اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت در معماری

اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت

در سال‌های اخیر استفاده از تیرچه کرومیت در ساختمان‌سازی و به‌ خصوص سقف‌ها رواج بیشتری یافته است و بنابراین اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت باید با جدیت بیشتری مورد توجه قرار بگیرد. ویژگی‌های خاص و صرفۀ اقتصادی تیرچه کرومیت آن را به یکی از مصالح محبوب و پرکاربرد صنعت ساختمان‌سازی بدل کرده است. استفاده از تیرچه کرومیت در سقف سبب حفظ استحکام بیشتر سازه در برابر نیروهای مختلف می‌شود و همچنین کاهش هزینۀ تمام شده را به‌ دنبال دارد. در مجله آهن بازار در مورد اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت و مزایای استفاده از این نوع سقف بیشتر صحبت می‌کنیم.

دلایل استفاده از سقف تیرچه کرومیت

در سال‌های اخیر از سقف تیرچه کرومیت در ساختمان‌سازی استفادۀ بیشتری می‌شود که یکی از دلایل آن امکان اجرای نسبتاً سریع این نوع سقف است. سقف تیرچه کرومیت نیاز به شمع‌بندی ندارد و به همین دلیل با سرعت بیشتری اجرا می‌شود. از طرف دیگر امکان نسب سریع و آسان آن هزینۀ نیروی کار را کاهش می‌دهد و در نتیجه قیمت تمام شدۀ آن نیز نسبتاً کمتر است.

اما اجرای سقف تیرچه کرومیت نیازمند بررسی‌ها و رعایت نکات و استانداردهای خاصی است که متاسفانه در نبود نظارت و دقت کافی خیلی وقت‌ها نادیده گرفته می‌شود. ساختمان‌سازان باید با اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت به‌خوبی آشنا باشند تا بتوانند سقف تیرچه کرومیت را با کیفیتی مطلوب اجرا کنند و از هزینۀ اجرای دوبارۀ سقف در صورت ایجاد خرابی جلوگیری کنند. در ادامۀ این مطلب اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت را بیشتر بررسی می‌کنیم.

اهمیت رعایت اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت
اهمیت رعایت اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت

اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت

در ساخت و اجرای سقف تیرچه کرومیت باید نکات و ریزه‌کاری‌هایی را رعایت کرد تا این سقف کیفیت مطلوبی داشته باشد و بتواند فشارها و نیروهای مختلف و وزن سازه را تحمل کند. در ادامه این مواد را مرور می‌کنیم:

جنس فولاد و ضد زنگ به‌کار رفته در تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت از جنس فولاد است و با یک لایۀ ضد زنگ محافظت می‌شود تا بتواند استحکام و طول عمر بالایی داشته باشد. کیفیت مطلوب تیرچه کرومیت اولین چیزی است که باید مدنظر قرار دهید و از آن مطمئن شوید. ورق‌های فولاد به‌کار رفته باید با استاندارد ملی مطابقت داشته باشند و با استفاده از مواد شیمیایی مرغوب از هرگونه زنگ زدگی و خوردگی محافظت شوند. با رعایت کردن این نکات می‌توانید از طول عمر بالا و ماندگاری تیرچه کرومیت اطمینان حاصل کنید.

ورق‌های بی‌کیفیت باعث می‌شود که اجرای سقف تیرچه کرومیت با مشکلات و ایراداتی همراه شود و نتایج مطلوب را در بر نداشته باشد، پس استفاده از متریال مرغوب یکی از اولین اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت است که باید به آن دقت ویژه داشته باشید. با خرید از فروشندگان معتبر می‌توانید ریسک استفاده از تیرچۀ نامطلوب را به حداقل برسانید.

میلگردهای به‌کار رفته در سقف تیرچه کرومیت

برخی از ساختمان‌سازان به‌منظورایجاد صرفۀ اقتصادی از میلگردهای اضافی برای تقویت بال‌های فوقانی و تحتانی تیرچه کرومیت استفاده می‌کنند. نظارت بر استفاده از میلگرد هم یکی دیگر از اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت است. کاربرد میلگرد اضافی باید تحت استانداردها و معیارهای ویژه‌ای انجام شود و با جوشکاری مناسبی به ورق‌های تیرچه کرومیت متصل شود تا استحکام لازم را داشته باشد.

مهمترین اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت
مهمترین اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت

رعایت استاندارد استفاده از بلوک‌ها‌ در سقف

در اجرای سقف تیرچه کرومیت از بلوک‌های مختلفی از جنس سیمان، سفال و پلی استایرن استفاده می‌شود. نکتۀ حائز اهمیت بعد از کیفیت جنس این بلوک‌ها، نصب اصولی و قاعده‌مند آن‌ها است. در مورد کیفیت خود بلوک‌ها باید به مواردی دقت شود مثلا جنس بلوک پلی استایرن باید نسوز باشد و تایید‌های لازم را دریافت کرده باشد یا اینکه بلوک‌های سیمانی باید دارای ضخامت خاصی باشند. در هنگام خرید این مصالح باید از نسوز و ایمن بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید و از فروشندگان معتبر جنس را دریافت کنید.

دقت در اجرای جوشکاری

از دیگر اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت باید به کیفیت جوشکاری اشاره کرد. دقت و کیفیت جوشکاری تیرچه‌ها باید به شکلی باشد که از ایجاد هرگونه انحنا و عدم تقارن جلوگیری شود و ضامن استحکام و پایداری سقف و سازه باشد.

جمع‌بندی

در این مطلب به اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت پرداختیم. نکاتی مانند کیفیت تیرچه کرومیت و میلگرد، ضخامت و جنس بلوک‌های مصرفی، ضد زنگ و ضد حرارت بودن مصالح و کیفیت بالای جوشکاری تیرچه کرومیت‌ها و میلگردها از مهم‌ترین اصول طراحی سقف تیرچه کرومیت محسوب می‌شود. از آنجا که سقف سازه تاثیر مهمی در استحکام و پایداری آن دارد، رعایت نکات و استانداردهای مرتبط با اجرای سقف اهمیت دوچندان می‌یابد.

در صورتی‌که شما قصد خرید تیرچه کرومیت را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

canam

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *