تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم ، و روش تشخیص آن‌ها از هم اهداف این مقاله می‌باشد با ما همراه باشید.

اثرات مخرب خوردگی بر روی فلزات قرن‌هاست که شناخته شده است. تقریباً تا زمانی که فلزات یک ماده ساختمانی بوده‌اند ، انسان‌ها دائماً به دنبال راه‌هایی برای بهبود طول عمر آن در محیط‌های خورنده بوده‌اند.
یکی از پرکاربردترین تکنیک‌ها برای محافظت از فلزات (عمدتا فولاد) گالوانیزه کردن است .

در سال 1742 ، شیمیدانی به نام Melouin متوجه شد که با فرو بردن آهن در روی مذاب ، می‌توان یک پوشش روی را بر روی آهن اعمال کرد . 
این کشف موجی از تحقیقات را در سراسر جامعه علمی به راه انداخت و پایه و اساس گالوانیزه کردن را پی‌ریزی کرد. در سال 1780 ، یک فیزیکدان ایتالیایی به نام لوئیجی گالوانی ، فردی که این فرآیند برای او نامگذاری شد ، مشاهده کرد که تماس بین دو فلز غیرمشابه منجر به جریان الکتریکی می‌شود.  

با گذشت زمان ، درک گالوانیزه به طور قابل توجهی بهبود یافت و تا سال 1850 ، سالانه 10000 تن روی توسط صنعت گالوانیزه بریتانیا برای حفاظت از آهن استفاده شد. این تولد صنعتی بود که تا به امروز به شکوفایی خود ادامه می‌دهد.

فولاد گالوانیزه نقش اساسی در زندگی روزمره ما دارد. به طور مکرر در چندین بخش از جمله ساخت و ساز ، حمل و نقل ، کشاورزی و صنایع تولید برق استفاده می‌شود.
دو روش اصلی برای گالوانیزه کردن فولاد وجود دارد.  گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد هستند. در این مقاله ، ما این دو روش گالوانیزه را بررسی خواهیم کرد و در مورد تفاوت این تکنیک‌ها توضیح می‌دهیم لطفا با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

روش تولید ورق گالوانیزه 

در ساده ترین شکل ، گالوانیزه به اعمال پوشش روی روی سطح یک فلز (معمولاً فولاد یا آهن) اشاره دارد. این عمدتا به عنوان یک اقدام حفاظتی برای جلوگیری از خوردگی و در نتیجه افزایش عمر مفید جزء فلزی محافظت شده استفاده می‌شود.
هنگامی که به درستی بر روی سطح فولادی اعمال می‌شود ، پوشش‌های روی دو نوع حفاظت اصلی را ارائه می‌دهند: حفاظت مانع و حفاظت گالوانیکی.

 • حفاظت مانع

هنگامی که پوشش روی بر روی سطح اعمال می‌شود ، خشک و سخت می‌شود تا یک لایه محافظ اکسید روی ایجاد کند که در برابر هوا و رطوبت غیرقابل نفوذ است ، بنابراین یکی از اجزای مورد نیاز برای وقوع خوردگی (الکترولیت) را از بین می‌برد. از آنجایی که زیرلایه فولادی زیرین قادر به تماس با هوا یا رطوبت خارجی نیست ، از خوردگی بیشتر جلوگیری می‌شود.

 • حفاظت گالوانیکی

از آنجایی که روی یک فلز بسیار واکنش پذیر و الکترونگاتیو است ، نقش محافظ را بر عهده می‌گیرد ، بنابراین در صورتی که فولاد بدون کحافظ باشد در مجاورت آب و اکسیژن به سرعت دچار خوردگی می‌شود. اما با پوشش روی ، تا زمانی که پوشش به طور کامل پاک نشود به محافظت گالوانیکی خود ادامه می‌دهد.

با ارائه این 2 نوع حفاظت ذکر شده شما کامل با نحوه عملکرد گالوانیزه در برابر خوردگی و زنگ زدگی آگاه شده‌اید ، در ادامه با روش تولید و کاربرد ورق گالوانیزه گرم و سرد آشنا می‌شوید.

تفاوت روش تولید ورق گالوانیزه گرم

روش گالوانیزه گرم یک روش بسیار رایج است. در این روش آهن یا فولاد را در حمام روی مذاب غوطه‌ور می‌کنند و روی کامل سطح ورق را می‌پوشاند و پس از خارج شدن از روی مذاب با ترکیب شدن با اکسیژن موجود در جو واکنش نشان داده و اکسید روی را تشکیل می‌دهد که لایه محافظتی در برابر خوردگی و زنگ زدگی ایجاد می‌کند.

اگرچه مفهوم گالوانیزه گرم ممکن است ساده به نظر برسد ، این فرآیند شامل چندین مرحله حیاتی است.

فولاد ابتدا سه مرحله تمیز کردن را طی می‌کند تا سطح خود را برای گالوانیزه کردن آماده کند.

 1. چربی‌زدایی
 2. اسیدشویی  
 3. شستشو 

چربی زدایی برای از بین بردن خاک ، روغن و سایر بقایای آلی انجام می‌شود. یک حمام اسیدی ملایم ، فولاد را حک می‌کند و فلس آسیاب و اکسید آهن را از بین می‌برد. و شستشو هر اکسیدی را حذف می‌کند و فولاد را با یک لایه محافظ می‌پوشاند که از تشکیل اکسیدهای بیشتر روی سطح فولاد قبل از گالوانیزه شدن جلوگیری می‌کند.

در عکس زیر یک نمونه ورق گالوانیزه گرم را مشاهده می‌کنید که سطح کدر و مات و همچنین ضخامت آن مشخصه ظاهری آن می‌باشد.

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت روش تولید ورق گالوانیزه سرد

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در روش تولید آن‌ها می‌باشد ، ورق سرد به وسیله یک رنگ غنی از روی انجام می‌شود. ه اینصورت که رنگ را با فلز روی ترکیب کرده و بر روی ورق اعمال می‌کنند.

رنگ‌های روی را می‌توان با برس ، غلتک ، اسپری و غیره اعمال کرد. پوشش‌ها را می‌توان با روش الکتروگالوانیزه نیز اعمال کرد. رنگ‌های غنی از روی مورد استفاده در گالوانیزه سرد با پوشش‌های معمولی به دلیل وجود ترکیب اتصال دهنده متفاوت است. این چسب‌ها به روی اجازه می‌دهند تا به طور مکانیکی به فولاد بچسبد تا سطح حفاظتی مؤثری را ارائه دهد.

مانند گالوانیزه گرم ، گالوانیزه سرد می‌تواند محافظت مانع و همچنین درجاتی از حفاظت کاتدی را فراهم کند. با این حال ، گرد و غبار روی موجود در رنگ یا پوشش باید به اندازه کافی در غلظت بالا باشد تا هدایت الکتریکی بین فولاد و روی را افزایش دهد.

(حفاظت کاتدی روشی است که به کمک آن از خوردگی تاسیسات فلزی زیر زمین یا شناور جلوگیری می‌کنند. از حفاظت کاتدی به طور معمول برای حفاظت کشتی‌ها ، تجهیزات نفت و گاز مثل دکل‌های نفتی ، خطوط لوله ، بندرگاه‌ها و تمامی تجهیزات مدفون در زیر زمین یا شناور در آب استفاده می‌کنند.)

در عکس زیر ورق گالوانیزه سرد را مشاهده می‌کنید ، سطح صاف و براق ، ضخامت کمتر آن مشخصه ظاهری این ورق می‌باشد.

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

اگر چه ورق گالوانیزه سرد و گرم هر دو برای اهداف مشابهی تولید می‌شوند ، اما روش کاربرد و عملکرد آن‌ها تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم را به وجود می‌آورد.

گالوانیزه سرد مانند گالوانیزه گرم حفاظت ارائه نمی‌دهد ، ارز آنجایی که گالوانیزه سرد فقط یک پوشش است ، نمی‌تواند در سطح شیمیایی با فلز پیوند بخورد ، به همین دلیل دوام ، مقاومت در برابر سایش و قابلیت محافظت کاتدی را مانند گالوانیزه گرم ندارد.

در حالی که گالوانیزه سرد با عملکرد گالوانیزه گرم سازگار نیست ، اما مزایای خود را دارد. گالوانیزه سرد برای کاربرد مقرون به صرفه‌تر است و در پووژه‌های با مقیاس کوچک بسیار ایده‌آل می‌باشد. فرآیندهای غوطه ور گرم گران‌تر هستند و برای سازه های بزرگتر ، معمولاً برای مصارف صنعتی سنگین ، مناسب‌تر هستند.

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه سرد و گرم

تشخیص گالوانیزه گرم

 • ضخامت بیشتر 
 • دارای یک رنگ خاکستری
 • سطح خاکستری مات و کدر
 • سطح کار نسبت به ورق سرد غیر هموارتر است
 • در مواقع وجود ناخالص کربن سطح کار دارای گل ریز و درشت می‌باشد

تشخیص گالوانیزه سرد

 • ضخامت کمتر
 • سطح صاف و براق
 • دارای رنگبندی متنوع
 • سطح هموار و یکدست تر به نسبت ورق گرم
تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در کاربرد

 • کاربرد ورق گالوانیزه سرد

نورد سرد باعث ایجاد سطحی مدرن ، صاف و از نظر بصری با اندازه دقیق می‌شوند. بنابراین یک تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم که باعث میشه ، برای کاربردهایی مناسب باشند که تلورانس‌ها ، شرایط سطح ، متمرکز بودن و صاف بودن مهم هستند. به طور کلی ، آنها در اتومبیل سازی ، ساختمان سازی ، لوازم الکتریکی آشپزخانه  ، مبلمان مورد استفاده و کار آمد است.

 • کاربرد ورق گالوانیزه گرم

نورد گرم گالوانیزه حفاظت بهتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند. بنابراین یک تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم که باعث میشه ، برای محیط‌های بیرونی و خورنده ، مانند ساخت و ساز ، دکل‌های برق ، زیرساخت‌ها ، سازه‌های دریایی ، سیستم‌های دیوار و سقف ، لوازم خانگی که در مجاورت رطوبت و آب قرار می‌گیرند مناسب باشند است.

سخن پایانی :

هنگام انتخاب ورق گالوانیزه سرد و گرم آگاهی از روش تولید و کارایی آنها بسیار مهم است که در این مقاله به موارد مهم آن پرداختیم.

اگر هنوز دچار تردید هستید که کدام نوع برای شما مناسب است ، برای بهینه سازی پروژه‌های شما کارشناسان آهن بازار در خدمت شما هستند تا مشاور و راهنمایی شما باشند. 

آیا این مطلب برایتان مفید بوده است؟

اگر تجربه‌ای در مورد استفاده و تفاوت ورق سرد و گرم دارید برایمان بنویسید تا ما و دیگران از تجربه ارزشمند شما استفاده کنیم.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *