میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد؟ کدام بهتر است؟

میلگرد بستر با وال پست

میلگرد وال پست و میلگرد بستر دو نوع از پرکاربردترین میلگردهای مورد استفاده در صنعت ساخت‌وساز هستند که با هدف افزایش مقاومت و تقویت دیوارها در مقابل نیروهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این میلگردها به شیوه متفاوتی نصب و اجرا می‌شوند و حتی از نظر کارایی بایکدیگر تفاوت دارند. در این مقاله قصد داریم این دو محصول را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد. اگر این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده است پس در ادامه با ما همراه شوید.

میلگرد وال پست چیست؟

قبل از این‌که بررسی کنیم میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد بهتر است ابتدا با میلگرد وال پست آشنا شویم. میلگرد وال پست به‌منظور توزیع نیروهای وارد شده بر دیوارهای ساختمان به شکل مساوی و یکنواخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه جاگذاری این میلگردها در دیوار به‌صورت چهارچوب است که این چهارچوب‌ها با استفاده از پروفیل‌ها، نبشی‌ها و یا ناودانی‌ها ساخته می‌شوند. جنس میلگردهای وال پست باید با جنس میلگردهای به کار رفته در اسکلت اصلی ساختمان هماهنگ باشد؛ چراکه‌عدم مطابقت آن‌ها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

همان‌طورکه گفتیم میلگرد وال پست بالا رفتن میزان مقاومت و استحکام دیوارهای یک ساختمان در برابر نیروهای خارجی می‌شود که این میلگردها بر اساس آیین نامه‌های عمرانی و مطابق با استاندارد ۲۸۰۰ تولید می‌شوند.

میلگرد وال پست از طریق پیچ یا جوشکاری به تیرها و ستون‌ها اتصال می‌یابد و از فروپاشی ساختمان در برابر نیروهای خارجی جلوگیری می‌کند. این میلگرد انواع مختلفی دارد و به شکل عمودی و افقی تولید می‌شود.

میلگرد بستر چیست؟

برای پاسخ دقیق به اینکه میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد بهتر است میلگرد بستر را هم بهتر بشناسیم. میلگردهای بستر با استفاده از دو نوع مفتول استیل ساخته شده اند. این مفتول‌ها به‌صورت عرضی و طولی و به شکل خرپایی و نردبانی به هم جوش می‌خورند. میلگرد بستر انواع مختلفی دارد و میزان ضخامت آن به تناسب درزهای ملات تعیین می‌شود.

این نوع میلگرد خاصیت رنگ‌پذیری و پوشش گالوانیزه دارد؛ بنابراین به خوبی می‌تواند در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت کند. این ویژگی‌ها امکان استفاده از میلگرد بستر را در محیط‌های مختلف فراهم کرده است.

استفاده از این محصول باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله می‌شود، استحکام دیوارها را بالا می‌برد و بین دیوارهای متقاطع اتصالی قوی ایجاد می‌کند. میلگرد بستر به شکل آجدار تولید می‌شود و جنس آن از مفتول ضد زنگ و آلیاژهایی از کرومیت است. بسیار مقاوم و ضد فرسایش بوده و دارای ضخامت ۴ میلیمتر است.

انتخاب بین وال پست و میلگرد بستر
انتخاب بین وال پست و میلگرد بستر

میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد؟

برای پاسخ به این پرسش که میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد؟ می‌توانیم ویژگی‌های این دو محصول را به‌طور مجزا مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم. میلگرد وال پست و میلگرد بستر هر دو از میلگردهایی هستند که در دیوارهای سازه به منظور افزایش مقاومت در برابر نیروهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه هر دوی این میلگردها با یک منظور تولید می‌شوند و هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند، اما از یک سری جهات با یکدیگر تفاوت دارند. میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد؟

  • میلگرد وال پست نسبت به میلگرد بستر نحوه اجرا و نصب سخت‌تری دارد و در فرایند نصب و اجرای آن باید به جزئیات بیشتری دقت کنید.
  • میلگرد بستر با سرعت بیشتری نصب می‌شود و روند اجرای آن بسیار ساده‌تر و راحت‌تر است.
  • میلگرد بستر به لحاظ قیمتی نسبت به میلگرد وال پست بسیار ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.
  • میلگرد وال پست به لحاظ مقاومت در برابر نیروهای خارجی بسیار بهتر از میلگرد بستر عمل می‌کند و میزان مقاومت بالاتری دارد.
  • میلگرد بستر به لحاظ میزان انعطاف پذیری، مقاومت در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی و کنترل ترک‌های حاصل از انبساط بسیار بهتر از میلگرد وال پست عمل می‌کند.
  • میلگرد بستر با استفاده از میلگردهای ۴ میلیمتری از جنس استیل ساخته شده است اما میلگرد وال پست از نبشی، پروفیل، ناودانی، قوطی و تسمه ساخته شده است.

کدام را انتخاب کنیم؟

یکی از سوالات پرتکراری که معمولاً به کرات در این زمینه مطرح می‌شود، این است که میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد و کدام بهتر است؟ پاسخ این سوال را باید در نوع نیاز و انتظاراتی که از محصول دارید پیدا کنید. شما باید نوع نیاز و انتظاراتی را که از محصول دارید به‌طور دقیق مشخص کنید و به تناسب این ویژگی‌ها به دنبال میلگرد مناسب باشید.

به‌طور مثال اگر سرعت اجرای کار برایتان مهم است، میلگرد بستر انتخابی مناسب برای شما خواهد بود. اگر با کمبود بودجه مواجه هستید و قیمت برایتان اهمیت دارد، میلگرد بستر نسبت به وال پست قیمت ارزانتری دارد. اما اگر مقاومت و استحکام سازه در برابر نیروهای خارجی برایتان در اولویت است وال پست را انتخاب کنید.

طبق آمارهای به دست آمده میلگردهای بستر امروزه به‌طور گسترده‌ای در صنعت ساخت‌وساز کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند و در بسیاری موارد توانسته‌اند جای وال پست‌ها را به خوبی بگیرند.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به دو نوع از میلگردهای پرکاربرد در صنعت ساخت‌وساز صحبت کردیم. میلگرد بستر و میلگرد وال پست هر دو محصولاتی هستند که با هدف افزایش مقاومت دیوارها در برابر نیروهای خارجی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگرچه هر دوی این میلگردها به یک منظور و یک هدف تولید شده‌اند اما شیوه نصب و اجرا و حتی ویژگی‌های آن‌ها کاملاً با هم متفاوت است. به‌طور مثال وال پست‌ها از قوطی، نبشی و یا پروفیل و تسمه ساخته شده اند، اما میلگردهای بستر با استفاده از مفتول‌های استیل تولید می‌شوند. این محصولات انواع مختلفی دارند و در ابعاد و اندازه‌های مختلف به تناسب نیاز مصرف کنندگان موجود هستند.

اکنون شما کاربران عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پروژه‌های عمرانی و ساختمانی و مصالح مورد استفاده برای آن‌ها با کارشناسان مجموعه آهن بازار تماس بگیرید. همچنین برای خرید بسیاری از مصالح ساختمانی کارشناسان این مجموعه پاسخگوی شما کاربران عزیز هستند.

منبع: hilti

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *