تحول طراحی با وال پست‌‌ها چگونه رقم خورد؟

تحول طراحی با وال پست‌‌ها

تحول طراحی با وال پست‌‌ها یکی از اتفاقات مهم در زمینۀ ساختمان سازی مدرن است. وال پست‌ها به عنوان عناصری اساسی در طراحی ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. به واسطۀ استفاده از وال پست‌ها تغییرات و پیشرفت‌های زیادی در سازه‌ها ایجاد شده است. مهندسان سازه با استفاده از وال‌پست‌ها توانسته‌اند ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌‌هایی بسازند که در برابر باد، زلزله و دیگر بلایای طبیعی و عوامل محیطی مستحکم و مقاوم باشند. در مجلۀ آهن بازار به برخی از تحولاتی که با استفاده از وال پست‌ها در طراحی ساختمان‌ها رخ داده است اشاره می‌کنیم.

منظور از تحول طراحی با وال پست‌‌ها چیست؟

مهم‌ترین نکته در ساختمان‌سازی، استحکام سازه در برابر عوامل طبیعی و محیطی مختلف است. بلایای طبیعی مانند طوفان و زلزله تهدیدهای بزرگی برای ساختمان‌ها هستند و اگر استانداردهای لازم در ساخت و ساز رعایت نشود، شاهد ریزش سازه‌ها خواهیم بود. وال‌پست‌ها یکی از ابزارهای مهم برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها هستند که در طراحی و ساخت به کمک مهندسان آمده‌اند و دنیا شاهد تحول طراحی با وال پست‌‌ها بوده است.

وال پست یک نگهدارنده است که موجب یکپارچگی سازه می‌شود و نیروهای افقی و عمودی وارد آمده بر سقف و دیوارها را به اسکلت ساختمان منتقل می‌کند و بدین طریق از ساختمان در برابر فشارها محافظت و از ریزش و تخریب سازه جلوگیری می‌کند.

در ادامه به پیشرفت‌هایی که در نتیجۀ تحول طراحی با وال پست‌‌ها در ساختمان‌سازی ایجاد شده است می‌پردازیم:

مقاومت سازه در برابر باد و زلزله

تحول طراحی با وال پست‌‌ها به ما امکان داده است که از سازه‌ها در برابر زلزله محافظ کنیم. در هنگام زلزله نیروهای بسیار شدیدی از زمین به دیوارهای ساختمان وارد می‌شوند که باعث ریزش ساختمان می‌شود. اگر انرژی زلزله را از دیوارها به اسکلت ساختمان منتقل کنیم، می‌توانیم از ریزش ساختمان جلوگیری کنیم یا تخریب را تا حد زیادی کاهش دهیم. این کار به مدد وال پست‌ها ممکن شده است. مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله یکی از نتایج تحول طراحی با وال پست‌‌ها است.

تحول طراحی با وال پست‌‌ها در صنعت ساختمان سازی
تحول طراحی با وال پست‌‌ها در صنعت ساختمان سازی

طراحی سازه‌های بلندتر

تحول طراحی با وال پست‌‌ها به مهندسان امکان داده است تا سازه‌های بسیار بلند را با ایمنی بسیار بالایی بسازند. وزش بادهای پرقدرت می‌تواند موجب تخریب ساختمان‌های بسیار بلند و آسمان‌خراش‌ها شود، البته اگر مسائل ایمنی در هنگام ساخت‌شان لحاظ نشده باشد. وال پست‌ها به دلیل آنکه باعث یکپارچگی دیوارها و سقف‌ها می‌شوند از ساختمان‌ها در برابر اثرات مخرب باد و طوفان محافظت می‌کنند.

وال پست‌ها در برابر باد به‌عنوان پایه‌هایی مستحکم عمل می‌کنند و وزن سازه را بطور مستقیم به زمین منتقل می‌کنند.

طراحی سازه‌های پیچیده‌تر

وال پست‌ها‌ به مهندسان سازه امکان می‌دهند تا سازه‌هایی پیچیده‌تر را طراحی کنند. وال پست‌ها به عنوان نقاط اتصال و نقاط قوت در سازه‌ها عمل می‌کنند و امکان ایجاد سازه‌هایی با شکل‌ها و ساختارهای مختلف را به مهندسان می‌دهند.

دیگر جنبه‌های تحول طراحی با وال پست‌‌ها در ساختمان

همان‌طور که گفتیم کارکرد اصلی وال پست‌ها در مقام‌سازی ساختمان‌ها است، اما وال‌پست‌ها به جز این، کاربردهای دیگری هم دارند، برای مثال می‌توان از آن‌ها در نمای بیرونی سازه، عایق‌سازی ساختمان یا برای نگهداری در و پنجره استفاده کرد.

ایجاد فضای داخلی

وال پست‌ها تعیین کنندهٔ نقاط قرارگیری دیوارها و پنجره‌ها هستند. در نتیجۀ تحول طراحی با وال پست‌‌ها، می‌توان نقاط دقیقی را برای نصب دیوارها و پنجره‌ها در ساختمان تعیین کرد و فضای داخلی را به‌طور دقیق و مطابق با طراحی موردنظر ایجاد کرد.

شیوه‌های تحول طراحی با وال پست‌‌ها
شیوه‌های تحول طراحی با وال پست‌‌ها

عایق‌بندی حرارتی و صوتی

در نتیجۀ تحول طراحی با وال پست‌ها، امکان استفاده از مصالح عایق‌بندی حرارتی و صوتی فراهم شده است. با استفاده از عایق‌های مناسب، می‌توان از انتقال حرارت و صدا بین اتاق‌های ساختمان جلوگیری کرد و راحتی و کارایی ساختمان را افزایش داد.

امکانات الکتریکی و لوله‌کشی

وال پست‌ها به عنوان راهبردهایی برای نصب سیستم‌های الکتریکی و لوله‌کشی در ساختمان استفاده می‌شوند. با توجه به تراز و موقعیت آن‌ها، می‌توان مسیرهای صحیح را برای کابل‌ها و لوله‌ها ایجاد کرد و امکان ارائۀ خدمات الکتریکی و آب و فاضلاب را در ساختمان فراهم کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی تحول طراحی با وال پست‌‌ها پرداختیم. وظیفۀ اصلی وال پست‌ها مقاوم سازی سازه‌ها در برابر نیروهایی چون زلزله و بادهای قدرتمند است، به مدد وال پست‌ها می‌توان در هنگام بلایای طبیعی از ریزش ساختمان و تلفات انسانی جلوگیری کرد. وال پست‌ها کاربردهای دیگری هم دارند و استفاده از آن‌ها منجر به کاهش هزینه‌ها و بهبود طراحی و کارایی ساختمان‌ها می‌شود. نکتۀ مهم در استفاده از وال‌ پست‌ها، رعایت کیفیت و استانداردهای مهندسی است زیرا در ‌صورت اجرای نادرست وال پست، ساختمان با صدماتی روبرو خوا‌‌هد شد.

در صورتی‌که شما قصد خرید وال پست را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: rostarchitects

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *