توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

گابیون که به اسم توری سنگی در ایران شناخته می‌شود ، یک سبد فلزی پر شده از سنگ است. این نوع سبد در هر نقطه که استفاده شود دارای کاربرد خاص خود می‌شود. به عنوان مثال اگر توری سنگی در کنار رودخانه ساخته شود برای کنترل و جلوگیری از فرسایش سنگ‌ها در آن نقطه می‌باشد که به مرور زمان دچار ریزش نشوند یا اگر در یک محوطه ویلا ساخته شود قطعا برای زیبایی ظاهری ، استفاده به عنوان یک دیوار با طول عمر بالا و همچنین به عنوان یک عایق صوتی حرارتی قدرتمند به کار گرفته شده است. اگر تا به امروز این نوع سازه را در جایی می‌دیدید و نمی‌دانستید چیست و کارایی آن چیست پس با ما همراه باشید تا در این مقاله بگوییم توری سنگی (گابیون) چیست؟ چند نوع دارد و در چه مواردی چه کاربردی دارند.

فهرست مطالب

توری سنگی (گابیون) چیست؟

گابیون یک قفس فلزی جوش داده شده است که با سنگ ، بتن ، قلوه سنگ ، خاک و شن و ماسه پر می‌شود. توری سنگی یک ساختار بلوکی نیمه انعطاف پذیر دارد یعنی به شکل مربع یا مستطیل ساخته می‌شود و برای پایداری شیب و محافظت از فرسایش سنگ است که کاربردهای مختلفی در مهندسی عمران ، راهسازی ، کاربردهای نظامی و محوطه سازی دارد. گاهی اوقات ، شاخه‌های زنده ریشه دار ممکن است بین سبدهای پر از سنگ قرار بدهند که دوام و پایداری گابیون را بهبود می‌بخشد.

چه به دنبال راه حل کنترل فرسایش در پروژه عمرانی خود باشید و چه بخواهید از توری سنگی به عنوان یک عنصر معماری در داخل یا خارج ساختمان استفاده کنید ، گابیون ها توانایی زیادی دارند. آنها نه تنها از فرسایش خاک در خطوط ساحلی جلوگیری می‌کنند ، بلکه در جلوگیری از رانش زمین و آبگرفتگی نیز عالی هستند.
شما می‌توانید از انواع مختلف توری سنگی برای ایجاد تثبیت آبراهه یا تقویت مشکلات فرسایش شیب کنار جاده استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن‌ها در ساخت نرده‌های تزئینی و عایق قدرتمند صدا برای مصارف مسکونی و تجاری و همچنین استفاده از سبدهای بزرگ‌تر برای حفاظت امنیتی و آتش‌سوزی در کاربردهای مختلف از جمله دولتی و نظامی استفاده کنید.

توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

انواع توری سنگی

انواع مختلفی از توری سنگی وجود دارد که برای مصارف مختلف طراحی شده‌اند که در ادامه با انواع آن آشنا می‌شوید :

  • گابیون سبدی : این نوع توری سنگی از سیم فولادی جوش داده شده یا پیچ خورده تشکیل شده که به شکل قفس است و اندازه آنها متفاوت است. آنها در راه سازی ، جاده سازی ، دیوارهای حائل و کاربردهای چشم انداز استفاده می‌شوند و پر می‌شود.
  • توری سنگی تشکی :  این نوع توری گابیون در عرض و طول زیاد و ارتفاع کم ساخته می‌شود. از توری سنگی تشکی در کانال‌های آبی جهت کاهش سرعت آب و جلوگیری از فرسایش سنگ‌ها ، معابر آبراه تزئینی ، بصورت پله ای در سطح شیب دار برای جلوگیری از فرسایش و ریزش سنگ ، در بستر رود و موج شکنی استفاده می‌شود.
  • کیسه‌ای : ساختار این مدل از توری سنگی ، حفره دار ، منعطف و معمولا از جنس پلاستیک نرم و یا PVC است که اکثرا به صورت آماده در بازار موجود است. گونی‌های گابیونی بیشتر در مناطقی که دسترسی به آنها سخت است مانند کناره‌های رودخانه یا برای موارد اضطراری مثل جلوگیری از ورود سیلاب به مناطق مسکونی رایج است. آنها در اندازه ها و اشکال مختلف موجود هستند.
  • توری حفاظتی : شاید دیده‌ باشید که به دیواره‌های تونل‌ها و کناره جاده‌های کوهستانی و مناطقی که احتمال ریزش سنگ وجود دارد توری‌هایی کشیده شده است تا از ریزش سنگ بر روی جاده و راه‌ها جلوگیری شود ، درست است این توری‌ها همان گابیون است. اندازه چشمه‌های این نوع توری سنگی ، با توجه به سایز سنگ‌های پشت توری ، متغیر می‌باشد. از توری سنگی حفاظتی برای گابیون بندی رودخانه نیز استفاده می‌شود تا مانع از رانش کف و دیواره‌های رودخانه شود. 
  • توری سنگی تزیینی : توری سنگی به علت زیبایی ظاهری و طول عمر بالا ، در معماری و هنر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. معماران در سازه‌ها از توری سنگی به عنوان دیوار ، پایه میز ، باربیوکییو و میزهای فضای باز استفاده می‌کنند. توری گابیون همچنین برای خلق نماد ها و مجسمه های تزئینی هم به کار رفته می‌شود و در پارک‌ها و فضاهای سبز از آن‌ها استفاده می‌شود.

انواع جنس کاربردی توری سنگی (گابیون)

توری سنگی به دلیل توانایی استفاده از مواد پرکننده با منبع محلی به راحتی با محیط محلی ترکیب می‌شوند. از آنجا که آنها می‌توانند آب را به راحتی تخلیه کنند ، به عنوان یک ساختار نگهدارنده بسیار پایدار هستند.
به دلیل دسترسی آسان طیف گسترده‌ای از مصالح به عنوان پرکننده ، طراحان برای عناصر معماری شهری و مناظر با زیبایی خاص از آنها استفاده می‌کنند. با طراحی و ساخت مناسب سبدهای گابیونی ، می‌توانند هم معیارهای طراحی ساختاری و هم معماری مرتبط با دیوار حائل را برآورده کنند.
اما برای بهترین نتیجه کاربرد توری سنگی ، باید بسته به منطقه کاربرد و نیازهای پروژه ، نوع مناسبی از مواد را برای ساخت گابیون های خود انتخاب کنید. رایج ترین مواد: فولاد گالوانیزه ، فولاد ضد زنگ ، فولاد خام ، فولاد با روکش PVC و پلاستیک کوپلیمر هستند.
در زیر انواع توری سنگی و کاربردهای خاص آنها در محیط‌های مختلف آورده شده است :

توری سنگی فولادی گالوانیزه

این گابیون‌ها از شبکه‌های سیمی فولادی جوش داده شده یا شبکه‌های سیمی دوتایی تابیده که گالوانیزه گرم است ، ساخته می‌شوند. توری سنگی‌های گالوانیزه نتایج بسیار خوبی برای محافظت در برابر قرار گرفتن در معرض عوامل جوی مانند برف و باران نشان می‌دهند و رایج ترین نوع هستند. وجود لایه محافظتی گالوانیزه بر روی فولاد آن را به یک فولاد مقاوم ضد زنگ و خوردگی در مناطق باز و مرطوبت تبدیل کرده است. آنها معمولاً عمر مفیدی در حدود 25 سال دارند. البته لازم به ذکر است که نحوه نگهداری آن در طول عمر نقش مستقیمی دارد ، با تمیز کردن توری سنگی گالوانیزه از خاک ، گل و آب شور طول عمر آن حتی بیشتر هم می‌شود. 

توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

توری سنگی فولادی گالوانیزه با روکش پی وی

توری سنگی با روکش پی وی سی می‌توانند هم از شبکه های سیمی جوش داده شده یا از توری بافته شده دوبل تولید شده باشند. در هر دو مورد ، سیم‌های هسته فولادی پس از گالوانیزه گرم و اعمال پرایمر با پوشش پی وی سی پوشش داده می‌شوند. آنها با ایجاد حفاظت عالی در محیط‌های امنیتی و محافظتی ، سازه های محکم و سفت و سختی می‌سازند. لایه پوشش PVC محافظت بیشتری را برای استفاده در محیط هایی که خاک یا آب اسیدی یا آلوده است ، فراهم می‌کند. پوشش محافظ پی وی سی از خطر خوردگی توری جلوگیری می‌کند و برای کاربردهای حفظ و جلوگیری ازفرسایش در آب شیرین ایده آل است.  

توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

توری سنگی  فولادی ضد زنگ

بدون نیاز به هیچ فرآیند اضافی ، توری سنگی ساخته شده از فولاد ضد زنگ دارای ویژگی‌های طبیعی عالی هستند و در هر دو نوع فولاد ضد زنگ 304 و 316L موجود هستند. از نظر زیبایی شناسی ، گابیون‌های فولادی ضد زنگ به راحتی با طرح های معماری ترکیب می‌شوند و بسته به ترجیحات زیبایی شناختی و موادی که به عنوان پرکننده استفاده می‌شود ، در طیف وسیعی از قطر سیم و اندازه مش در دسترس هستند.
این جنس توری سنگی در برابر آتش مقاوم هستند و به مراقبت گسترده نیاز ندارند. آنها بدون اعمال روکش مانند گالوانیزه و پی وی سی به طور طبیعی در برابر خوردگی یا زنگ زدگی در سراسر سیم‌های خود مقاوم هستند و این مقاومت برعکس فولادهای روکش دار که فقط در قسمت بیرونی مقاوم هستند ، نیست و این خاصیت را به طور طبیعی در سراسر آلیاژ خود دارد.
این جنس توری سنگی برای کاربردهای اطراف اقیانوس یا خاک بسیار خورنده استفاده می‌شود زیرا مواد گابیون فولاد ضد زنگ در درجه دریایی می‌توانند عمر پروژه را تا حد زیادی بهبود بخشند ، اما باید ذکر شود که تمام فولادها زمانی که برای مدت طولانی در معرض آب شور قرار می‌گیرند ، در نهایت زنگ می‌زنند.  

توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

توری سنگی پلاستیکی پلی پروپیلن

برخلاف توری سنگی‌های فولادیه معمولی ، این نوع توری سنگی پلاستیکی پلی پروپیلن ساخته شده با اشعه ماوراء بنفش گزینه ای مقرون به صرفه تر هستند که به شما دوام طولانی مدت می‌دهد و در عین حال در مناطق ناهموار انعطاف پذیری بالایی را ارائه می‌دهند. گابیون‌های دریایی PP برای محیط دریایی غیر واکنشی هستند و برای حفظ مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید استفاده می‌شوند. گابیون‌های دریایی PP برای آب‌هایی ایده‌آل هستند که در آن انرژی امواج برای تقویت خط ساحلی مورد نیاز است. آنها همچنین به حفاظت از آبشستگی و حفظ یکپارچگی سازه های نزدیک به خط ساحلی کمک می‌کنند.  

توری سنگی فولادی خام

اگر به دنبال یک ظاهر روستایی اصیل برای پروژه خود هستید ، گابیون‌های فولادی خام ارزان و به راحتی در دسترس هستند. در حالی که شکلی که آنها ایجاد می‌کنند به دلیل عدم پوشش روی فولاد بسیار جذاب است ، اما طول عمر بسته به شدت شرایط محیطی می‌تواند تا حد زیادی کاهش یابد. به همین دلیل است که این گابیون ها عموماً در شرایط خشک و یا در کاربردهایی که در معرض مقادیر زیادی رطوبت نیستند استفاده می‌شوند. برای افزایش طول عمر می‌توانید از پوشش پودری یا یک لایه روغن جلا استفاده کنید ، اما بدانید که این نوع توری سنگی برای سالم ماندن نیاز به نگهداری اضافی در محل دارد.

توری سنگی (گابیون) چیست؟ انواع و کاربرد

کلام آخر

جدا از جلوگیری از فرسایش و کاربردهای زیبایی شناختی ، توری سنگی مزایای بسیار مفیدی را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال از نظر هزینه ارزان و مقرون به صرفه هستند و همچنین بسیار نصب راحتی برای استفاده دارند ، بنابراین برای کسانی که نیاز به انجام کارهای محوطه سازی یا محافظت در برابر فرسایش خاک با بودجه محدود دارند و می‌توانند بسیاری از کارها را خودشان به عنوان یک تازه کار انجام دهند، بسیار مناسب هستند.

یکی دیگر از مزایای بزرگ گابیون‌ها این است که برای محیط زیست بهتر هستند زیرا ردپای کربن کمتری دارند. در واقع ، استفاده از گابیون‌ها میزان دی اکسید کربن تولید شده را تا 80 درصد در مقایسه با استفاده از دیوارهای بتنی معمولی کاهش می‌دهد.

نکته آخر اینکه توری‌های سنگی را می‌توان در هر نوع محیطی اعم از روستایی یا شهری استفاده کرد. حتی مناطق حومه شهر نیز می‌توانند از مزایای گابیون بهره ببرند. به عبارت دیگر ، گابیون‌ها تنها به یک نوع محیط محدود نمی‌شوند. آنها به راحتی می‌توانند در محیط های مسکونی و تجاری استفاده شوند.

امیدواریم با شناخت انواع توری سنگی و کاربرد آنها از این نوع توری بهترین استفاده و بهره را با کمترین هزینه ببرید.

سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بودید.

آیا کاربردی از توری سنگی را دیده اید که در این مقاله ذکر نشده؟

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *