استانداردهای کیفی و ایمنی در استفاده از تیرچه کرومیت

در فرایند ساخت و ساز از مصالح گوناگونی استفاده می‌شود که هر یک از آن‌ها كابردهای خاص خود را دارند. امروزه استفاده از تیرچه کرومیت در ساخت بناهای مختلف بسیار رایج می‌باشد؛ به منظور حفظ استقامت و ایمنی ساختمان، استانداردهای کیفی و ایمنی در استفاده از تیرچه کرومیت باید رعایت شوند. تیرچه فلزی یا همان تیرچه کرومیت در واقع به سقف‌های تیرچه بلوک گفته می‌شود که در ساختار آن از فلز و میلگرد استفاده شده است. این سقف‌های از پیش ساخته شده مقاومت و یکپارچگی بالایی دارند و استحکام ساختمان را تضمین می‌کنند. ما در این مطلب به بررسی استانداردهای مذکور می‌پردازیم. با ما در بلاگ آهن بازار همراه باشید.

رعایت نکات ایمنی در استفاده از تیرچه کرومیت

منظور از تيرچه کرومیت، خرپای فولادی است كه با شرايط تكيه گاهی مختلـف، بـرای انتقـال بار سقف به تكيه‌گاه، به ‌كار می‌رود. تيرچه‌ها در سه مرحله تحمل بار می‌نمايند:

 1. بارهای ناشی از حمل ونقل
 2. بارهای ناشی از وزن خود سقف (شامل تيرچه، قالب، بتن) و بارهای در حين اجرا
 3. تمام بارهای مرده و زنده كه پس از عمل آوری بتن پوششی پس از كسب مقاومت كـافی بـه سـقف وارد می‌شوند، پس از اين مرحله تيرچه به صورت مقطع T شكل و به عنـوان عضـو اصـلی خمشـی سـقف عمـل می‌نمايد.

متاسفانه بارها دیده شده است که با وجود دقت کارفرمایان و مهندسین محترم برای طراحی و تولید تیرچه‌ها، به دلیل عدم رعایت استانداردهای ایمنی و فنی در استفاده از تیرچه کرومیت، در زمان بتن ریزی و یا بعد از بتن ریزی سقف‌ها دچار نقص شده است. از این رو دقت عمل در مراحل مختلف اجرای ساختمان، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه‌ی مطالب برخی از این نکات مهم را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

دقت عمل در مراحل مختلف اجرای تیرچه کرومیت
دقت عمل در مراحل مختلف اجرای تیرچه کرومیت

رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای کیفی و ایمنی در استفاده از تیرچه کرومیت

برای اینکه بتوانید استانداردهای کیفی و ایمنی در استفاده از تیرچه کرومیت را حین ساخت و ساز خود رعایت کنید، باید به نکات ذیل توجه کافی داشته باشید:

 • استفاده از تیرچه کرومیت با کیفیت مناسب و استاندارد به منظور اطمینان از ایمنی و کیفیت ساختمان.
 • اجرای بازرسی‌های دوره‌ای و آزمون‌های غیرمخرب جهت اطمینان از کیفیت و ایمنی تیرچه کرومیت.
 • استفاده از تجهیزات و ابزارهای ایمنی مناسب برای نصب و استفاده از تیرچه کرومیت به منظور جلوگیری از حوادث و آسیب‌های احتمالی.
 • استفاده از تیرچه کرومیت با مشخصات فنی مناسب، از جمله مقاومت در برابر فشار، حرارت، خوردگی و زلزله.
 • ارائه دستورالعمل‌ها و راهنماهای کامل برای نصب، نگهداری و تعمیرات تیرچه کرومیت به منظور افزایش عمر مفید و کاهش خطرات احتمالی.
 • ارائه دستورالعمل‌ها و راهنماهای کامل برای مدیریت و کنترل خطرات مرتبط با استفاده از تیرچه کرومیت، از جمله خطرات حرارتی و شیمیایی.
 • ارائه آموزش‌های منظم و آگاهی‌بخشی برای کارگران و نصابان در خصوص ایمنی و بهداشت در محیط کار و استفاده ایمن از تیرچه کرومیت.

این نکات و دستورالعمل‌ها به منظور اطمینان از ایمنی، کیفیت و پایداری در استفاده از تیرچه کرومیت برای ساخت و سازهای صنعتی و ساختمانی حائز اهمیت می‌باشند.

نکات و استانداردهای ظاهری تیرچه کرومیت

 • در استفاده از تیرچه کرومیت فاصله‌ی آن‎ها نباید بیشتر از 75 سانتی‌متر شود.
 • عرض بال تحتانی تیرچه‌ها نباید از 10 سانتی متر کمتر بوده و یا کمتر از دو هفتم ضخامت سقف باشد.
 • قسمت‌هایی از تيرچه كه داخل بتن قرار می‌گيرد، نبايد رنگ شـوند. فقـط سـطح زيـرين ورق بـال تحتانی با لايه‌ای از ضد زنگ مناسب، قبل يا بعد از نصب، پوشانده شود.
 • ضخامت نبشی‌ها و مقطع فولادی كه جوشكاری می‌شوند، نبايد از3 ميليمتر كمتـر باشـد.

نکات مهم در هنگام نصب تیرچه کرومیت

  • بال زیرین تیرچه‌ها برای ساخت یک سازه بتنی باید روی قالب فلزی یا چوبی قرار گیرد.
  • در زمان بتن ریزی در تیرچه‌های فولادی، فضاهای بین تیرچه‌ها نیز پر شده و مقاومت برشی تیرچه از این طریق افزایش می یابد.
  • پر شدن کامل تیرچه‌ها از بتن، لرزش سقف را کاهش می دهد.
  • در هنگام بتن ریزی باید ویبره اعمال گردد تا بتن بتواند به تمامی قسمت‌ها نفوذ داشته و فضاهای خالی را پر نماید.
  • جداره‌ی بلوک‌های سفالی باید در ضخامت 8/0 سانتی متر و بدون ترک خوردگی باشند.
  • قبل از استفاده از تیرچه کرومیت باید آن ها را مورد بررسی قرار داده و بی عیب بودنشان را تایید نمود. در صورت بلند بودن طول تیرچه کرومیت باید آن‌ها را بریده و سپس در محل مورد نظر برای نصب، تقویت کرد.
نکات ظاهری تیرچه کرومیت
نکات ظاهری تیرچه کرومیت

سخن پایانی

تیرچه کرومیت از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی است، به همین سبب کارفرمایان، مهندسان و کارگران باید نسبت به استانداردهای مربوط به استفادهی از این تیرچه‌ها آگاهی کامل داشته باشند. در این مقاله سعی کردیم که به طور مختصر و موردی نکات مهم در رابطه با رعایت استانداردهای کیفی و ایمنی در استفاده از تیرچه کرومیت را بیان نموده و از جهات مختلف آن را بررسی کنیم. در صورتی‌که شما قصد خرید تیرچه کرومیت را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: BHRC

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *