معرفی جامع انواع ساندویچ پانل_مزایا و کاربرد

معرفی جامع انواع ساندویچ پانل_مزایا و کاربرد

ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان‌ها و سازه‌ها طراحی شده است. انواع ساندویچ پانل از سه لایه تشکیل شده‌اند که دو لایه ساختار بیرونی و لایه میانی هسته آن را تشکیل می‌دهند و شکل پانل ، مقاومت آن در برابر آب و هوا و استحکام آن را تضمین می‌کنند. لایه داخلی هسته‌ای است که خواص عایق حرارتی و صوتی را فراهم می‌کند.

ساندویچ پانل‌ها دارای انواع مختلفی از نظر شکل ، ابعاد ، جنس‌ها مختلف لایه بیرونی و انواع فوم که لایه درونی و هسته را تشکیل می‌دهد ، هستند. در این مقاله ما قصد داریم به معرفی کامل و جامع انواع ساندویچ پنل بپردازیم و مزایا و کاربرد هر یک را معرفی کنیم. لطفا همراه ما باشید.

فهرست مطالب

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل که یک ماده کامپوزیتی است از کنار هم گذاشتن یک فوم عایق و دو سطح فلزی تشکیل می‌شود.

طول عمر ساندویچ پانل به طراحی آن بستگی دارد. مثلا مشخصات فنی مناسب اجزای محصول از نظر جنس و با توجه به نیاز ساختمان ، محیط و شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارد ، باعث می‌شود طول عمر آن را افزایش دهد و یک انتخاب خوب باشد.

اما چطور یک انتخاب مناسب داشته باشیم؟

ورق بیرونی انواع ساندویچ پانل باید در برابر تغییرات دما ، اشعه UV و اثرات خارجی مقاوم باشد. ورق داخلی باید در برابر اثرات شیمیایی و فیزیکی و همچنین تراکم که ممکن است ناشی از جو داخلی ساختمان باشد مقاوم باشد.

همچنین ظرفیت باربری ساندویچ پانل‌ها که با مواد عایق متناسب با نیاز ساختمان طراحی شده‌اند ، باید بر اساس باری که حمل می‌کنند به درستی محاسبه شود.

پس از نصب طبق استانداردها ، انواع ساندویچ پانل‌ ها و محصولات مکمل آن باید حداقل سالی یک بار برای تمیز کردن و نگهداری بررسی شوند. خسارات ناشی از شرایط خارجی باید بدون تاخیر رفع شود.

مشخصات فنی انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل برای ساختمان‌های صنعتی و مسکونی و همچنین سازه‌های نظامی ، کشاورزی و پیش ساخته ، ساختمان‌های محل ساخت و ساز و سیلوها استفاده می‌شود. در حالی که عرض پوشش ساندویچ پانل 1000 میلی‌متر است ، طول آن در اندازه‌های مناسب با توجه به نیاز پروژه شما تولید می‌شود.

ساندویچ پانل‌ها با تضمین عایق حرارتی و صوتی و ضد آب و همچنین مقاومت در برابر آتش و بار برای ساختمان‌های شما در
3 لایه ورق داخلی ، ورق خارجی و هسته عایق تولید می‌شوند.

هنگام محاسبه اندازه ساندویچ پانل ، باید ضخامت عایق خود را نیز در نظر بگیرید. نوع و ضخامت هسته عایق شما باید بر اساس خواص ساختمان شما انتخاب شود.

ضخامت ساندویچ پانل سقف و ساندویچ پانل دیواری که برای سقف و دیوار ساختمان شما استفاده می‌شود بر اساس انواع عایق از 40 میلی متر تا 200 میلی متر موجود می‌باشد. برای نوع عایق پلی اورتان (PUR) و فوم پلی‌ایزو (PIR) 40 میلی متر تا 150 میلی متر و برای عایق فوم پلی استایرن انبساطی (EPS) ، 50 میلی متر تا 150 میلی متر برای پشم معدنی متغیر است.

ضخامت عایق PUR / PIR در انواع ساندویچ پانل‌های سردخانه بین 80 میلی متر تا 200 میلی متر و ضخامت عایق پشم معدنی در انواع ساندویچ پانل‌های آکوستیک بین 50 تا 150 میلی متر است.

معرفی جامع انواع ساندویچ پانل_مزایا و کاربرد

شرایط انتخاب انواع ساندویچ پانل

ویژگی‌های ورق داخلی و خارجی ساندویچ پانل‌ها باید با توجه به شرایط محیطی که ساختمان شما ممکن است در معرض آن قرار گیرد تعیین شود.

ورق بیرونی انواع ساندویچ پانل ها باید در برابر تغییرات دمایی ناشی از آلودگی اتمسفر ، باد ، خورشید و تماس با اشعه ماوراء بنفش و همچنین اثرات شیمیایی و فیزیکی مقاوم باشد.

از طرف دیگر ، ورق داخلی در مقایسه با ورق بیرونی به دلیل هسته عایق ساندویچ پانل ، از نظر دمایی پایین‌تر است. بنابراین ورق داخلی تحت تاثیر شرایط جوی و اشعه UV قرار نمی‌گیرد. با این حال ، ورق های داخلی ممکن است با اثرات شیمیایی و فیزیکی متفاوت ناشی از شرایط محیطی داخلی ساختمان شما ، مانند تراکم و گازهای شیمیایی ، مواجه شوند.
 
زیرلایه فلزی ، نوع پوشش و رنگ مورد استفاده در سطوح انواع ساندویچ پانل باید با توجه به عملکرد ساختمان شما ، شرایط محیطی که در معرض آن قرار می‌گیرد و نیازهای زیبایی و اقتصادی انتخاب شود.
 
جایگزین های سطح فلزی ساندویچ پانل ها:
  • فولاد ضد زنگ
  • ورق رنگی گالوانیزه
  • آلومینیوم طبیعی یا رنگ شده
ورق گالوانیزه به عنوان مطلوب ترین بستر ، مقاومت ساختاری پانل ساندویچ را تقویت می‌کند و با محافظت از لایه عایق ، ماندگاری بیشتر ساندویچ پانل را تضمین می‌کند.
معرفی جامع انواع ساندویچ پانل_مزایا و کاربرد

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل‌ها بسته به کاربردشان به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم می‌شوند. در انتخاب ساندویچ پانل دیواری ، پارامترهای کلیدی مهندسی حرارت ، مقاومت و ویژگی‌های حفاظت در برابر آتش است ، در حالی که برای پانل های سقف ، ظرفیت باربری و عمر طولانی نیز اهمیت دارد.

ساندویچ پانل‌های سقفی باید از هوابندی کامل و استحکام لازم سقف اطمینان حاصل کنند ، به همین دلیل توصیه می‌شود از پانل‌هایی با مشخصات ویژه نمای خارجی به صورت رج استفاده شود.

انواع ساندویچ پنل از نظر لایه درونی (هسته)

هسته ساندویچ پانل (لایه عایق) ویژگی‌هایی مانند دوام ، عایق حرارتی و صوتی و خواص حفاظت در برابر آتش را تضمین می‌کند.

انواع مختلفی از هسته‌ها در تولید انواع ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

مانند : پشم معدنی ، فوم پلی یورتان (PU، PUR) و فوم پلی ایزوسیانورات (PIR، IPN) ، و همچنین فوم پلی استایرن (فوم پلاستیکی) که این موارد بیشترین کاربرد را دارند.

فوم پلاستیکی

پانل‌های پر شده با پلاستیک فوم دار دارای بدترین ویژگی‌های عملیاتی هستند ، بنابراین  به عنوان یک قاعده ، برای ساخت سازه های موقت با عمر مفید تا 10 سال و بدون نیاز به حفاظت در برابر آتش استفاده می‌شوند ، زیرا فوم پلاستیکی قابل سوختن است. جدای از آن ، فوم پلاستیکی دارای تضعیف صدای کمی است و باعث پخش شدن قالب می‌شود. تنها مزیت ساندویچ پانل‌های فوم پلاستیکی قیمت پایین آنها است.

پشم معدنی

به عنوان گسترده ترین ماده ، پشم معدنی همیشه در ساندویچ پانل‌ها با افزایش درجه آتش سوزی (تا EI360) ، به عنوان مثال ، در پارتیشن‌های نسوز استفاده می‌شود. مقدار U پشم معدنی در محدوده λ=0.038-0.044 W/mK متفاوت است. بسته به ویژگی‌های لازم ، از پشم معدنی با چگالی‌های مختلف در ساختار ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

مانند : چگالی کم (کمتر از 90 کیلوگرم بر متر مکعب) ، برای دیوارهای داخلی.

چگالی متوسط ​​(95-115 کیلوگرم بر متر مکعب) – برای دیوارهای خارجی.

و پانل‌های سقف ، با افزایش تراکم (120 کیلوگرم بر متر مکعب).و بیشتر ، برای پارتیشن‌های نسوز و پانل‌های دیواری با افزایش ظرفیت باربری استفاده می‌شود.

ویژگی‌های پشم معدنی باعث استفاده گسترده از انواع ساندویچ پانل با چنین هسته‌ای در ساخت انبارهای مواد قابل احتراق ، تولیدات خطرناک آتش سوزی و همچنین ساختمان‌هایی با نیازهای عایق صوتی افزایش یافته است.

پلی یورتان

ساندویچ پانل‌هایی با هسته فوم پلی یورتان به دلیل وزن کم خود در نصب راحت هستند (در بیشتر موارد چگالی فوم پلی یورتان در پانل‌ها از 32 تا 40 کیلوگرم بر متر مکعب است) و ویژگی‌های صرفه جویی در انرژی بالاتری دارند.

در مقایسه با پشم معدنی ، فوم  پلی یورتان رطوبت را جذب نمی‌کند و بنابراین می‌تواند به طور موفقیت آمیزی در پانل های کارواش ، استخرهای شنا ، تولیدات با رطوبت بالا (خانه های شمال کشور ، مزارع قارچ و غیره) و همچنین اشیایی که در نزدیکی آب قرار دارند مانند کشتی‌ها ، استفاده شود.

 انواع ساندویچ پانل‌های با هسته فوم پلی یورتان در مکان‌هایی با الزامات ایمنی آتش پایین و همچنین در سردخانه‌ها (یخچال و فریزر، از جمله با محیط گازی) استفاده می‌شوند. در این مورد ، درج‌های پلی‌پروپیلن باید روی فیکس‌کننده‌های پانل استفاده شود تا از انتقال سرما و کاهش حدر رفت انرژی حرارتی جلوگیری شود.

فوم پلی ایزوسیانورات

عایق‌های پلی ایزوسیانورات (PIR) از خانواده عایق‌های پلی یورتان می‌باشند و دارای مواد تشکیل دهنده و کاربری‌های یکسانی می‌باشند. فوم پلی ایزوسیانورات نشان دهنده نسل جدیدی از هسته پلی اورتان با درجه آتش تا EI45 است. هسته فوم پلی ایزوسیانورات ، نوع E-PIR دارای امتیاز آتش EI15-EI30 است ، در حالی که نوع X-PIR تا EI45 است.

ویژگی‌ها و کاربرد ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل به ویژه در سقف‌ها و نماهای ساختمان‌های صنعتی که نیاز به دماهای پایین دارند ، بسیار مورد استفاده هستند. به دلیل سبک بودن ، برای بازسازی بسیار ایده آل هستند. همچنین در عایق کاری سردخانه‌ها و انبارها ، در مراکز ورزشی و مراکز خرید و در منازل نوساز و بازسازی شده موثر هستند.

  • سبک و بادوام
  • نصبی آسان
  • جذابیت ظاهری
  • عایق صوتی و حرارتی
  • کمترین ضریب حدر رفت حرارت
  • امکان ایجاد پروفایل‌های مختلف
  • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
معرفی جامع انواع ساندویچ پانل_مزایا و کاربرد

کلام آخر

هنگام خرید انواع ساندویچ پانل ، به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از لوازم جانبی بی‌کیفیت یا مونتاژ نادرست ، حتی بهترین محصولات نیز به سختی عمر مفیدی را که توسط سازنده اعلام شده است ، تامین می‌کنند. انتخاب وسایل نصب مانند :بست‌ها ، درزگیرها و ریل ها ، مانند انتخاب خود ساندویچ پانل‌ها ، باید بر اساس ویژگی های کیفی محصولات ، ویژگی های نوع خاصی از پانل‌ها و توصیه‌های سازنده باشد.

مجموعه آهن بازار با سال‌ها تجربه در فروش انواع ساندویچ پنل در بازار آهن مکان ، آماده ثبت سفارش به صورت آنلاین ، تلفنی و حضوری می‌باشد. در صورت نیاز به مشاوره جهت انتخاب و خرید ساندویچ پانل مناسب سازه خود مشاوران ما اماده مشاوره و راهنمایی شما هستند.

سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بودید و امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

بنظر شما برای داخل ماشین‌های سردخانه ای از چه نوع ساندویچ پنلی استفاده می‌شود؟

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *