تفاوت انکربولت و رول بولت چیست؟

تفاوت انکربولت و رول بولت چیست؟

هنگامی که صحبت از ایمن کردن اجسام بزرگ و سنگین یا مواد سنگین بتنی ، مانند دیوارهای بنایی یا قطعات بزرگ تجهیزات می‌شود ، پیچ و مهره‌های فوندانسیون که انکربولت‌ها هستند ، اغلب بهترین راه حل برای اینکار هستند. اما تفاوت انکربولت و رول بولت چیست؟
در همین ابتدا لازم است بگوییم رول بولت در واقع نوعی از انکربولت‌ها است که با توجه به سیستمی که شبیه به رول پلاک دارد ، در ایران به اشتباه به اسم رول بولت معروف شده است ولی در اصل نوعی انکربولت است. پس قبل از خرید شما باید درک کنید تفاوت انکربولت و رول بولت در چیست و چرا رول بولت که نوعی انکربولت است به این نام معروف شده است.

امروز قصد داریم در این مقاله به طور کامل این مسئله را بررسی کنیم تا ببینیم انکربولت و رول بولت چه تفاوتی دارند.

فهرست مطالب

تفاوت انکربولت و رول بولت

برای دانستن تفاوت انکربولت و رول بولت ابتدا کلمات آن را از نظر لغوی بررسی می‌کنیم. در انکربولت و رول بولت کلمه بولت (bolt) مشترک است که به معنی پیچ است. کلمه انکر (anchor) به معنی لنگر و کلمه راول (rawl) که در ایران بیشتر رول تلفظ و شناخته می‌شود ، به معنی قطعه ای که برای محکم کردن پیچ در درون اجسام دیگر کار گذاشته می‌شود و کاربردی مانند رول پلاک پلاستیکی دارد ، و در اصل نام خود را از رول پلاک گرفته است. در اینجا باید بگوییم که انکر و رول هر دو از یک خانواده هستند که دارای انکر مکانیکی فلزی هستند که در پیچ کار گذاشته می‌شوند تا در هنگام استفاده از پیچ در درون اجسام این قطعات مانند رول پلاک عمل کرده ، منبسط شوند و پیچ در مواد گیر کند. شاید به همین دلیل به انکربولت مکانیکی رول بولت هم گفته می‌شود.

تفاوت انکربولت و رول بولت در واقع مدل آنها می‌باشد. رول بولت یک پیچ است که در بدنه خود یک بست انبساطی دارد که از همان نوع انکر مکانیکی است اما انتهای پیچ به صورت مخروط و بسته است و انکر از بولت جدا نمی‌شود. به این مدل انکر رول بولت می‌گویند که یک نوع از انواع انکربولت‌ها است. البته توجه داشته باشید که کلمه رول که بر روی این نوع انکربولت گذاشته اند به دلیل بست مکانیکی که در این پیچ تعبیه شده و مانند رول پلاک عمل می‌کند ، به آن رول بولت می‌گویند.

در انکربولت اما انواع مختلفی وجود دارد که به شکل مختلف هستند و طریقه کاشت متفاوتی دارند. پس به انکربولت‌هایی که دارای بست انبساطی هستند در ایران رول بولت می‌گویند و به انواع دیگر که به وسیله چسب کاشت یا بتن در جای خود سفت می‌شوند انکربولت می‌گویند.

تفاوت انکربولت و رول بولت چیست؟

دسته بندی کلی انکربولت

این نوع پیچ‌ها که پیچ پایه یا فوندانسیون هم نام دارند ، بخشی جدایی ناپذیر از هر پروژه ساختمانی هستند. آنها به محکم شدن پایه ساختمان روی زمین و جلوگیری از جابجایی یا فروریختن آن در طول زمان کمک می کنند. در این ادامه ما نگاهی سریعی به انواع مختلف پیچ‌های فونداسیون موجود ، کاربردهای آن‌ها و مزایای هر کدام خواهیم داشت.

  • بولت عصایی : پیچ‌های J شکل هستند که در بتن تعبیه می‌شوند و برای لنگر انداختن ستون‌ها ، تیرها و سایر سازه‌های ساختمان به فونداسیون استفاده می‌شوند. آنها به دلیل شکل منحصربفردشان که چسبندگی مطمئنی دارند و از بیرون کشیدن آسان آنها جلوگیری می‌کند، “J-bolts” نامیده می‌شوند.
  • ال بولت‌ها: این پیچ‌ها شکل L دارند و برای اتصال اسکلت چوبی به فونداسیون بتنی استفاده می‌شوند. آنها معمولاً در ساخت منازل مسکونی استفاده می‌شوند و اتصال مطمئنی بین قاب چوبی و فونداسیون ایجاد می‌کنند.
  • بولت کرپی : این پیچ‌ها شکل U دارند و برای محکم کردن لوله‌ها ، کابل‌ها و سایر تجهیزات به فونداسیون استفاده می‌شوند. آنها معمولاً در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند که در آن تجهیزات سنگین باید به طور ایمن به زمین متصل شوند.
  • انکربولت مکانیکی : این پیچ‌ها طوری طراحی شده‌اند که در بدنه خود دارای انکر مکانیکی هستند و هنگام سفت شدن منبسط می‌شوند و چسبندگی محکم و محکمی روی بتن ایجاد می‌کنند. آنها معمولاً در برنامه هایی استفاده می‌شوند که در آن اتصال قوی و قابل اعتماد مورد نیاز است ، مانند ساخت پل‌ها و ساختمان‌های بلند.

انتخاب انکربولت‌های مناسب برای پروژه ساخت و ساز شما برای اطمینان از ایمنی و پایداری سازه بسیار مهم است. با درک انواع مختلف پیچ های فونداسیون موجود ، می‌توانید تصمیمی آگاهانه در مورد اینکه کدام یک برای نیازهای شما مناسب تر هستند ، بگیرید.

تفاوت انکربولت و رول بولت چیست؟

تفاوت انکربولت و رول بولت از نظر کاربرد

انکربولت‌ها کاربردهای صنعتی مختلفی دارند که اغلب برای محکم کردن سازه‌ها ، ماشین آلات و تجهیزات روی بتن استفاده می‌شوند. انکربولت‌های رال یا رول به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند و مزایای زیادی نسبت به سایر انواع انکربولت دارند.

کاربرد رول بولت در تفاوت انکربولت و رول بولت

رول بولت یکی از رایج ترین انواع بست‌های مورد استفاده در پروژه های ساختمانی می‌باشد. آنها از یک پیچ فلزی با یک سر شش ضلعی و انتهای مخروطی شکل تشکیل شده اند که توسط یک بست انبساطی احاطه شده است. نحوه کار این نوع بست نسبتا ساده است. هنگامی که در سوراخ‌های حفر شده در بتن و سازه ای که قرار است بر روی بتن ثابت شود ، وارد می‌شود ، بست انبساطی ، منبسط می‌شود تا یک نگهدارنده ایمن و قوی در دیواره سوراخ ایجاد کند. این مزیت رول بولت را برای استفاده در موقعیت‌هایی که سرعت و راحتی مهم هستند ایده‌آل می‌کند ، زیرا نصب آن‌ها آسان است و بدون هیچ گونه اجزای اضافی یا ابزار خاصی ، یک نگهداری امن و قدرتمند را فراهم می‌کند. با این حال ، رول بولت را نمی‌توان روی سطوح ناهموار یا سطوحی که نیاز به تراز دقیق دارند استفاده کرد ، زیرا آنها متکی به سوراخ‌های مستقیم هستند که در بتن حفر شده باشند.

کاربرد انکربولت ها

انکربولت ها همچنین برای محکم کردن اجسام سنگین بر روی بتن استفاده می‌شوند ، اما تفاوت انکربولت و رول بولت در این است که انکربولت انعطاف پذیری و اشکال مختلفی نسبت به رول بولت دارند و پس از نصب به راحتی قابل تنظیم هستند. پیچ‌های لنگر یا انکربولت‌ها در نوعی شامل یک انکر مکانیکی جدا هستند که به صورت جداگانه بر روی بولت تمام رزوه سوار می‌شود و دارای لبه است و همسطح بتن یا مواد دیگر ، روی سطح مواد محکم می‌شود که وجود لبه در انکربولت سبب جلوگيری از نفوذ بيش از حد در بتن می‌گردد و یک محور رزوه‌دار در زیر آن قرار می‌گیرد. انکر مکانیکی ثبات بیشتری را فراهم می‌کند و در عین حال اجازه می‌دهد در صورت لزوم پیچ را تنظیم کنید ، مزیتی که پیچ های رول بولت ندارند. با این حال ، انکربولت‌ها به اندازه رول بولت ها استحکام و قدرت ندارند ، بنابراین نباید برای پروژه هایی که حداکثر استحکام مورد نیاز است ، استفاده شوند.

انکربولت در نوع اتصال دارای یک نوع مکانیکی است که به آن اکستنشن بولت هم گفته می‌شود که در بالا توضیح داده شد و دارای نوع دیگری به نام انکربولت شیمیایی است که در آن به جای استفاده از انکر مکانیکی و انبساط و درگیری از چسب کاشت استفاده می‌شود و بتن با چسب درگیر می‌شود. یعنی انکر بولت در حفره بتنی قرار می‌گیرد و دور آن را با چسب کاشت می‌پوشانند تا سفت شود.

تفاوت انکر بولت و رول بولت در ویژگی

انکر رول و رول بولت در مزایا و ویژگی با یکدیگر متفاوت هستند.

مزیت رول بولت

  • ایجاد اتصالی قوی
  • مناسب برای دیوار ، سقف و اجسام سنگین که نیاز به استحکام بالا است.
  • نحوه عملکرد رول‌بولت به صورتی است که با بستن مهره به پیچ سر مخروطی ، باعث باز شدن استوانه فلزی چاکدار (انکر مکانیکی) شده و در نتیجه افزایش قطر در انتهای آن بیشتر از انکر بولت بوده و سبب مستحکم شدن اتصال می‌گردد.

مزیت انکر بولت

  • نصبی راحت و آسان
  • مناسب کاشت در بتن
  • دارای قابلیت تنظیم در نصب

نتیجه گیری

پیچ‌های رول بولت و انکر بولت‌ها بسته به نیازهای خاص شما قادر هستند وظایف مختلفی را انجام دهند ، بنابراین قبل از تصمیم‌گیری در مورد نوع پیچ برای پروژه خود ، درک تفاوت‌های آنها ضروری است. پیچ‌های رول بولت پایداری بیشتری دارند اما برای نصب به ابزار و نیروی کار اضافی نیاز دارند. در عین حال ، انکر بولت ها را می‌توان به راحتی پس از نصب تنظیم کرد اما مقاومت کمتری نسبت به رول بولت ارائه می‌دهد. هر کدام را که برای پروژه خود انتخاب می‌کنید ، قبل از تصمیم گیری نهایی اطمینان حاصل کنید که تمام جوانب مثبت و منفی را درک کرده اید.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید واقع شده باشد.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *