توری چیست؟ | معرفی انواع توری و کاربردهای آنها

توری چیست؟

توری‌ها یکی از  اجزای ساختمانی هستند که برای پوشش‌های دیواری، افزایش استحکام سازه، مقاومت در برابر رطوبت و … به کار می‌روند که انواع مختلفی نیز دارند. اگر اسم توری‌ها را شنیده‌اید اما نمی‌دانید آنها چیستند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با توری‌‌ها و انواع آنها آشنا شوید.

توری چیست؟

توری چیست؟

توری ساختمانی یک نوع ساختار فلزی است که از جوشکاری میلگردهای فلزی ساخته می‌شود. این توری شامل سیم‌های متقاطع عمودی و افقی است که مانند تار و پود به یکدیگر جوش داده می‌شوند.

این توری به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند قدرت، استحکام و انعطاف‌پذیری، در صنعت ساختمان‌سازی بسیار پرکاربرد است و در بسیاری از بخش‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توری مش یکی از پرکاربردترین توری‌ها در صنایع مختلف است و از دیگر انواع این توری‌ها می‌توان به توری مرغی و توری گابیون اشاره کرد که در ادامه با انواع توری بیشتر آشنا می‌شویم.

کاربرد توری‌ها در صنایع مختلف

توری‌ها در صنایع مختلف به‌عنوان مواد ساختاری یا پوششی استفاده می‌شوند و کاربردهای گسترده‌ای دارند. در زیر برخی از کاربرد توری‌ها در صنعت را ذکر می‌کنیم:

صنایع ساختمانی

توری‌ها در صنایع ساختمانی برای استفاده در آرماتوربندی بتن، انواع سازه‌های فلزی و حفاظ‌ها استفاده می‌شوند. توری فلزی می‌تواند در پنجره‌ها، در‌ها، سقف‌ها، دیوارها و حفاظ‌های دساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

صنعت خودروسازی

توری‌ها در صنعت خودروسازی به‌عنوان پوشش‌های صفحه‌ای برای قطعات خودرو مانند رادیاتور، باتری، گریل و پنل‌های بدنه استفاده می‌شوند.

صنعت هوایی

در صنعت هوایی، توری‌ها در ساخت قطعات مهمی مانند ساختارهای بال، صفحات بدنۀ هواپیما و سیستم‌های تهویه استفاده می‌شوند.

صنعت نفت و گاز

توری‌ها در این صنعت برای ساخت فیلترها، حفاظت در برابر حشرات و مواد خارجی در لوله‌ها، سیستم‌های تهویه، و پوشش‌های محافظ برای تجهیزات نفتی و گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع کشاورزی

توری‌ها در صنایع کشاورزی برای ساخت قفس‌ها و حصارها برای حیوانات، سیستم‌های آبیاری، و پوشش‌های حفاظتی برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شوند.

انواع توری کدامند؟

توری مش

توری مش

توری مش از طریق اتصال میلگردهای فلزی به‌صورت افقی و عمودی ایجاد می‌شود. این توری می‌تواند از فلزهای مختلفی تولید شود و ضخامت‌های متنوعی داشته باشد. توری مش در صنایع مختلف مورد استفاده است. از این توری فلزی به‌ویژه در آرماتوربندی بتن استفاده می‌شود. از آنجا که بتن در برابر نیروهای کششی آسیب‌پذیر است، توری مش را درون بتن قرار می‌دهند تا استحکام آن را بالا ببرند و سازه را دربرابر نیروهای کششی مانند زلزله و باد و طوفان محفاظت کنند.

توری حصاری

توری حصاری

توری حصاری یا فنس یکی از انواع توری است که برای تفکیک فضاها، ایجاد مرزبندی در ملک‌ شخصی، مزارع، باغ و زمین‌های شخصی یا مواردی از این دست کاربرد دارد. این فنس به‌دلیل مقاومت و استحکام بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن بسیار پر استفاده است.

از توری حصاری برای ایجاد حفاظت محیطی استفاده می‌شود. در فنس کشی در عین حال که حد و مرز ملک شخصی تعیین می‌شود امکان دیدن داخل محوطه نیز وجود دارد.

از توری حصاری در فضای زندان‌ها و محیط‌های امنیتی برای محدود کردن دسترسی یا جلوگیری از تردد استفاده می‌شود. همچنین می‌توان دور زمین‌های ورزشی نیز توری فلزی حصاری کشید تا امنیت بازیکنان و تماشاچیان بهتر تامین شود.

در مکان‌های جنگلی با استفاده از توری حصاری می‌توان جلوی ورود حیوانات به جاده‌ها و ایجاد تصادفات و تلف شدن حیوانات را گرفت. همچنین در پارک‌های جنگلی با استفاده از توری حصاری می‌توان محیط امنی را برای بازدیدکنندگان و حیوانات بومی ایجاد کرد.

توری مرغی

توری مرغی

توری مرغی یکی دیگر از انواع توری است که به‌شکل خانه‌های شش‌ ضعلی ساخته می‌شود و نسبت به توری مش و توری حصاری نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. از توری مرغی در ساخت قفس و همچنین در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

از توری مرغی برای ساخت قفس طیور و پرندگان و فنس کشی داخل باغ و مزرعه برای ایجاد فضاهای مجزا برای گیاهان و حیوانات و سایر موارد استفاده می‌شود.

یک استفادۀ مهم توری مرغی در مراکز پروش مرغ و کشتارگاه‌ها و محیط‌های نگهداری حیوانات اهلی است. در فنس کشی با  استفاده از توری مرغی می‌توان فضایی امن را برای طیور فراهم کرد. این قفس‌ها به‌جهت وجود حفرها‌ی بسیار باعث عبور جریان هوا می‌شوند و برای پرورش حیوانات مناسب هستند.

توری گابیون

توری گابیون

توری گابیون نوعی توری فلزی ساختمانی است که درونش با سنگ یا مصالح دیگر پر می‌شود و از آن به‌عنوان جداری محافظتی و استحکام‌بخش استفاده می‌شود. از توری گابیون می‌توان در مقابل طغیان آب و جریان سیلاب و فرسایش خاک استفاده کرد و از ایجاد خرابی جلوگیری کرد. همچنین از این سازه می‌توان در تزئینات معماری و ایجاد ستون‌ها یا دیوارهای جداکننده نیز استفاده کرد.

نکات مهم هنگام خرید انواع توری

هنگام خرید توری بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

کاربرد توری‌ها در صنعت متفاوت است. مثلا برای ساخت تونل‌ها و کانال آب از توری مش استفاده می‌شود و برای بستن راه عبور ماکیان و محافظت از محصولات کشاورزی و گیاهان توری مرغی را به‌کار می‌برند. موقع خرید توری به کاربرد آن توجه کنید.

توری‌ها معمولا از جنس فلزهایی مانند استیل، آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند. ضد زنگ و ضد خوردگی بودن این توری‌ها و مقاومت‌شان در برابر شرایط بد جوی و عوامل محیطی بسیار مهم است. اگر فاکتور تحمل فشار در این توری‌ها برای شما مهم است و بار زیادی بر روی آن‌ها وارد می‌شود بهتر است توری‌هایی را که از فولاد گالوانیزه ساخته شده‌اند انتخاب کنید.

در خرید توری‌ به قطر و ضخامت سیم توری هم توجه داشته باشید. هرچه سیم‌ها قطورتر باشند استحکام بیشتری دارند و البته قیمت‌شان نیز بالاتر می‌رود. برای کاربردهای معمولی می‌توانید از قطر معمولی و استاندارد که در حدود 2 الی 4 میلی‌متر است استفاده کنید.

یک فاکتور مهم دیگر در خرید توری توجه به اندازۀ سلول توری است. توری فلزی از شبکه‌های سلولی متعدد تشکیل شده است. این سلول‌ها ممکن است بزرگ‌ یا کوچک باشند. برای مثال اگر قصد خرید توری را دارید تا بتوانید قفسی برای پرندگان و مرغ‌ها بسازید، باید توری‌هایی با اندازۀ سلول کوچکتر خریداری کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی انواع توری و کاربرد توری‌ها در صنعت پرداختیم. توری مش، توری حصاری، توری مرغی و توری گابیون از انواع توری هستند که در صنایع مختلف از ساختمان‌سازی، سازه‌های آبی، ساخت تونل، بتن ریزی تا ساخت قفس پرندگان و فنس‌کشی زمین‌ها و باغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرکدام از انواع توری کاربردهای متفاوتی دارند و شما باید باتوجه به مصارف و نیاز خود توری فلزی مناسب را تهیه کنید. برای مثال برای تقویت ساختمان از توری مش استفاده کنید و برای فنس کشی از توری حساری.

اگر نمی‌دانید که کدام یک از انواع توری برای شما کارآمدتر است، می‌‌توانید با کارشناسان این امر مشورت کنید تا در انتخاب توری فلزی مناسب به شما کمک کنند.

در صورتی‌که شما قصد خرید توری را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید. شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: iqsdirectory

کلیدواژه : توری مش
sepideh-admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *