معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

کناف یک سازه و یا ورق‌ های بزرگ گچی از پیش ساخته شده است که در کارخانه‌‌ها به صورت خشک تولید و وارد بازار می‌‌شود. کناف به دلیل ویژگی‌‌ها و مزیت‌‌هایی که دارد در صنایع دکوراسیون داخلی ، ساختمان سازی ، ساخت لوازم دکوری و تزیینی و … کاربرد بسیاری دارد. از نظر اکثر طراحان و مهندسان معمار ، کناف یکی از بهترین گزینه برای معماری زیباتر ، آسان تر و ایمن تر است.
برای اجرای سقف کاذب کناف ، ابتدا ورق‌‌های گالوانیزه و آویز‌هایی به سقف اصلی متصل می‌‌کنند و سپس با استفاده از پیچ کناف سازه‌های کناف را متصل می‌‌کنند. استفاده از پیچ کناف در این نوع سقف ضروری است. هدف این مقاله معرفی انواع پیچ کناف و بررسی کاربرد هر یک از آن‌ها می‌باشد. این پیچ دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام مناسب موقعیت متفاوتی هستند که قبل از خرید بهتر است بدانید و گزینه مناسب پروژه خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

پیچ کناف چیست؟

پیچ‌ کناف ، رزوه‌های عمیق‌تری نسبت به پیچ‌های معمولی دارند که از جدا شدن آسان آن‌ها از دیوار خشک جلوگیری می‌کند. آنها از فولاد ساخته شده اند و یک پیچ گوشتی برقی برای سوراخ کردن آنها در دیوار خشک نیاز دارید. علاوه بر این ، بسیاری از انواع پیچ‌ کناف دارای پوشش فسفات مشکی هستند که آنها را در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقام می‎‌کند.
پیچ کناف دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام از نظر طول ، رزوه و کارایی با هم متفاوت می‌باشند.

انواع پیچ کناف

انواع پیچ کناف به دسته بندی‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند :

انواع پیچ کناف از نظر انتهای پیچ

انواع پیچ کناف به دو نوع S و W تقسیم می‌شوند. که قسمت انتهای هر مدل از نظر شکل و کارایی متفاوت می‌باشد.

انواع پیچ کناف نوع S (سر مته ای) : این نوع پیچ کناف برای محکم کردن کناف بر روی فلز هستند. آنها یک انتهای سرمته ای دارند که باعث می‌شود خیلی راحت تر از پیچ‌های نوع W وارد سطوح سخت فلزی شوند. این پیچ‌ها با داشتن سر مته ای نیاز به حفر سوراخ با دریل نداشته و تنها با استفاده از پیچ گوشتی برقی به راحتی به عمق فلز و گچ نفوذ می‌کنند و یک اتصال مقاوم را ایجاد می‌کنند.

معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

انواع پیچ کناف نوع W (نوک تیز ) : این نوع پیچ کناف برای اتصال دیوار خشک به صفحات چوبی هستند. این پیچ ها با انتهای نوک تیز ، طول بلند و نازکی دارند و مانند پیچ خودکار برای دیوار گچی و چوبی نیاز به دریل و حفر سوراخ ندارند و با استفاده از پیچ گوشتی به راحتی به عمق کارد ورود کرده و یک اتصال مقاوم را ایجاد می‌کنند.

معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

انواع پیچ کناف از نظر رزوه پیچ

رزوه به مارپیچ دور پیچ که در طول پیچ تعبیه شده است تا پیچ را در مواد سفت نگه دارد گفته می‌شود.
 
رزوه درشت : پیچ کنافی که دارای رزوه درشت هستند ، یعنی فضای بیشتری بین شیارهای مارپیچ خود دارند. این نوع برای مناسب کار در سازه کنافی که به چوب وصل می‌شود است. رزوه درشت به پیچ کمک می‌کند تا چوب را محکم بگیرد.
 
رزوه ریز : پیچ کناف با رزوه‌های ریز یعنی فضای بین هر شیار مارپیچ کم است و تعداد شیارها بیشتر است. این نوع پیچ مناسب کار در سازه کنافی است که به فلز متصل می‌شود. رزوه درشت باعث پارگی آهن می‌شود و گزینه مناسبی برای کار بر روی فلز نیست.
معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

انواع پیچ کناف از نظر طول پیچ

معمولاً این پیچ‌ها در طول‌های بین 1 تا 8 اینچ تولید و روانه بازار می‌‌‌شوند.

  1. متداول‌ترین طول برای پیچ‌های کناف 1¼ اینچ طول است. اگر پانل‌های دیوار خشک نیم اینچی را به گل میخ های چوبی وصل کنید ، این طول ایده آل است.
  2. اگر دیوار خشک ضخیم تری را که ⅝ است وصل می‌کنید ، می توانید از بست های دیواری بلند 1⅝ استفاده کنید.
  3. اگر دیوار خشک نیم اینچی را به یک قاب فلزی وصل می‌کنید ، به پیچ‌های کناف حداقل 1 اینچ نیاز دارید.
  4. همچنین می‌توانید پیچ‌های کنافی را که در طول‌های بزرگ‌تر تا 2 ½ اینچ هستند را پیدا کنید. این نوع پیچ معمولاً برای محکم کردن دیوارهای خشک ضد حریق بسیار ضخیم استفاده می‌شوند.
معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

انواع پیچ کناف از نظر ضخامت پیچ

پر استفاده‌ترین پیچ‌‌ کناف در کناف کاری ، پیچ‌‌های شماره ۶ و ۸ هستند. در رابطه با شماره بندی پیچ‌‌ها و ضخامت‌‌های مربوط به آن ، به این نکته دقت کنید که هر چقدر عدد در نظر گرفته شده برای پیچ بیشتر باشد ، ضخامت نهایی آن نیز بیشتر خواهد بود.

هر چه ضخامت بالاتر باشد ، پیچ پهن‌تر خواهد بود. این مورد را به یاد داشته باشید که هر چقدر قطر پیچ کناف بیشتر می‌‌‍شود ، فشاری که به اطراف خود در زمان بسته شدن وارد می‌ کند بیشتر خواهد بود. به همین دلیل اگر از پیچ‌ های بزرگ برای کناف‌‌های ظریف استفاده کنید ، باعث آسیب دیدن آنها خواهد شد.

انواع پیچ کناف از نظر سر پیچ

اکثر پیچ‌های کناف دارای سر تخت و درایو چهارسو هستند که در نصب با سطح کار یکدست و بدون بر آمدگی باشند ، البته می‌توان درایو مربع و ستاره ای را پیدا کرد.

انواع پیچ کناف از نظر مشخصه تجاری

پیچ کناف TN (نوک تیز)

مورد استفاده برای اتصال صفحات گچی به سازه‌های با ضخامت تا ۰/۷ میلیمتر استفاده می‌شود. این پیچ کناف (بولتکس) در طول‌های ۲۵ ،۳۵ ،۴۵ ،۵۵ و ۷۰ میلیمتر عرضه می‌شوند که بسته به تعداد لایه‌های صفحات گچی از آن‌ها استفاده می‌شود.

پیچ کناف TB و LB (سر مته ای)

TB برای اتصال صفحات گچی به سازه های با ضخامت بیش از 0.7 و کمتر از 2.25 میلیمتر استفاده می شود. این نوع پیچ‌ها در طول‌های 25 ،35 و 45 میلیمتر عرضه می‌شوند. مجموع ضخامت لایه های فلزی را باید در انتخاب نوع پیچ کناف در نظر گرفت.پیچLB در طول۹٫۵ میلیمتر عرضه می‌شود.

پیچ کناف LN و FN (نوک تیز)

از پیچ کناف نوع LN برای اتصال سازه‌های فلزی با ضخامت تا ۰٫۷ میلیمتر به یکدیگراستفاده می‎‌شود. پیچ کناف LN در طول ۹میلیمتر عرضه می‌شود.

پیچ FN ، به زیرسازی فلزی ساختارخشک متصل می‌شود (نه به لایه پوششی تنها). پیچ های FN در طول های 35 و65 میلیمتر عرضه می‌شوند.

معرفی انواع پیچ کناف و کاربرد آن‌ها

ویژگی انواع پیچ کناف

  • نصبی راحت
  • مقاومت بالا در برابر فشار
  • دارای روکش ضد زنگ و خوردگی
  • دارای رزوه عمیق به نسبت پیچ معمولی
  • بدون نیاز به دریل و حفر سوراخ پیش از نصب

کلام پایانی :

به دلیل وزن سبک کناف‌ها می‌توانیم به سادگی بخش‌‌های مختلف یک سازه را به هم متصل کنیم. اما برای اینکه بتوانیم به راحتی از انواع پیچ‌‌ کناف استفاده کنیم ، انتخاب یک محصول مناسب با اندازه‌‌های استاندارد بسیار مهم است تا در زمان نصب ، روند کار راحت باشد و به کناف آسیبی نرسد.
نکته مهمی که در زمان استفاده از این محصولات باید به یاد داشته باشید این است که اگر از پیچ گوشتی استفاده می‌‌‌کنید ، سفت کردن پیچ کناف را تا زمانی ادامه دهید که مطمئن باشید دو قطعه به صورت کامل به هم چسبیده و سفت شده‌ اند. در صورتی که از پیچ گوشتی‌‌های دریلی اتوماتیک استفاده می‌‌‌کنید ، بهتر است آنها را بر روی سرعت کم تنظیم کنید تا به این شکل از سفت شدن بیش از حد پیچ‌‌ها جلوگیری شود. سفت شدن بیش از حد پیچ کناف ، باعث آسیب دیدن کناف شما خواهد شد.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد ف سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بوده‌اید.

آیا تجربه نصب کناف را داشته‌اید؟ از چه مدل پیچ با چه مشخصاتی استفاده کردید؟

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *