وال پست یا نگهدارنده دیوار، یک عضو غیر سازه‌ای

وال پست یا نگهدارنده دیوار

وجود امنیت در سازه هر ساختمانی حرف اول را می‎زند. به همین علت از وال پست یا نگهدارنده دیوار برای مقاوم‌سازی ساختمان استفاده می‌شود. با استفاده از این نگهدارنده‌های دیوار، ساختمان‌ها در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله مقاوم می‌شوند. در این مقاله درباره‌ی وال پست و انواع آن صحبت کرده‌ایم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

وال پست چیست؟

وال پست، عضو غیرسازه‌ای است که در اندازه‌های مشخص برای عملکرد یکپارچه‌ی دیوار در دل دیوارها استفاده می‎شود. این محصول ساختمانی نوعی کلاف به‌صورت عمودی و افقی هستند که در طول‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. با استفاده از آنها اتصال دیوارهای ساختمان به اسکلت یکپارچه یکپارچه شده و به افزایش استحکام دیوار و سازه‌ی ساختمانی کمک می‌کند. وال پست‌ها یه‌صورت تیر یا ستون طراحی و تولید می‌شوند.

وظیفه‌ی نگهدارنده‌های دیوار این است که برای جلوگیری از تخریب ساختمان توسط زلزله، نیروی حاصل از این حادثه طبیعی را از دیوار به اسکلت منتقل کند. از این مصالح در دهانه‌ی دیوارهای کناری بزرگ استفاده می‌شود که به تیتر طبقه پایین و بالا در دهانه‌ی آنها اتصال می‌یابد. چنانچه از این عضو غیر سازه‌ای در دیوارها استفاده نشود بر اثر نیروهای وارد شده دیوارها به‌صورت غیرمنتظره تحریب می‌شوند.

توجه کنید که وال پست با ستون یکی نیست. میزان باری که نگهدارنده‌ها تحمل می‌کنند کم‌تر از 1300 نیوتن است و تنها در اسکلت‌های فلزی و بتنی قابل استفاده است، در صورتی که ستون‌ها بار بیشتری تحمل می‌کنند و عضوی باربر در ساختمان هستند.

استفاده از وال پست یا نگهدارنده دیوار چه اهمیتی دارد؟

ایران، روی گسل‌ها قرار دارد. به این معنی است که زلزله‌های زیادی در این کشور رخ می‌دهد. از همین جهت وجود وال پست یا نگهدارنده دیوار در سازه‌های ساختمان‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا آنها منحربه افزایش مقاومت و استحکام ساختمان می‌شوند.

دیوارچینی در ساختمان از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز است. امروزه سازه‌های بتنی و فلزی فراگیر شده‌اند که نقش جداکننده دارند. به همین علت نیاز به نگهدارنده دارند. اگر وال پست یا نگهدارنده دیوار به‌طور صحیح اجرا شوند میزان خرابی دیوارها در زمان وقوع زلزله به حداقل می‌رسد. چنانچه اجرای این مصالح به درستی انجام نشود خسارات زیادی به عناصر و سازه‌های اصلی ساختمان وارد می‌شود که اغلب جبران‌ناپذیر هستند.

معرفی انواع وال پست

وال پست یا نگهدارنده دیوار انواع مختلفی دارند. در هر پروژه‌ی ساختمانی با توجه به شرایط، میزان بودجه، کاربری ساختمان و موارد از این دست یکی از انواع آن اجرا می‌شود. وال پست از نظر نحوه‌ی نصب کردن به سه نوع وال پست قائم، وال پست افقی و وال پست ترکیبی تقسیم می‌شود. در ادامه به اختصار درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

۱- وال پست قائم یا عمودی

زمانی‌ که دهانه دیوار بزرگ باشد از نگهدارنده دیوار عمودی استفاده می‌شود. این نوع از نگهدارنده‌ها پروفیلی موازی با ستون یا اعضای دیگر دیوار است که دربین آن قرار می‌گیرد. برای نصب این مدل، آن را به دهانه‎ بالای تیر طبقه پایین و زیر تیر طبقه‌ای بالا جوش می‌‎دهند. این مصالح ساختمانی به شکل H انگلیسی هستند که بیشتر برای ساخت ناودانی و نبشی به‌کار می‌روند.

۲- وال پست افقی

نام دیگر وال پست افقی تیرک است. این نوع از نگهدارنده‌های دیوار تنها زمانی قابل اجرا هستند که ارتفاع دیوار بیشتر از ۳.۵ متر باشد. اغلب تیرک‌ها در کنار نگهدارنده‌های انتهایی نصب می‌شوند.

۳- وال پست ترکیبی

در شرایطی خاص وال پست عمودی و افقی در کنار یکدیگر نصب می‌شوند. ساختمان‌های بسیار بلند مانند برج‎ها که در معرض خطرهای دیگری به‌غیر از زلزله یعنی نیروهای وارده هستند، از این مدل نگهدارنده‌ها در سازه‌های دیوارهای آنها استفاده می‌شود.

اجرای وال پست
اجرای وال پست

نحوه اجرای وال پست یا نگهدارنده دیوار در دیوار ساختمان

وال پست یا نگهدارنده دیوارر با به‌کارگیری روش‌های جوشکاری و پیچ‌ومهره به ستون‌ها و تیرهای ساختمان متصل می‌شوند. ساختمان‌هایی که اسکلت دارند، اغلب از مقاطعی که از فولاد و پروفیل‌های نبشی قوطی و ناودانی ساخته شده‎اند استفاده می‎کنند. والپست‌ها در جداره‌های درونی و بیرونی دیوارها و اطراف پنجره‌ها با فاصله‎های مشخص و استاندارد قرار می‌گیرند.

این نگهدارنده‌ها به ستون متصل نمی‎شوند و اتصال آنها غیر اصولی است. زیرا مابین دیوار و ستون با پلی اورتان پر شده که انعطاف‎پذیری ستون را در زمان وارد شدن نیروهای عمودی بیشتر می‎کند. به همین علت اتصال وال پست به ستون غیر ممکن است.

مراحل نصب وال پست

برای نصب وال پست در ابتدا باید نقاط اتصال بین ستون و محل دیوار مشخص شود. اگر سازه اسکلت بتنی باشد این کار باید پیش‌از بتن ریزی انجام شود یا پس از بتن ریزی از رول بولت استفاده شود. زمانی که سازه ساختمان فلزی باشد نگهدارنده‌ها به‌صورت مستقیم به تیرها وصل می‎شوند. سپس نبشی‌ها مطابق نقشه برش خورده و در محل مناسب نصب می‌شوند. در انتها عمل دیوار چینی اجرا خواهد شد.

سخن پایانی

وال پست برای ایجاد استحکام و افزایش مقاومت دیوارهای ساختمان‌ها دربرابر زلزله اهمیت زیادی دارند. از این‎رو در تمامی پروژه‌های ساختمانی از نوع خاصی از این نگهدارنده‌ها استفاده می‎شود. در این مطلب سعی کردیم به وال پست؛ نگهدارنده دیوار و یک عضو غیر سازه ای اشاره کنیم. درصورتی که قصد خرید وال پست دارید، می‌توانید آهن بازار را انتخاب کنید.

در شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد گرد هم آمده‌اند  که با تکیه بر تجربه و توانمندی‎های خود، محصولات فولادی را در ایران خریداری و تأمین می‌کند. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت 10 هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره در صدد این است که محیطی امن برای مشتریان و صنایع تولیدی فراهم کند.

منبع: UVM

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *