انواع والپست چیست و چگونه در ساخت‌وساز از آن‌ها استفاده می‌شود؟

انواع والپست

وال پست، عنصر غیرسازه‌ای مهم در ساختمان‌هاست که به استحکام دیوارها کمک می‌کند و در کنترل خرابی‌های احتمالی نقش اساسی دارد. علی‌رغم اهمیتش، افراد به دلیل نداشتن آگاهی کافی در این زمینه، اجرای درست آن را در ساختمان‌ها نادیده می‌گیرند. باتوجه به این مسئله ما در بلاگ آهن بازار،  قصد داریم؛ ضمن بررسی انواع والپست‌ها، شما را با کاربرد هرکدام از آن‌ها آشنا سازیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

والپست عمودی یا والپست قائم

وال‌پست عمودی یکی از انواع وال پست‌هاست که به صورت عمود بر زمین قرار می‌گیرد. والپست قائم، که به صورت حرف “H” در کنار ستون‌ها یا دیگر عناصر عمودی در داخل دیوارها نصب می‌شود، یک المان ساختاری کلیدی در ساختمان‌سازی است. 

طراحی “H” این نوع والپست، به گونه‌ای است که بلوک‌های ساختمانی به آسانی در درون آن قرار می‌گیرند و امکان مهار کردن بارهای خارج از صفحه دیوار را فراهم می‌کنند. این شکل موجب می‌شود که والپست قائم علاوه‌بر حمل بار، به عنوان یک مکانیزم تقویت‌کننده برای دیوارها عمل کند و به ثبات بیشتر ساختمان کمک کند. اگر بخواهیم به صورت کلی‌تر درباره قابلیت‌های متنوع والپست عمودی یا قائم با هم صحبت کنیم، باید بگوییم:

1- تحمل بار

والپست‌های عمودی اغلب؛ برای حمایت از وزن ساختمان و توزیع بار به سمت پایه‌ها و فونداسیون استفاده می‌شوند.

2- تقسیم‌بندی فضا

در برخی موارد، والپست‌های عمودی برای جدا کردن یا تقسیم فضاهای مختلف در یک ساختمان به کار می‌روند.

3- جنبه‌های زیبایی‌شناختی

گاهی اوقات، والپست‌ها برای افزودن عناصر زیبایی‌شناختی به طراحی ساختمان استفاده می‌شوند.

4- استحکام سازه

والپست‌های قائم به استحکام کلی ساختمان کمک می‌کنند و می‌توانند در برابر بارهای جانبی مانند باد یا زلزله مقاومت کنند.

والپست عمودی
والپست‌های عمودی یکی از انواع والپست‌هاست که برای پشتیبانی از دهانه‌های بزرگ در ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند.

والپست‌های افقی

وال‌پست افقی نیز یکی دیگر از انواع والپست‌هاست که در ساختمان‌سازی و زمانی‌که ارتفاع دیوارها بیشتر از 3.5 متر باشد، استفاده می‌شود. کاربرد این نوع والپست به کاهش ارتفاع دیوار و جداسازی دیوار از قاب سازه‌ای و حمایت از تیرک‌ها، بر می‌گردد.

برای جلوگیری از تغییر شکل در محل اتصال تیر به والپست، لازم است که والپست‌های افقی حداکثر یک متر با ستون‌ها فاصله داشته باشند. در اجرای والپست افقی، اغلب؛ از میلگرد به قطر 14 میلی‌متر یا بزرگ‌تر استفاده می‌شود که در فواصل 1 تا 1.5 متری نصب می‌شوند. اگر بخواهیم به کاربرد والپست افقی به طور خلاصه اشاره کنیم باید بگوییم:

1- کاهش ارتفاع دیوار

وقتی ارتفاع دیوارها بیش از 3.5 متر است، والپست‌های افقی برای کاهش و تنظیم ارتفاع دیوار به کار گرفته می‌شوند.

2- جداسازی دیوار از قاب سازه‌ای

این المان‌ها دیوار را از قاب جدا می‌کنند، که این امر به ثبات بیشتر سازه کمک می‌کند.

3- حمایت از تیرک‌ها

والپست‌های افقی وظیفه حمایت از تیرک‌ها و توزیع بار آن‌ها را بر عهده دارند.

والپست ترکیبی

در برخی شرایط، استفاده همزمان از چندین والپست به‌صورت مجاور و ترکیب والپست‌های افقی و عمودی در دیوارها یک رویکرد ضروری است. در ساختمان‌های بسیار بلند و سازه‌هایی که در معرض نیروهای خاصی قرار دارند، امنیت و استحکام اصلی از طریق والپست‌هایی که به صورت افقی و عمودی نصب شده‌اند، تأمین می‌شود. این روش نه تنها به تقویت ساختمان کمک می‌کند، بلکه از انواع خسارت‌های احتمالی ناشی از فشارهای وارده نیز جلوگیری می‌کند.

چگونه انواع والپست‌ها در ساختمان‌ها اجرا می‌شوند؟

والپست‌ها در ساختمان‌سازی اغلب؛ با استفاده از تکنیک‌هایی مانند جوشکاری یا پیچ و مهره به ستون‌ها و تیرها متصل می‌شوند. در استانداردهای اروپایی، به دلیل انعطاف‌پذیری کم، استفاده از جوشکاری کمرنگ شده و تمایل بیشتری به استفاده از پیچ و مهره وجود دارد. در ایران، همچنان جوشکاری، روش متداول و مورد تأیید است.

والپست‌ها در ساختمان‌هایی با اسکلت فولادی اغلب؛ از مقاطع فولادی مانند پروفیل‌های نبشی، قوطی و ناودانی ساخته می‌شوند. این والپست‌ها در دو جداره بیرونی و درونی دیوارها و اطراف پنجره‌ها با فواصل استاندارد نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند.

اتصال مستقیم والپست به ستون‌ها معمولاً اصولی نیست و برای جلوگیری از مشکلات ناشی از انعطاف‌پذیری ستون‌ها، این اتصالات باید با فاصله انجام شوند. در دیوارهای پانلی، به جای اتصال مستقیم دیوار به ستون، فضای بین المان‌ها با پشم سنگ پر شده و در نازک‌کاری از یک لایه رابیتس استفاده می‌شود. نبشی‌ها چون کارایی بهتر در انتقال بارهای جانبی و ایجاد یکپارچگی دیوار دارند، ترجیح داده می‌شوند و معمولاً در سایزهای 4 یا 5 به کار برده می‌شوند. دو نبشی را می‌توان با استفاده از میلگردهای به ضخامت دیوار و به شکل زیگزاگ به یکدیگر متصل کرد.

والپست افقی
والپست‌های افقی، یکی از انواع والپست‌هاست که در ساختمان‌های بلند و ساختارهایی که نیاز به تقویت دیوارها دارند، نقش مهم و اساسی دارد.

و اما سخن آخر 

در این نوشته، سعی کردیم شما را با انواع والپست و ویژگی‌ها آن‌ها آشنا سازیم. چنانچه قصد خرید والپست دارید، می‌توانید محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: Low Cost Wire

کلیدواژه : وال پستوال‌پست
Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *