کرد. علاوه بر این ، آنها را می‌توان در روسازی‌های موجود که در ابتدا بدون میلگرد انتظار ساخته شده اند ، مقاوم سازی کرد. افزودن میلگردهای انتظار می‌تواند طول عمر روسازی را با بهبود انتقال بار و کمک به جلوگیری از بروز خطا در اتصالات روسازی افزایش دهد.

میلگرد انتظار چیست؟ اهمیت و کاربرد آن
کار گذاشتن میلگرد انتظار برای گسترش سازه از پیش ساخته شده

انواع میلگرد انتظار از نظر مقاومت

نوع میلگردی که باید مورد استفاده قرار گیرد نکته مهمی است ، زیرا میلگردهای انتظار باید به اندازه بقیه مصالح دوام بیاورند. در این راستا ، مقاومت در برابر خوردگی میلگردهای انتظار بسته به قرار گرفتن آنها در معرض رطوبت و شرایط آب و هوایی یک ویژگی حیاتی است.
میلگردهای انتظار از مواد مختلفی ساخته شده‌اند، از فولاد ساده و بدون روکش گرفته تا فولاد ضد زنگ موجود هستند. همانطور که در زیر میبینید ، انواع میلگرد انتظار که بیشترین مقاومت را در برابر خوردگی نشان می‌دهند تا کمترین مقاومت به ترتیب درج شده‌اند ، فولادها با مقاومت در برابر خوردگی هزینه های بالاتری نیز دارند. توجه داشته باشید به این اصل : بیشترین مقاومت در برابر خوردگی = بیشترین هزینه ، و در نهایت عمر و کیفیت بالای سازه را تضمین می‌کند.

 1. فولاد ضد زنگ
 2. روکش فولاد ضد زنگ
 3. آستین فولادی ضد زنگ ، درج با روکش اپوکسی
 4. فولاد با کروم بالا
 5. روکش روی (گالوانیزه)
 6. فولاد با روکش اپوکسی
 7. فولاد ساده بدون روکش

فولاد با کروم بالا به فرمول فولادی اطلاق می شود که حاوی محتوای کروم بالاتری باشد ، اما کمتر از مقدار مورد نیاز برای واجد شرایط بودن به عنوان فولاد ضد زنگ است. میلگردهای انتظار از این نوع از محبوب ترین‌ها هستند ، زیرا می‌توانند مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشند در حالی که به طور قابل توجهی ارزان تر از فولاد ضد زنگ هستند.
علاوه بر پوشش اپوکسی برای مقاومت در برابر خوردگی ، میلگردهای انتظار باید با مواد لغزنده مانند روغن شوند. این امر از اتصال آنها به بتن جلوگیری می‌کند و به دال‌های مجاور اجازه می‌دهد تا به صورت افقی حرکت کنند در حالی که میلگرد انتظار برای انتقال بار در جای خود باقی می‌ماند.

کلام پایانی :

میلگردهای انتظار برای اینکه عملکرد انتقال بار خود را به درستی انجام دهند ، باید به درستی در جای خود قرار گیرند. به طور عمودی ، میلگرد انتظار معمولاً باید در عمق وسط دال قرار گیرد. با توجه به فاصله افقی ، میلگردهای انتظار معمولاً با فاصله 12 اینچی از هم قرار می‌گیرند که با اولین میلگرد در فاصله 12 اینچی از لبه دال شروع می‌شود. (اگر نزدیک‌تر به لبه دال قرار گیرد ، خود میلگردهای انتظار ممکن است تنش‌هایی ایجاد کنند که می‌تواند به دال آسیب برساند).

میلگردهای انتظار که به درستی نصب شده اند ، بخش مهمی از اتصال بین دو دال بتنی روسازی هستند. آنها اجازه می‌دهند یک ساختار بتنی رو آزادی حرکت داشته باشد و در عین حال اتصال اساسی روسازی را نیز حفظ می‌کنند. با انتقال بارهای ترافیکی بین دال‌ها ، عملکرد آن‌ها باعث می‌شود تا چندین قطعه بتن با هم به عنوان یک واحد عمل کنند و به روسازی اجازه می‌دهند هم عملکرد مؤثرتری داشته باشند و هم عمر طولانی‌تری داشته باشند.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بودید.

اگر مطلبی در مورد میلگرد انتظار هست که از قلم ما افتاده ، لطفا برایمان بنویسید.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *