وال پست‌ها و دگرگونی‌های آن‌ها در معماری معاصر

وال پست‌ها

وال پست‌ها در حوزه معماری معاصر، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند و تاثیر آن‌ها را می‌توان در افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر عوامل طبیعی، از جمله زلزله و باد به وضوح دید. وال پست، یا به عبارت دیگر وادار، با ساختاری که از کلاف‌هایی به شکل قائم یا افقی تشکیل شده است، به منظور اتصال میانقاب‌ها به اسکلت ساختمان به کار می‌رود. معماری معاصر، با شامل شدن انواع سبک‌های طراحی متنوع و ویژگی‌های سازگار با محیط زیست، از معماری مدرن جدا می‌شود و به دنبال پذیرش هرچه بیشتر خلاقیت است.

این ارتباط بین وال پست‌ها و دگرگونی‌های معماری معاصر، از طریق بهبود مقاومت سازه‌ها در برابر عوامل طبیعی، به تحول در طراحی و ساخت سازه‌ها منجر می‌شود.

در این مقاله از بلاگ آهن بازار همراه ما باشید تا نقش و اهمیت وال پست‌ها در معماری معاصر را بررسی کنیم و به اهمیت آن بپردازیم.

وال پست‌ها و نقش آن‌ها در صنعت ساخت و ساز

وال پست‌ها، المان‌های مهمی هستند که علاوه بر استفاده در میانقاب‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای، در نگهداری از در و پنجره‌ها، نمای بیرونی ساختمان، و عایق تاسیسات نیز کاربرد دارند. با توجه به کاربردهای متعدد، وال پست‌ها به کاهش بارهای وارده به دیوارها کمک می‌کنند و در صورت وقوع زلزله، خطر افتادن وسایل کاهش پیدا می‌کند.

این المان‌های مهم به طور معمول در میانقاب‌ها، تقاطع دیوارهای غیرسازه‌ای و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود تنوع در انواع سازه‌ها از اسکلت‌های فلزی تا بتنی، وال پست‌ها به راحتی قابل اجرا هستند. همچنین، در این مورد باید توجه داشت که وال پست با میلگرد بستر اشتباه گرفته نشود، چرا که این دو المان با هم تفاوت‌های مهمی بخصوص در نحوه اجرا و نصب دارند؛ همانطور که تیرچه کرومیت و وال پست با هم تفاوت دارند، اما هر دو در افزایش مقاومت سازه‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تنوع در انواع و اشکال وال پست‌ها
تنوع در انواع و اشکال وال پست‌ها، از نبشی گرفته تا ناودانی و پروفیل‌های قوطی، به مهندسین ساخت و ساز امکان می‌دهد تا بر اساس نیازهای خاص خود، از این تجهیزات گسترده استفاده کنند و به بهبود مقاومت و ایمنی سازه‌های خود بپردازند.

مصالح تشکیل دهنده وال پست

مصالح تشکیل دهنده وال پست ها شامل دو دسته اصلی فلزی و بتنی می‌شود. وال پست فلزی از انواع پروفیل‌هایی همچون نبشی، ناودانی و قوطی ساخته می‌شود و به عنوان عنصر اصلی در سازه‌هایی با اسکلت فلزی یا بتنی به کار می‌رود.

به طور متناسب، وال پست بتنی از بتن مسلح تولید می‌شود و معمولا در سازه‌هایی با استفاده از مصالح بنایی به کار می‌رود.

انواع وال پست‌ها در سازه‌های مختلف

در تقسیم‌بندی کلی، وال پست‌ها در دو دسته افقی و قائم مشخص می‌شوند ، که به عنوان دو نوع اصلی در ایران مورد استفاده هستند.

وال پست‌های عمودی در جهت عمودی ساختمان و موازی با ستون‌ها قرار می‌گیرند و نقش بسیار حیاتی در تحمل بارهای عمودی ساختمان دارند. از طرف دیگر، وال پست‌های افقی مشابه وال پست‌های عمودی عمل می‌کنند، اما در جهت افقی و عمود بر ستون‌ها قرار می‌گیرند و هدف استفاده از آن‌ها تحمل بارهای افقی ساختمان است.

در ادامه شرح بیشتری از انواع وال پست ها خواهیم داشت.

وال پست دیوار

وادار قائم یا وال پست دیوار، یک نوع وال پست است که به صورت عمودی و موازی با ستون‌ها یا دیگر عناصر در دیوار قرار می‌گیرد. این پروفیل H شکل، به دلیل طراحی خاصی که دارد، فضایی مناسب برای قرارگیری بلوک یا آجر به حساب می‌آید. وادارهای قائم در طول دیوار اجرا می‌شوند و نوع کناری آن‌ها به عنوان وال پست کناری شناخته می‌شوند که در نزدیکی اعضای قائم، با یک فاصله مشخص از یکدیگر قرار می‌گیرند.

وال پست قائم
وال پست قائم باعث افزایش استحکام و پایداری دیوار می‌شود و در ساخت و سازهای مختلف به کار می‌رود.

وال پست افقی

وال پست افقی، محصولی است که به منظور کاهش ارتفاع آزاد دیوارهای بلندتر از 3.5 متر به کار می‌رود. نقش اساسی این نوع از وال پست ها در جدا سازی دیوار از قاب است و باعث ایجاد یک سیستم مستقل برای دیوار می‌شود. این محصول به خوبی دیوار را از قاب جدا کرده و به دیوار امکان می‌دهد تا به صورت مستقل از سازه‌های اطراف به عملکرد خود ادامه دهد.

وال پست ترکیبی

در مناطقی که در معرض باد شدید هستند، یا زمین آن‌ها زلزله‌خیز است، وال‌پست ترکیبی پیشنهاد می‌شود. در این حالت، دو وال پست قائم و افقی به صورت ترکیبی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا ایمنی ساختمان در برابر بارهای جانبی بیشتر شود و اثرات ناشی از عوامل زلزله و باد کاهش پیدا کند.

جمع بندی نهایی

از نقش مهم و چشمگیر وال پست ها در معماری معاصر نمی‌توان چشم‌پوشی کرد؛ این عناصر غیرسازه‌ای، از جنبه‌های مختلفی تاثیرگذار بوده‌اند و با توجه به نیازهای فنی در طراحی ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شوند و استفاده خلاقانه از آن‌ها بسیار قابل توجه است.

در این مطلب سعی کردیم به وال پست‌ها و دگرگونی‌های آن‌ها در معماری معاصر اشاره کنیم. در صورتی که شما قصد خرید وال پست را دارید، می‌توانید محصولات ما را در “آهن بازار” انتخاب کنید.

شرکت آهن‌بازار، مجموعه‌ بزرگی از متخصصان صنعت فولاد است که با تجربه و توانمندی‌های خود به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازند. این شرکت با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت “۱۰ هزار مترمربع” و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است؛ پس با خیال راحت از ما خرید کنید.

منبع:  Esfahanahan

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *