تاثیر تغییرات آب و هوایی بر وال پست

تغییرات آب و هوایی بر وال پست

تغییرات آب و هوایی بر وال پست بحثی است که این روزها آن را زیاد از زبان مهندسین ساخت‌‌و‌ساز می‌شنویم. تغییرات آب و هوایی که یکی از بزرگترین چالش‌های جهان امروز به حساب می‌آید توانسته تاثیرات مهمی بر حوزه‌های مختلف بگذارد. یکی از مهم‌ترین تاثیرات تغییرات آب و هوایی بر وال پست‌ یا همان نگه‌دارنده‌های نبشی‌کشی دیوارها هنگام ساختمان‌‌و‌ساز است.

در مطالب قبلی بلاگ آهن بازار، تعریف جامعی از وال پست و عملکردهایش گفته‌ایم اما از آن‌جا که نمی‌توان نقش وال پست را در ساختمان‌سازی انکار کرد پس در این مطلب تغییرات آب و هوایی بر وال پست، چگونگی تطابق آن با شرایط جدید و راه‌کارهای آن را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر وال پست چیست؟

تغییرات آب و هوایی بر وال پست نه تنها بر محیط اثر منفی می‌گذارد بلکه استحکام و پایداری ساختمان را هم تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. تغییراتی مانند میزان بارنگی، افتراقات دمایی متناوب بر انبساط و انقباض مواد سازنده‌ وال پست‌ها اثر می‌گذارد که خواص مکانیکی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه به مهم‌ترین تاثیرات آن اشاره خواهیم کرد:

افزایش دما  و انبساط تغییر ابعاد و اندازه وال پست ها منجر به کاهش استحکام سازه بدنی ساختمان‌ها را به همراه دارد.
افزایش دما  و انبساط تغییر ابعاد و اندازه وال پست ها منجر به کاهش استحکام سازه بدنی ساختمان‌ها را به همراه دارد.

افزایش دما و انبساط وال پست

مهم‌ترین تاثیر افزایش دما بر وال‌پست، تجربه انبساط است که منجر به تغییرات در ابعاد، اندازه، ضخامت و شکل وال پست‌ها می‌شود. این تغییر ابعاد منجر به کاهش استحکام ساختمان می‌شود.

راه حل

 • استفاده از موادی با ضریب انبساطی کم‌تر
 • طراحی سیستم‌های مهندسی

تغییرات در الگوی بارندگی

میزان بارندگی و تغییر الگوی آن از دیگر تغییرات آب وهوایی است که بر وال‌پست‌ها تاثیر مخرب می‌گذارد. بارندگی‌ها منجر به جمع شدن آب در اطراف وال‌پست‌ می‌شود که در نتیجه کاهش استحکام و مشکلات زیرساختی را در بردارد.

راه‌حل

 • استفاده از روش‌های زه‌کشی مناسب
 • بهینه‌سازی سیستم‌های آب‌گرفتگی

افتراقات حرارتی و تنش های مکانیکی وال پست

اختلاف دما بین دو نقطه در وال‌پست منجر به افتراقات حرارتی می‌شود که می‌تواند دوبعدی یا سه‌بعدی باشد. تغییرات شدید آب‌وهوایی و دما، تنش‌های مکانیکی ایجاد می‌کند که منجر به فرسودگی مواد سازنده، تغییرشکل، شکست و تخریب تدریجی ساختمان می‌شود.

راه حل

 • استفاده از مواد با استحکام مکانیکی بالا
 • طراحی‌های مهندسی برای تقلیل تنش‌های حرارتی

افزایش ریسک‌ های زیست محیطی

افزایش ریسک‌های زیست‌محیطی  از دیگر تغییراتی است که می ‌توان به آن اشاره داشت که منجر به آلودگی آب و هوا، حوادث طبیعی و آب‌گرفتگی می‌شود. این تهدیدهای زیست‌محیطی، هزینه‌های مدیریتی بالایی برای وال‌پست‌‌ها دارند که باید بهترین راه‌حل را برای آن انتخاب کرد.

راه حل

 • مدیریت مناسب مواد با توجه به شرایط زیست محیط محل ساخت
 • استفاده از سیستم‌های آب‌گرفتگی موثر
 • استفاده از مواد مقاوم
 • طراحی مناسب سازه

کاهش منابع آب زیرزمینی

تغییرات در الگوی بارش برف و باران، تاثیر مستقیمی روی منابع زیرزمینی می گذارد که بر هم زدن خواص مکانیکی وال‌پست‌ها را در بردارد. شرایط آب‌و‌هوایی منطقه و ویژگی های زمین‌شناسی بیشترین تاثیر را روی وال‌پست‌ می‌گذارند که نیازمند مدیریت صحیحی می‌باشد.

راه حل

 • افزایش بودجه برای ساخت وال پست
 • مدیریت مستمر و موثر منابع آبی
 • افزایش بهره‌وری آب
 • کاهش آلودگی آب
طوفان و سیلاب در طولانی مدت بر روی سازه‌های ساختمانی و نگه‌دارنده‌های آن مانند وال پست تاثیر منفی می‌گذارد.
طوفان و سیلاب در طولانی مدت بر روی سازه‌های ساختمانی و نگه‌دارنده‌های آن مانند وال پست تاثیر منفی می‌گذارد.

طوفان و سیلاب

طوفان و سیلاب از دیگر تغییرات آب و هوایی است که در طولانی‌مدت بر پایداری ساختمان و ایمنی آن تاثیر می‌گذارد. بهترین راه‌کار برای آن طراحی سازه‌های ساختمانی و پیاده‌سازی آن به بهترین شکل است که در مقابل حوادث طبیعی مقاوم باشند.

افزایش هزینه های بیمه برای وال پست

سیل و طوفان حوادث و بلایای طبیعی هستند که بر اثر تغییرات اقلیمی و آب‌‌و‌هوایی شاهد آن هستیم. افزایش هزینه بیمه به عنوان یک نتیجه طبیعی از تغییرات در شرایط زیست محیطی و ریسک‌های مختلف، می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر وال پست‌های ساختمانی داشته باشد.

راه حل

 • استفاده از فناوری‌های پیشرفته در طراحی پست وال
 • انجام راه‌کار های ایمنی و پیش‌گیرانه
 • اجرای استانداردهای ایمنی
 • بهینه‌سازی فرایندها

تغییر در عرضه و تقاضا وال پست

تغییرات آب و هوایی نه تنها بر محیط زیست بلکه بر اقتصاد و صنعت ساختمان‌سازی هم تأثیر گذار است. تغییرات آب و هوایی بر وال پست منجر به تغییر در عرضه و تقاضا برای مواد ساختمانی می‌شود که فرصت‌های جدید بسیاری برای شرکت‌های وال‌پستی به وجود می‌آورد.

راه حل

 • مدیریت مناسب
 • بهره‌گیری از فناوری‌های پایدار
 • اصلاحات در استانداردها و مقررات

جمع بندی نهایی

تغییرات آب‌و‌هوایی چالش‌های چندگانه‌ای برای وال‌پست‌ها و روند ساختمان‌سازی به وجود آورده است تا جایی که پایداری اجزای سازه‌ها را دچار مشکل کرده است. اعمال راه‌کارهای مهندسی، انتخاب مواد مناسب و استفاده از سیستم‌های مدیریتی آب‌و‌هوا به مقاومت بهتر و پایداری وال‌پست‌ها در برابر این تغییرات آب‌و‌هوایی کمک می‌کند.

در این مطلب سعی کردیم به تاثیر تغییرات آب و هوایی روی وال پست و راه‌کارهای آن اشاره کنیم. در صورتی که شما قصد خرید وال پست را دارید، محصولات ما را در «آهن بازار» می‌توانید انتخاب کنید.

شرکت آهن‌بازار، مجموعه‌ بزرگی از متخصصان صنعت فولاد است که با تجربه و توانمندی‌های خود به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازند. این شرکت با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت «۱۰ هزار مترمربع» و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است پس با خیال راحت از ما خرید کنید.

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *