صفر تا صد طراحی و اجرای وال پست

اجرای وال پست

دیوارها جز بخش غیر سازه‌ای در ساختمان‌ها و مجتمع‌ها هستند. در شرایط وقوع زلزله اگر به خوبی مقاوم نشده باشند و به اسکلت سازه متصل نباشند، قطعاً فرو خواهد ریخت. این اتفاق خسارات مالی و جانی زیادی به وجود می‌آورد که راه حل آن اجرای درست و صحیح وال پست می‌باشد.

نحوه اجرای وال پست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که اگر به شکلی صحیح انجام شود خرابی دیوارها و همچنین سازه‌های بتنی را تا حد زیادی کنترل می‌کند. وظیفه اصلی آن توزیع نیروها به خصوص به ستون‌های اصلی دیوار است که در شرایطی مانند وزش باد و زلزله دیوار ساختمان به شکل یکپارچه عمل کند.

نقش اجرای وال پست در دیوار‌ها

به‌طورکلی وال پست‌ها نظیر یک ساپورت افقی و یا عمودی بر روی دیوار عمل می‌کنند. همان‌طور که اشاره کردیم وظیفه اصلی آن توزیع نیرو وارده به دیوار است که به دنبال این اتفاق تمام سازه به شکل یک پارچه عمل می‌کند. اجرای صحیح وال پست باعث می‌شود تا تیغه‌ها و همچنین دیوارهای ساختمان‌ها به اسکلت اصلی، اتصال مستحکم‌تری داشته باشند. با اتصال این قطعه‌ها به اسکلت اصلی مقاومت ساختمان نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند.

این قطعه معمولاً به شکل یک تیر-ستون طراحی می‌شود و در قسمت‌های مختلف دیوار قرار می‌گیرد. در واقع وال پست یک نوع کلافی بوده که جهت یکپارچه کردن عملکرد دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با یکپارچگی سطح دیوار تمامی فشارهایی که به آن سطح وارد می‌شود بر روی یک قسمت تلنبار نمی‌شوند و با توزیع آن دیوار مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهد.

انواع وال پست‌ها

در واقع وال پست‌ها یک المان ساده به حساب می‌آیند که دارای انواع زیادی نیستند. اما به‌طورکلی می‌توان گفت که آن‌ها از بابت جهت گیری به نسبت ستون به دو دسته قائم و افقی تقسیم می‌شوند. اما لازم به ذکر است که از جهتی دیگر گزینه‌های متنوعی جهت اتصال به وال پست‌ها وجود دارد.

این وادارها بر اساس نوع اتصال آن‌ها می‌توانند به شکل تلسکوپی پیوسته کشویی و یا منقطع اجرا شوند. اما استفاده از نبشی منقطع جهت اجرای وادار بیشتر از موردهای دیگر کاربرد داشته است. جالب است بدانید که این وادار با نام وال پست منقطع نیز شناخته می‌شود. با وجود تمامی این موارد طراحی و اجرای وال پست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و اگر به خوبی انجام نشود قطعاً تاثیری بر روی سازه نخواهد داشت. در اینجا به معرفی این دو وال پست قائم و افقی خواهیم پرداخت.

انواع وال پست
انواع وال پست

• وال پست قائم

این وال پست در واقع موازی با ستون و یا دیگر عضوهای قائم قابل اجرا است. همواره این پروفیل معمولاً به شکل H بوده که توسط دو ناودانی‌ها و یا چهار نبشی ساخته می‌شود. وال پست قائم که به شکل H می‌باشد این امکان را دارد تا بتوانید جای گذاری بهتری داشته باشد و H شکل بودن آن یک مزایای بسیار مهمی به شمار می‌آید.

• وال پست افقی

و اما وال پست افقی شامل مقطع فولادی و یا بتنی بوده که وظیفه اصلی آن کاهش دادن ارتفاع آزاد دیوارهای بلند می‌باشد. نکته قابل توجه این است که تیرک‌ها معمولاً همراه با وال پست انتهایی قابل اجرا است. همچنین علاوه بر این‌که وال پست افقی در جداسازی دیوار از قاب نقش مهمی دارد، به‌عنوان نگهدارنده تیرک نیز عمل می‌کند. این دو مورد مهم‌ترین مزایای وال پست افقی به‌شمار می‌آید که توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کرده است.

اهمیت تیرچه کرومیت

از آنجایی که در گذشته جهت طراحی و اجرای سقف‌ها از طاق ضربی استفاده می‌کردند امروزه با وجود تیرچه‌ها آن روش قدیمی کاملاً منسوخ شده است. با وجود تیرچه‌ها نیز در ابتدا مشکلاتی نظیر نیاز به شمع‌بندی وجود داشت که با روی کار آمدن تیرچه کرومیت این مشکلات کاملاً از بین رفتند. تیرچه کرومیت از مقاطع فولادی ساخته شده و دارای سه بخش اصلی بال فوقانی، بال تحتانی و اعضای قطری است. وجود این بخش‌های مختلف در این تیرچه باعث شده تا ساختمان‌ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار شوند چرا که هر کدام از این بخش‌ها دارای ویژگی‌های بی‌نظیری می‌باشند‌.

به‌طورکلی از تیرچه کرومیت جهت اجرا و ساخت سقف‌های ساختمان‌ها استفاده می‌شود و از آنجا که دیگر نیازی به شمع‌بندی نیست سرعت این اجرا افزایش پیدا کرده. همچنین یکی از مهم‌ترین همچنین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن قابلیت اجرا بر روی ساختمان‌های فولادی بتنی و… است. علاوه بر آن استفاده از تیرچه کرومیت در زمان و هزینه‌های شما صرفه‌جویی قابل توجهی می‌شود که امروزه مورد انتخاب افراد بسیار زیادی است.

اهمیت تیرچه کرومیت
اهمیت تیرچه کرومیت

جمع‌بندی

همان‌طورکه اشاره کردیم امروزه برای افزایش استحکام دیوارهای ساختمان در برابر عوامل طبیعی نظیر زلزله وزش باد و… بهترین گزینه اجرای وال پست می‌‌باشد. این ابزار با توزیع نیرو به ستون‌های اصلی ساختمان این قسمت‌ها را یکپارچه می‌کند و از بروز خسارات احتمالی جلوگیری می‌کند. در حالی که طراحی و اجرای وال پست باید توسط افراد متخصص انجام شود تا تاثیر کافی را داشته باشد.

تیرچه‌های کرومیت نیز امروزه یکی دیگر از ابزارهای مهم در ساختمان سازی به‌شمار می‌آیند. این تیرچه دارای بخش‌های مختلفی بوده و امروزه مزایای بسیار زیادی نظیر کاهش هزینه، عدم نیاز به شمع بندی و… دارد. این ویژگی‌ها باعث شده تا تیرچه کرومیت جایگزین راهکاری‌های قدیمی شود و امروزه بهترین گزینه جهت اجرا و ساخت سقف ساختمان‌ها به‌شمار می‌آید.

منبع: NMCE

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *