تفاوت تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک در چیست؟

تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک

سقف ساختمان‌ها انواع مختلفی دارند که در هر پروژه بسته به نوع نیاز و انتخاب شما، مورد استفاده قرار می‌گیرند، تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک دو نوع از مصالح ساختمانی هستند که در سقف به‌کار می‌روند. در این مطلب قصد داریم تفاوت تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک را به صورت دقیق بیان کنیم تا شما برای تصمیم‌گیری بین این دو گزینه برای پروژه‌ها خود بتوانید بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را انجام دهید. با ما در مجله آهن بازار همراه شوید.

مقایسه تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک

تیرچه کرومیت یا همان تیرچه فلزی پیش ساخته، از یک بال تحتانی که یک ورق برش خورده است و یک بال فوقانی که از جنس نبشی یا تسمه است ساخته می‌شود. این دو بال، با استفاده از میلگرد‌های خم شده که در نقش جان عمل می‌کنند به یک دیگر متصل می‌شوند. سپس در میان این تیرچه‌ها، بلوک‌های سیمانی، سفالی و پلی استایرن یا همان یونولیتی قرار گرفته و نقش پرکنندگی خواهد داشت. اما منظور از سقف تیرچه بلوک در واقع تیرچه‌های بتنی است. سقف تیرچه بلوک، نوعی دال یا پست‌بند یک‌طرفه است که شامل تعدادی تیر موازی  Tشکل و با فاصله از هم بوده که بلوک‌هایی از جنس سیمانی، سفالی یا پلی استایرن (یونولیتی) در فواصل بین تیرها قرار می‌گیرند. بلوک‌‌ها می‌توانند از نوع ماندگار و یا موقت مانند بتن‌های فلزی، پلاستیکی یا چوبی باشند. جنس بلوک‌ها باید طوری باشد که با بتن واکنش شیمیایی ندهند.

مقایسه تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک
به ‌طور معمول، مهندسان طراح سازه در سازه‌های فلزی از تیرچه کرومیت و برای ساخت سازه‌های بتنی از سقف تیرچه بلوک استفاده می‌نمایند.

در ادامه مطلب تفاوت تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک را با جزئیات بیشتر مطرح می‌کنیم، برخی از از این تفاوت‌ها عبارتند از:

قیمت

قطعا تفاوت قیمت تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک تاثیر زیادی بر انتخاب شما خواهد داشت. ویژگی‌های زیادی هستند که باعث تغییرات در هزینه ساخت و اجرای سقف با هر کدام از این روش‌ها خواهند شد. به طور کلی قبل از انتخاب بین این دو نوع سقف لازم است همه جوانب کار را بررسی نمود.

می‌دانیم که استفاده از شمع برای اجرای سقف، باعث نیاز به نیروی کار بیشتر و افزایش لوازم مورد نیاز می‌شود که در نهایت هزینه‌های سقف تیرچه بلوک را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد که اگر از سقف تیرچه کرومیت استفاده نمایید می توانید این هزینه را در ساخت و ساز خود کم نمایید. از جهت دیگر فاصله بین تیرچه‌های کرومیت ۷۰ سانت است در حالی که در تیرچه بتنی ۵۰ سانت است و همین عاملی تعیین کننده در هزینه‌ی نهایی شما خواهد بود.

مصالح تشکیل‌دهنده

تیرچه بلوک از بلوک‌های سبک وزن تشکیل شده‌است که از مصالحی مانند خاکستر سبک، سیمان، شن و آب ساخته می‌شوند. در حالی که سقف کرومیت، توسط ورق‌های فلزی ساخته شده که به‌صورت پیچیده در هم تابیده شده‌اند.اما در مجموع سقف‌های تیرچه کرومیت نسبت به تیرچه بلوک از وزن پایین‌تری برخوردار هستند.

خصوصیات فیزیکی

تیرچه کرومیت مقاومت به خوردگی و حرارت بالاتری دارد و مناسب برای استفاده در محیط‌های خاص مانند حمام‌ها و آشپزخانه‌ها است؛ اما تیرچه بلوک دارای مقاومت فشاری بالا و از نظر ساختاری محکم‌تر است که بیشتر برای ساخت دیوارها، پشتیبانی سازه‌ها و ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود.

 زیرسازی سقف

یکی از تفاوت‌های مهم تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک عملیات شمع بندی می‌باشد. تیرچه بلوک نیاز به شمع بندی و جک گذاری زیر سقف دارد در صورتی که در کرومیت نیازی به شمع بندی نیست. دلیل این موضوع این است که تیرچه‌های بتنی قادر به تحمل وزن بتن خیس نیستند بنابراین باید زیر تیرچه‌ها شمع یا جک قرار داد تا بتن به مقاومت کافی برسد و سپس شمع ها را باز کرد. در حالی که در سقف کرومیت تیرچه‌ها قادر به تحمل وزن بتن خیس هستند و نیازی به این فرایند نیست.

سرعت اجرا

عدم نیاز به شمع بندی و زیرسازی در سقف کرومیت باعث می‌شود که بتوانیم چند سقف را همزمان بتن ریزی کنیم که این کار به طرز قابل توجهی سرعت کار را بالا می‌برد. توصیه می‌شود حداکثر ۳ سقف کرومیت را همزمان بتن ریزی کنیم ولی در سقف تیرچه بلوک از آنجایی که نیاز به شمع بندی داریم حداکثر یک سقف را می‌توان بتن ریزی کرد.

نصب و نگه‌داری

نصب تیرچه کرومیت به دلیل وزن سبک آن نسبتاً آسان‌تر است. افزون بر آن، نگهداری این نوع تیرچه‌ها نیاز به مراقبت کمتری دارد. شما در نصب تیرچه بلوک به دلیل وزن سنگین آن ممکن است نیاز به تجهیزات پیشرفته‌تری داشته باشید. همچنین، این نوع تیرچه‌ها ممکن است در طول زمان نیاز به تعمیرات و نگهداری بیشتری داشته باشند.

از بین تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک کدام سقف بهتر است؟

هر کدام از این سقف‌ها مزایا و معایب خود را دارند و به ویژگی‌های خاص پروژه‌‌ی شما بستگی دارد که کدام یک را برای ساختمان‌ خود انتخاب ‌می‌کنید. شما برای یک گزینش صحیح لازم است که خواص تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

سقف تیرچه کرومیت معمولاً در مقایسه با سایر نوع سقف‌ها، سبک‌تر است و نسبت‌به سقف تیرچه بلوک، وزن کمتری دارد.

سقف تیرچه بلوک، همچنین مقاومت بیشتری در مقابل زلزله دارد و باعث افزایش ایمنی ساختمان می‌شود. همچنین سقف کرومیت به‌دلیل وزن سبک‌تر و نصب آسان‌تر نسبت‌ به سقف‌های دیگری که در ساختمان ‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند هزینه‌ی نصب را کاهش دهد، اما در صورتی که نیاز به تعویض شیروانی‌ها یا تعویض بخشی از سقف وجود داشته باشد، تعویض بخشی از سقف کرومیت ممکن است مشکل و هزینه‌بر باشد.

می‌بینید که تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک هر یک کاربرد‌های خاص خود را دارند و برای انتخاب بهترین نوع سقف برای پروژه خود، باید با توجه به ویژگی‌های ظاهری و باطنی ساختمانتان، به‌درستی تحقیق کرده و با متخصصان ساختمان در این حوزه مشورت کنید.

انتخاب بین تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک
تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک علاوه‌بر اختلاف قیمت، ساختارهای متفاوتی‌ نیز دارند

 سخن آخر

در این مقاله تفاوت‌های تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک را مطرح نموده و ویژگی‌های هر یک را بررسی کردیم. همانطور که گفتیم تیرچه کرومیت و تیرچه بلوک علاوه‌بر اختلاف قیمت، ساختارهای متفاوتی‌ نیز دارند که به آن‌ها ویژگی‌های خاصی می‌بخشد. شما با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب، می‌توانید تصمیم بهتری برای استفاده از تیرچه کرومیت یا تیرچه بلوک در پروژه‌های ساختمانی خود بگیرید.

اگر شما قصد خرید تیرچه کرومیت یا تیرچه بتنی را دارید می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: karkoshte.com

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *