تاثیر وال پست در طراحی ساختمان

تاثیر وال پست در طراحی ساختمان

تاثیر وال پست در طراحی ساختمان را با توسعه فناوری و تغییر الگوهای زندگی انسان و محیط زیست بهتر می‌توان درک کرد. ‌وال پست  و ویژگی‌های آن یکی از مهم‌ترین عناصر کلیدی در طراحی ساختمان‌های پایداراست که به عنوان یک سازه موثر در بهره‌وری انرژی، ایمنی و پایداری ساختمان شناخته می‌شود.

در مطالب قبلی بلاگ آهن بازار، به صورت جامع تغیرات آب و هوایی بر وال پست را بررسی کرده‌ایم  اما از آن‌جا که نمی‌توان نقش وال پست را در ساختمان‌سازی انکار کرد پس در این مطلب انواع وال پست، طراحی، اجرا و مزایای استفاده از آن را در پایداری ساختمان بررسی خواهیم کرد.

وال پست و طراحی پایدار ساختمان چیست؟

وال پست یا نگه دارنده دیوار یک عنصر غیرسازه‌ای به حساب می‌آید که با مهار کردن دیوارها به اسکلت سازه منجر به همبستگی دیوار و مهار آن در برابر نیروهای جانبی ناشی از وزن خود می‌شود. با به کار بردن وال پست در طراحی ساختمان، وظیفه انتقال نیروهای حاصل از باد، زلزله و طوفان را از دیوار به چهارچوب ساختمان را به دوش آن است تا از تخریب و آسیب دیدن دیوار جلوگیری کند.

وال پست با استفاده از کلاف‌هایی به شکل قائم یا عمودی ساخته می‌شود که برای اتصال میان قاب‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای اسکلت ساختمان به کار می‌رود. تاثیر وال پست در طراحی ساختمان را به خوبی در تمامی ساختمان‌های فلزی، بتنی و چوبی می‌توان مشاهده کرد. در نتیجه می‌توان گفت این عنصر سازه‌ای به منظور انتقال بارو جلوگیری از انحراف و تغییر‌شکل سازه به کار می‌رود.

به کارگیری انواع وال پست در طراحی ساختمان
به کارگیری انواع وال پست در طراحی ساختمان

انواع وال پست

برای بررسی و درک بهتر تاثیر وال پست در طراحی ساختمان باید  دسته‌بندی انواع وال پست‌ها را از نظر جنس و نحوه قرارگیری آن بشناسید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

انواع وال پست از نظر جنس

وال پست از نظر جنس به دو دسته زیر تقسیم می‌شود که نقش مهمی در طراحی پایدار ساختمان دارد. این دسته بندی‌ها عبارتند از:

 • وال پست فولادی

وال پست فولادی از پروفیل‌های فولادی ساخته می‌شوند که به دلیل برخورداری از استحکام و پایداری بالا، بیشترین تاثیر را درطراحی ساختمان دارد.

 • وال پست کامپوزیتی

وال پست‌های کامپوزیتی از مواد کامپوزیتی مانند FRP ساخته می‌شوند که بسیار سبک‌تر و ارزان‌تر از وال پست‌های فولادی هستند.

انواع وال پست از نظر نحوه قرارگیری

وال پست از نطر نحوه قرار گیری به سه نوع تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد:

 • وال پست قائم

وال پست‌های قائم در راستای عمود بر قاب قرار می‌گیرند. بیشترین تاثیر وال پست افقی در طراحی ساختمان، مقاومت آن ها در برابر بارهای جانبی عمودی مانند باد و بارهای جانبی افقی مانند زلزله است.

 • وال پست افقی

وال پست‌های افقی در راستای افقی قرار می‌گیرند که در برابر بارهای جانبی افقی مانند زلزله بیشترین مقاومت را داشته باشند.

 • وال پست ترکیبی

وال پست های ترکیبی به صورت عمودی و افقی در سازه‌های ساختمان استفاده می شود که یکپارچگی بیشتری برای سازه‌ها در صورت به کارگیری درست به همراه خواهد داشت.

در طراحی وال پست چه مواردی را باید رعایت کرد؟

در بررسی تاثیر وال پست در طراحی ساختمان، فاکتور طراحی وال پست را حتما لحاظ کنید. این طراحی با توجه به عوامل زیر صورت می‌گیرد:

 1. نوع ساختمان

ساختمان‌های بلندمرتبه، ساختمان های اداری و ….

 1. کاربری ساختمان

بیمارستان، مدرسه و ….

 1. محل قرارگیری ساختمان

مناطق زلزله‌خیز، مناطق سیل‌خیز و …

 1. بارهای وارده بر ساختمان

بارهای زنده، بارهای مرده و بارهای جانبی

برای آن‌که وال پست‌ها بیشترین تاثیر را در پایداری و مقاومت ساختمان داشته باشند، آن را مهندسین سازه با رعایت اصول زیر طراحی می‌‌کنند:

 • طراحی با کیفیت و مرغوب
 • متصل شدن صحیح آن‌ها به قاب ساختمان
 • طراحی بر اساس ابعاد، جنس و نحوه قرارگیری آن در ساختمان
تاثیر اجرای صحیح وال پست در طراحی ساختمان و محافظت از آن‌ها در برابر حوادث طبیعی
تاثیر اجرای صحیح وال پست در طراحی ساختمان و محافظت از آن‌ها در برابر حوادث طبیعی

مراحل اجرای وال پست

طراحی وال پست به تنهایی تاثیری در طراحی ساختمان ندارد چرا که اجرای آن هم باید با توجه به برخی عوامل به درستی صورت بپذیرد. اجرای صحیح وال پست نقش مهمی در محافظت از ساختمان در برابر حوادث طبیعی و مصرف انرژی دارد. در اجرای وال پست باید موارد زیر را حتما در نظر داشت:

 • بررسی نقشه‌های سازه

در بررسی نقشه‌های سازه باید به محل قرارگیری وال‌پست‌ها، ابعاد وال پست‌ها و نحوه اتصال آن‌ها به قاب ساختمان دقت کرد.

 • تهیه وال پست

در تهیه وال پست از فولاد یا کامپوزیت استفاده می‌شود که سبکی، ارزانی، استحکام و پایداری آن را در نظر می‌گیرند.

 • برش وال پست

وال پست‌ باید با توجه به ابعاد مشخص شده در نقشه‌های سازه برش داده می‌شوند تا در طراحی ساختمان بیشترین تاثیر را داشته باشد.

 • علامت‌گذاری محل اتصال وال پست

محل اتصال وال پست‌ به قاب ساختمان باید با دقت علامت‌گذاری شود تا بهتر از ساختمان در برابر حوادث طبیعی محافظت کند پس محل قرارگیری‌شان در نقشه سازه باید مشخص شود.

 • مرحله اتصال وال پست

وال پست‌ها باید با استفاده از اتصالات مناسب به قاب ساختمان متصل شوند تا بتوان تاثیر وال پست در طراحی ساختمان را دید.

 • کنترل کیفیت

پس از اجرای وال پست، باید کیفیت اجرای آن توسط مهندسین سازه کنترل شود چراکه استفاده از جنس نامرغوب، سطح پایداری ساختمان را پایین می‌آورد.

تاثیر وال پست در طراحی ساختمان چیست؟

وال پست، یک قسمت از ساختمان است که عمدتاً برای توزیع بارها به طور یکنواخت به سازه‌های پایه و پشتیبانی از ساختار استفاده می‌شود و بیشترین تاثیر را در طراحی ساختمان و محافظت از آن دارد. این عنصر علاوه بر وظایف اصلی خود، تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم در طراحی ساختمان دارد که به صورت جداگانه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

تاثیر مستقیم وال پست در طراحی ساختمان

 • کاهش مصرف انرژی

وال پست با ایجاد یک سیستم پشتیبانی قوی‌، از دیوارها و سقف‌های نازک‌تری استفاده می‌کند که منجر به کاهش مصرف گرما و سرما در داخل ساختمان می‌شود در نتیجه می توان تاثیر وال پست را در طراحی ساختمان به خوبی دید.

 • افزایش پایداری ساختمان

وال پست به عنوان یک عنصر اصلی در طراحی ساختمان به افزایش استحکام و پایداری آن کمک می‌کند تا بهتر با عوامل طبیعی مانند زلزله یا وزش باد مواجه شود.

تأثیر غیرمستقیم در طراحی ساختمان

1- کاهش آثار زیست محیط

استفاده از وال پست منجر به کاهش مصرف مواد ساختمانی می‌شود که تأثیرات زیست‌محیطی مرتبط با استخراج و فرآوری مواد را کاهش می‌دهد.

2- افزایش عمر مفید ساختمان

توزیع بارها و کاهش فشارهای نقطه‌ای توسط وال پست، به طول عمر مفید ساختمان کمک می‌کند و منجربه کاهش تعمیرات و نگهداری می‌شود.

نتیجه گیری

در این مطلب نکاتی در باب تاثیر وال پست در طراحی ساختمان و ویژگی های آن اشاره کردیم در صورتی‌که شما قصد خرید وال پست یا تیرچه را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن‌بازار، مجموعه‌ بزرگی از متخصصان صنعت فولاد است که با تجربه و توانمندی‌های خود به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازند. این شرکت با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت “۱۰ هزار مترمربع” و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است؛ پس با خیال راحت از ما خرید کنید.

منبع: sciencedirect

کلیدواژه : وال پستوال‌پست
Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *