مزایا و معایب سقف تیرچه کرومیت

مزایا و معایب سقف تیرچه کرومیت

این روزها که بحث ایمنی و کیفت خانه‌ها در ایران، اهمیت بیشتری یافته‌است، بحث استفاده از تیرچه کرومیت تبدیل به یک مسئله داغ و به روز شده‌است. امروز قصد داریم، در یک مطلب جامع و کامل، درباره مزایا و معایب سقف تیرچه کرومیت با شما صحبت کنیم. پس اگر این مسئله، دغدغه ذهنی شما نیز هست، با ما در بلاگ آهن بازار همراه باشید.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت، تیرچه‌های فلزی مستحکمی هستند که برای ساخت سقف ساختمان از آن‌ها استفاده می‌شوند. این تیرچه‌ها نیازی به شمع‌بندی ندارند و به همین دلیل در ساخت‌وساز، سرعت اجرای سقف، به شدت بالا می‌رود.

قدمت ساخت سقف‌های تیرچه کرومیت

اولین بار نام سقف‌های تیرچه کرومیت در سال ۱۳۵۶ توسط شرکت کرومیت مطرح شد. این طرح براساس آئین‌نامه‌های AISC ،ACI و SJI طراحی و به جامعه مهندسی ایران معرفی شد.

2 سال بعد، در سال ۱۳۵۸، با حمایت سازمان پژوهش‌های ایران، سقف‌های تیرچه کرومیت وارد بازار مصرف شدند. پس از آن، آزمایش‌های لازم توسط دانشگاه پلی تکنیک تهران و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن (BHRC) روی آن‌ها انجام شد و تیرچه کرومیت موفق به ثبت اختراع تحت شماره ۲۲۴۴۵ در اداره ثبت علایم و اختراعات و مالکیت صنعتی گردید.

تیرچه کرومیت به دلیل ویژگی‌های مثبتی مانند سرعت اجرای بالا، مقاومت و قیمت مناسب، به‌سرعت در صنعت ساختمان‌سازی ایران مورد استقبال قرار گرفت. به همین دلیل، نام تیرچه کرومیت به‌صورت رسمی توسط کمیسیون استاندارد ۱۲۹۷۷ به این سیستم اطلاق گردید.

قدمت ساخت سقف‌های تیرچه کرومیت
به سقف‌هایی که از تیرچه‌های جان‌باز و ترکیب با بتن ساخته می‌شوند، سقف‌های تیرچه کرومیت می‌گویند.

درباره مزایا و معایب سقف تیرچه کرومیت چه می‌دانید؟

استفاده از سقف تیرچه کرومیت، مزایا و معایب متفاوتی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

مزایای استفاده از سقف تیرچه کرومیت

۱- سرعت بالای اجرا

شاید یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سقف تیرچه کرومیت، سرعت بالای اجرای آن باشد. این سقف‌ها، نیازی به شمع‌بندی ندارند و 2 روز پس از بتن‌ریزی، می‌توان ادامه کار را انجام داد.

۲- بدون نیاز به شمع‌بندی

تیرچه‌هایی که در این ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند، حالت ایستا دارند و چون از بتن و بلوک ساخته می‌شوند، مقاومت بالایی دارند و نیاز به شمع‌بندی ندارند.

۳- مقاومت در برابر دما

سقف‌های تیرچه کرومیت، در برابر دما و تغییرات حرارتی مقاومت بالایی دارند.

۴- استحکام مکانیکی

تیرچه‌های کرومیت با توجه به استحکام مکانیکی بالا، می‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند.

۵- اجرای همزمان چند سقف باهم

از جمله مزایای سقف تیرچه کرومیت، اجرای همزمان چند سقف باهم هست. باتوجه به اینکه از شمع‌بندی استفاده نمی‌شود، می‌توان چند سقف را همزمان با هم اجرا کرد و سرعت کار را بالاتر برد.

۶- سهولت در اجرای داکت‌ها

به دلیل فواصل زیادی که بین داکت‌ها برای انجام کارهایی همچون لوله‌کشی و … وجود دارد، نیازی به قطع کردن تیرچه‌ها نیست.

۷- ایمنی بالاتر

اجرای سقف‌های تیرچه کرومیت، نیاز به نظارت متخصص دارد. این مسئله موجب شده تا سقف‌های تیرچه کرومیت، ایمنی بیشتری داشته‌باشند.

۸- امکان طراحی برای دهانه‌های بزرگ

امکان طراحی این سقف‌ها برای دهانه‌های بزرگ و باز نیز وجود دارد، بدون آنکه اختلالی در امنیت ساختمان به وجود بیاید.

معایب سقف با تیرچه کرومیت

  • قیمت تیرچه‌های کرومیت در مقایسه با سقف‌های بتنی بالاست و این امر موجب افزایش هزینه می‌شود.
  • روش تهیه آن‌ها راحت هست. به همین دلیل کارگاه‌های زیادی در ایران برپاشده‌اند که بدون توجه و دقت کافی در این امر، به تولید سقف‌های تیرچه کرومیت می‌پردازند. این امر ممکن است؛ روی کیفیت آن‌ها اثر بگذارد.
  • پس از مدتی ممکن است؛ که تیرچه‌ها از زیر سقف‌های گچ‌کاری نمایان شوند.

سقف تیرچه کرومیت بهتر است یا بتنی؟

در قسمت قبل به مزایا و معایب سقف تیرچه کرومیت اشاره کردیم. در مقایسه بین سقف بتی با کرومیت، باید بگوییم، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال آتش‌سوزی در آن بیشتر است، سقف بتنی گزینه بهتری نسبت به سقف تیرچه کرومیت به حساب می‌آید.

افزون‌براین، در ساختمان‌هایی که نیاز به تحمل بار زیاد دارند، سقف بتنی گزینه مناسب‌تری است. اما؛ در ساختمان‌هایی که به عایق حرارتی و صوتی بالا نیاز هست، سقف تیرچه کرومیت گزینه بهتری به حساب می‌آید.

سقف تیرچه کرومیت یا بتنی
هزینه ساخت سقف‌های بتنی، پایین‌تر هست و به‌صورت چندسویه طراحی شده‌اند. اما؛ این سقف‌ها وزن بالایی دارند که این امر را می‌توان از جمله معایب آن‌ها دانست.

 

و اما سخن آخر درباره مزایا و معایب سقف تیرچه کرومیت

در این مطلب سعی کردیم به مزایا و معایب سقف تیرچه‌ کرومیت به‌طور کامل اشاره کنیم.درنهایت؛ این شما هستید که با توجه به نیازها و شرایط مالی خود تصمیم می‌گیرید، از چه سقفی برای ساختمان‌های خود انتخاب کنید. اما؛ اگر قصد خرید یا بررسی قیمت تیرچه کرومیت دارید، می‌توانید از محصولات ما در «آهن بازار» دیدن کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: Lidsen

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *