نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی

نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی

نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی و یکپارچه‌سازی دیوارها و درگیر کردن آن‌ها با سازه اصلی، به ایجاد تعادل و هماهنگی تمام عناصر یک سازه منجر می‌شود. وال پست‌ها در دو بخش برای دیوارهای داخلی و خارجی به عنوان المان‌های غیرسازه‌ای به کار برده می‌شوند و از نظر طول، اندازه و ضخامت با هم متفاوت هستند و در مجموع به استحکام سازه در برابر زلزله و جلوگیری از خسارت‌های مالی و جانی کمک می‌کنند.

در این مطلب از بلاگ آهن بازار به طور اختصاصی در مورد ضرورت و نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی و جداسازی بخش‌های مختلف یک سازه توسط آن صحبت می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه همراه ما باشید.

ضرورت و نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی چیست؟

انواع مختلفی از وال پست در بازار وجود دارند، که با هدف بهینه سازی فضای داخلی و افزایش استحکام سازه و ایمن‌سازی آن در برابر هرگونه خسارتی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عناصر با توجه به نوع سازه و ارتفاع دیوارها، در دو شکل عمودی و افقی نصب می‌شوند، که گاهی می‌توان با توجه به شرایط موجود، از ترکیب وال‌پست‌های عمودی و افقی نیز استفاده کرد.

در واقع هدف اصلی از اجرای وال پست در ساختمان‌ها، همانند تیرچه کرومیت که با هدف تحمل بارهای مرده و زنده ساختمان استفاده می‌شود، انتقال بارهای ناشی از باد و لرزه به فریم‌های سازه و ایمن‌سازی دیوارها در مقابل ریزش است. این عناصر به عنوان نگهدارنده‌ به کار می‌روند و در جلوگیری از تخریب دیوارها در زمان زلزله نقش مهمی ایفا می‌کنند. همچنین، تجربیات زلزله کرمانشاه نشان داده است که حتی در صورت پایدار ماندن اسکلت سازه، وجود وال پست‌ها به تقویت دیوارها و جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر جانی و مالی منجر می‌شود.

استفاده از وال پست به جداسازی
وال‌پست‌ها به جداسازی استاندارد بخش‌های داخلی یک ساختمان و ایمن کردن دیوارها در برابر بارهای جانبی مانند زلزله و باد، و فشارهای خارجی گوناگون، کمک بسزایی می‌کنند.

اجرای وال پست به چه صورتی است؟

با در نظر گرفتن نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی، اجرای آن‌ها نیز اهمیت پیدا می‌کند. در ساخت سازه‌های بتنی و فلزی اجرای وال پست یک فرآیند حیاتی است که به کمک پروفیل‌های مختلف مانند ناودانی، قوطی و نبشی انجام می‌شود. در این فرآیند، انتخاب نوع پروفیل تاثیر زیادی در عملکرد وال‌پست دارد. برای مثال، وال‌پست ساخته شده از نبشی، از لحاظ یکپارچگی دیوار و انتقال بار، عملکرد بهتری نسبت به وال‌پست ساخته شده با قوطی دارد.

به‌طور کلی، دو نوع اجرای وال پست وجود دارد:

  • اجرای وال‌پست در سازه‌های بتنی
  • اجرای وال‌پست در سازه‌های فلزی

در سازه‌های بتنی، ابتدا محل قرار گرفتن وال پست‌ها مشخص شده و سپس ورق‌های اتصال در سقف و کف نصب می‌شوند. در طول اجرای دیوار، فاصله نصب وال پست به دقت رعایت می‌شود و پس از پایان این مراحل، از میلگردها و سیم‌های آرماتوربندی برای اتصال به بست‌ها استفاده می‌شود. سپس قالب‌بندی دیوار انجام شده و در نهایت، با ریختن بتن درون قالب‌ها و باز کردن آن‌ها، وال‌پست مناسبی برای ایجاد یک دیوار قوی و مقاوم شکل می‌گیرد.

در اسکلت‌های فلزی نیز، اجرای وال‌پست مشابه است با این تفاوت که اتصال وال‌پست به ستون و تیر با جوشکاری انجام می‌شود. در این حالت، تکنیک‌های جوشکاری و استفاده از مواد متناسب با ویژگی‌های فلزی ستون و تیر اهمیت زیادی دارد. این فرآیند به منظور افزایش عملکرد و پایداری سازه اجرا می‌شود و نقش بسیار حیاتی در استحکام کلی سازه‌ها ایفا می‌کند.

اجرای وال پست
فرآیند اجرای وال پست از نوع پروفیل مصرفی، تاثیر مستقیم می‌پذیرد و نبشی بهترین پروفیل برای ساخت و اجرای وال‌پست است.

جمع بندی نهایی

وال پست‌ها نه تنها به جداسازی فضاهای داخلی کمک می‌کنند، بلکه به لحاظ عملکردی نیز بسیار موثر هستند. محافظت از دیوارها در هنگام وارد شدن بارهای جانبی مانند زلزله و باد، دارای اهمیت بسیاری است؛ به این جهت باید در انتخاب وال‌پست‌های مناسب و اجرای دقیق‌ها آن‌ها، استانداردها و نیازهای ایمنی و سازه‌ای مربوطه را به‌طور کامل مد نظر داشته باشیم.

در این مطلب سعی کردیم به نقش وال پست‌ها در بهینه سازی فضای داخلی اشاره کنیم. در صورتی که شما قصد خرید وال پست را دارید، می‌توانید محصولات ما را در “آهن بازار” انتخاب کنید.

شرکت آهن‌بازار، مجموعه‌ بزرگی از متخصصان صنعت فولاد است که با تجربه و توانمندی‌های خود به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازند. این شرکت با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت “۱۰ هزار مترمربع” و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است؛ پس با خیال راحت از ما خرید کنید.

منبع: Dezeen

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *