اصول طراحی و اجرای وال پست در سازه

طراحی و اجرای وال پست

اصول طراحی و اجرای وال پست به صورت دقیق و حرفه‌ای، به شما کمک می‌کند تا سازه‌ای محکم و ماندگار بسازید. اگر یکی از دغدغه‌های شما در این اوضاع ناسامان ساخت‌وساز، استحکام بنا و مقاومت آن در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله است، با ما در این مطلب از وبلاگ بازار آهن همراه باشید. 

والپست چیست؟

پیش از انکه درباره، اصول طراحی و اجرای وال پست با شما صحبت کنیم، نخست باید بگوییم والپست چیست؟ تا بعد درباره اصول طراحی و اجرای آن حرف بزنیم. 

اغلب دیوارهای ساختمان، غیرسازه هستند و در زلزله به راحتی فرو می‌ریزند و خسارت زیادی وارد می‌کنند. والپست‌ها، نقش حمایتی در دیوار‌ها دارند و به توزیع صحیح نیروهای وارده بر دیوار (مانند نیروی ناشی از باد و زلزله) کمک می‌کنند. این سازه‌ها، موجب اتصال راحت‌تر دیوارها به اسکلت اصلی ساختمان می‌شوند و در برابر نیروهای خارجی به‌صورت یکپارچه عمل کنند. والپست‌ها بیشتر در سازه‌هایی با دیوارهای طولانی یا دهانه‌های بزرگ استفاده می‌شوند تا به پایداری ساختمان کمک می‌کنند.

در طراحی والپست‌ها به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اصول طراحی والپست‌ها بر 2 هدف زیر استوار است:

۱- مهار نیروهای جانبی وارد بر دیوارها در هنگام زلزله

دیوارها به‌عنوان اجزای غیرسازه‌ای ساختمان، در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله بسیار آسیب‌پذیر هستند. دلایل این آسیب‌پذیری، عبارتند از:

 • عدم پیوستگی دیوارها به سازه اصلی
 • ضخامت کم دیوارها

والپست‌ها به‌عنوان عناصری که دیوارها را به سازه اصلی متصل می‌کنند، می‌توانند تا حد زیادی از آسیب‌پذیری دیوارها در برابر زلزله بکاهند.

از سوی دیگر، والپست‌ها با ایجاد یک پیوستگی مکانیکی بین دیوارها و سازه اصلی، از انتقال نیروهای جانبی به دیوارها جلوگیری می‌کنند. این امر باعث می‌شود که دیوارها بتوانند در برابر نیروهای جانبی، به‌صورت یکپارچه عمل کنند و از تخریب آن‌ها جلوگیری می‌شود.

طراحی وال پست
اندازه والپست‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتواند نیروهای جانبی وارد بر دیوار را تحمل کند. این نیروها شامل نیروهای برشی، نیروهای خمشی و نیروهای پیچشی هست.

۲- افزایش سختی دیوارها و جلوگیری از تغییر شکل آن‌ها در هنگام زلزله

والپست‌ها با افزایش سختی دیوارها، از تغییر شکل آن‌ها در هنگام زلزله جلوگیری می‌کنند. تغییر شکل دیوارها می‌تواند منجر به کاهش مقاومت آن‌ها در برابر زلزله شود. برای تحقق این 2 هدف، والپست‌ها باید ویژگی‌های زیر را داشته‌باشند:

 • در برابر نیروهای جانبی مقاوم باشند.
 • به سازه اصلی متصل باشند، به گونه‌ای که مانع انتقال نیروهای جانبی به آن نشوند.
 • به دیوار، متصل باشند، به گونه‌ای که از تغییر شکل دیوار جلوگیری کنند.

مهم‌ترین نکات اصول طراحی والپست‌ها

مهم‌ترین اصول طراحی والپست wall post عبارتند از:

 • جنس والپست‌ها: اغلب؛ از فولاد هست، اما؛ از بتن یا سایر مواد نیز ساخته می‌شود. 
 • اندازه والپست‌ها: به‌گونه‌ای که نیروهای جانبی وارد بر دیوار را تحمل کند.
 • فاصله والپست‌ها: به گونه‌ای که از تغییر شکل دیوار جلوگیری می‌کند. میزان فاصله نیز به طول، ضخامت و نوع مواد تشکیل‌دهنده بستگی دارد.

اصول اجرایی والپست‌ها در سازه‌ها چیست؟

اجرای والپست در سازه، اغلب؛ در 2 مرحله انجام می‌شود:

۱- نصب والپست‌ها

در مرحله اول، والپست‌ها باید در محل مناسب خود نصب شوند. محل نصب والپست‌ها اغلب؛ در گوشه‌ها و یا در وسط دیوارهاست.

برای نصب والپست‌ها، ابتدا باید محل آن‌ها را در سازه مشخص کنید. سپس، سوراخ‌هایی در محل‌های مشخص شده ایجاد کنید. والپست‌ها باید در داخل این سوراخ‌ها قرار داده شوند و سپس با استفاده از اتصالات مناسب، به سازه متصل شوند.

۲- اتصال دیوار به والپست‌ها

در مرحله دوم، دیوار باید به والپست‌ها متصل شود. این اتصال باید با استفاده از اتصالات مناسب و با مقاومت کافی انجام شود. اتصالات رایج والپست‌ها عبارتند از:

 • اتصال جوشی
 • اتصال پرچ
 • اتصال پیچی
اجرای وال پست
انتخاب نوع اتصال والپست به نوع دیوار، مواد تشکیل‌دهنده دیوار و شرایط محیطی بستگی دارد.

3 نکته کاربردی و مهم در اجرای والپست

در اصول اجرایی والپست به نکات زیر توجه کنید:

 • والپست‌ها باید از مواد باکیفیت و دارای مقاومت کافی ساخته شوند.
 • والپست‌ها باید به‌طور صحیح و با استفاده از اتصالات مناسب به سازه متصل شوند.
 • اتصال دیوار به والپست‌ها باید با دقت و با استفاده از اتصالات مناسب انجام شود.

و اما سخن آخر اصول طراحی و اجرای وال پست 

در این مطلب سعی کردیم به مهم‌ترین اصول طراحی و اجرای وال پست اشاره کنیم. در صورتی‌که شما قصد خرید والپست دارید، می‌توانید محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: Medium

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *