معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

انواع پیچ سر مته ای که از خانواده پیچ‌های خودکار می‌باشد ، مانند پیچ خودکار دارای ویژگی حفاری یا سوراخ کن است. این نوع پیچ در اصل نسل جدید و مدرن پیچ خودکار می‌باشد.
پیچ خودکار با داشتن نوک تیز قادر به سوراخ کردن ماده‌های سفت و فلزی نمی‌باشد و نیاز به دریل و ایجاد سوراخ کوچک‌تر از قطر پیچ دارد تا پیچ با درگیر شدن رزوه‌های خود در مسیر پیچش سفت شود. اما پیچ‌های سر مته ای با اضافه شدن سر مته شکل به آن‌ها ، حتی قادر به سوراخ کردن ورق فلزی هم هستند ، و به دلیل سرعت بالای کار با پیچ سر مته ای به آن‌ها پیچ فست یا سریع هم گفته می‌شود زیرا نیاز به مرحله سوراخ کاری و مهره ندارند.
اما این پیچ‌ها مثل پیچ‌های دیگر دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام مناسب کاربرد خاص خود می‌باشند و ما قصد داریم در این مقاله به معرفی انواع پیچ سر مته ای و کاربرد هر یک بپردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

انواع پیچ سر مته ای

انواع پیچ سر مته ای ساخته شده از فولاد و با روکش گالوانیزه ضد زنگ و خوردگی می‌باشند ، پیچ سر مته ای دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام از نظر سر پیچ ، رزوه و ابعاد در دسته بندی‌ها متفاوتی قرار می‌گیرند و هر کدام کارایی و کاربرد خاص خود را دارند که برای انتخاب بهترین مدل مناسب پروژه خود نیاز به شناخت و کاربرد هر یک داریم ، در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم.

انواع پیچ سر مته ای (سر پیچ)

پیچ سر مته ای هم مانند پیچ‌های دیگر دارای انواع سر پیچ می‌باشد مانند :

پیچ سر مته شیروانی (آچار خور)

سر پیچ ، پیچ شیروانی با یک درایو داخلی مشخص می‌شود که معمولا یک درایو داخلی شش گوش است. این نوع پیچ به گونه ای طراحی شده تا با پیچ گوشتی دو سو ، چهار سو و آچار بتوان آن‌ را بست. پیچ های شیروانی از جنس آهن ،فولاد یا استیل می‌باشد.

دارای یک واشر پلاستیکی می‌باشد تا آب بندی به صورت کامل اتفاق بی‌افتد. در ابعاد مختلف موجود می‌باشد.
این نوع پیچ براساس استاندارد DIN ۷۵۰۴ که استاندارد بین المللی کشور آلمان می‌باشد ، تولید می‌شود و از کیفیت بالایی برخوردار است.

کاربرد پیچ شیروانی :

 • اتصال انواع قطعات فلزی تا ضخامت های 6 میلی متر به یکدیگر
 • نصب انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری با قابلیت نصب سرپیچ رنگی
 • نصب انواع پوشش سوله و قاب های فلزی ، خانه های پیش ساخته ، کانکس ، ورق های گالوانیزه ، شادولاین ، ذوزنقه ، طرح سفال و ….
معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

پیچ سر مته ای سر گرد (سر پیچ عدسی)

این نوع پیچ با سر گرد و عدسی شکل و درایو چهارسوی خود در نما بیشترین کاربرد را دارند. دارای ابعاد مختلف است و در انواع جنس آهن ، استیل و فولاد تولید می‌شود.

کاربرد پیچ سر گرد

 • صنایع لوازم خانگی و مصارف عمومی
 • نصب نماهای کامپوزیت و نصب ورق ها به یکدیگر و سازه
 • نصب اتصالات در و پنجره و قطعات فلزی تا ضخامت 6 میلی متر 
معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

پیچ سر مته ای سر تخت

این نوع پیچ با سر تخت و صاف خود با درایو چهارسو و دو سو تولید می‌شود. پیچ سر تخت بعد از بسته شدن با سطح یک دست می‌شود و بیرون زدگی سر پیچ ندارد و مناسب نما می‌باشد.

کاربرد پیچ سر تخت

 • بهترین گزینه جهت اتصال یراق آلات
 • جهت اتصال سطوح تخت و سطوح خزینه دار
 • بهترین گزینه برای اتصال قاب های درب و پنجره آهنی ، آلومینیوم و UPVC
معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

پیچ سر مته ای واشردار

پیچ واشردار که جنس واشر آن مانند جنس خود پیچ فلزی می‌باشد ، با داشتن واشر به خوبی سوراخ آب بند می‌شود و جلوی ورود رطوبت و گرد و غبار را به داخل سوراخ می‌گیرد و احتمال زنگ زدی و خوردگی را به کمترین حالت خود می‌رساند.

کاربرد پیچ واشردار

 • جهت استفاده در کارخانجات لوازم خانگی و خانه های پیش ساخته
 • اتصال سطوح فلزی و اتصال سطوحی که نیاز به سطح اتصال بیشتری دارند
 • جهت نصب انواع ورقهای پلی کربنات ، pvc ، فایبرگلاس و شفاف به قاب های فلزی
معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

پیچ سر مته‌ای با درایو مربع و ستاره

این نوع پیچ با درایو مربعی و ستاره در مواردی امنیتی که پیچ فقط باید با آچار مخصوص خود باز شود از این نوع سر پیچ استفاده می‌شود.

کاربرد پیچ درایو ستاره و مربع

 • در ساختمان های خاص اداری
 • در مکانی که پیچ در معرض دید است و نیاز است با هر پیچ گوشتی ای باز نشود
معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

انواع سر مته در پیچ سر مته ای

پیچ‌های سر مته ای بسته به جنس پیچ برای قطعات ساخته شده از مواد مختلف مانند فولاد یا آلومینیوم مناسب هستند.
در صنعت ساختمان برای بستن پروفیل‌های ذوزنقه‌ای و پانل‌های کامپوزیت استفاده می‌شوند.این پیچ ها در 2 نوع سر مته تولید می‌شوند.
 
 1. پیچ سر مته ای با ظرفیت حفاری با عمق (که سر مته آن‌ها کوتاه می‌باشد) و برای ورق فلزی نازک استفاده می‌شوند.
 2. پیچ‌های سر مته ای با ظرفیت حفاری با عمق زیاد وجود دارد ، که زیرسازی‌های ضخیم ساخته شده از فولاد ساختمانی را تا ضخامت 16تا 18 میلیمتر را برش می‌دهند.
معرفی جامع انواع پیچ سر مته ای و کاربرد

ویژگی انواع پیچ سر مته ای

 • جنس مستحکم و مقام
 • ضد زنگ و خوردگی
 • مناسب برای بستن فلز به چوب
 • مناسب برای بستن فلز به فلز

کاربرد انواع پیچ سر مته ای

پیچ سر مته ای را می‌توان برای کاربردهای بسیار متنوعی که شامل بستن دو نوع ماده مختلف به یکدیگر است ، استفاده کرد.
آنها معمولاً برای بستن فلز به چوب یا حتی فلز به فلز استفاده می‌شوند.

برخی از ویژگی‌ها و کاربردهای ممکن برای پیچ‌های خود حفاری در بخش‌های زیر بررسی شده است:

انواع پیچ سرمته‌ای برای فلز

از پیچ‌های سر مته ای می توان برای بستن ورق‌های فلزی به مواد دیگر یا حتی برای اتصال فلز به فلز استفاده کرد. این نه تنها آنها را در مقایسه با سایر انواع پیچ های رایج متمایز می‌کند ، بلکه آنها را در طیف گسترده ای از صنایع و کاربردها بسیار مفید می‌کند.
برای مثال : کار با سقف فلزی ، تهویه مطبوع و کانال کشی و اسکلت‌های فولادی از جز پر کاربردترین کارایی پیچ سر مته ای می‌باشد.

انواع پیچ سر مته ای برای چوب

در حالی که پیچ های خودکار ، به طور معمول اولین انتخاب برای کارهای مربوط به چوب هستند ، پیچ های سر مته ای نیز ممکن است در پروژه‌های خاص نجاری مفید باشند.
به عنوان مثال : در ساخت ، تعمیر یا نگهداری سوله‌ها و ساختمان‌های جانبی و همچنین کارهای ساختمانی عمومی استفاده شوند.

انواع پیچ سر مته ای برای پلاستیک

پیچ‌های سر مته ای را می‌توان با پلاستیک در پروژه‌ها و محیط‌های خاص نیز استفاده کرد. یکی از نمونه‌های استفاده از پیچ‌های سر مته ای با پلاستیک می‌تواند این باشد که ورق‌ها یا اجزاء را هنگام کار با کانال‌کشی و لوله‌های پلاستیکی به هم بچسبانید.

سخن پایانی :

پیچ‌های سر مته ای که با نام پیج شیروانی و پیچ سریع هم شناخته می‌شوند ، معمولا از آهن ، فولاد و استیل ساخته می‌شوند. این نوع پیچ با دارا بودن سر مته مانند خود نیازی به دریل کردن از پیش ندارند و خود قادر به حفر سوراخ به هنگام اتصال می‌باشند.
پیچ سر مته ای شباهت به پیچ خودکار دارد با این تفاوت که سر مته شکل آن قادر به سوراخ کردن ورق فلزی می‌باشد ، در صورتی که پیچ خودکار برای مواد سفتی مانند چوب و فلز نیاز به سوراخ از پیش زده شده دارد.
پیچ‌های سر مته ای که در طیف وسیعی از اندازه‌ها ، طول‌ها و ضخامت‌ها موجود هستند ، مفید و همه کاره هستند. اما با توجه به کاربرد گسترده این پیچ ، پیچ سرمته‌ای مورد نیاز خود را تهیه کنید. این موضوع اهمیت زیادی دارد ، زیرا پیچ سرمته دارای انواع مختلفی است که هر کدام کاربردهای به خصوصی دارند و ممکن است یک نوع خاص آن برای پروژه شما گزینه مناسبی نباشد. بنا بر این لازم است قبل از خرید حتماً با مسئول یا کارشناس فروش صحبت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم شما را با انواع پیچ سر مته ای آشنا کنیم ولی لازم است به هنگام خرید تمام شرایطی گه نیاز دارید یک پیچ داشته باشد تا مناسب کار شما باشد را با مدیر فروش در میان بگذارید تا با اطمینان بیشتر خرید خود را انجام دهید.
امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بوده اید.

آیا پیچ سر مته ای مناسب پروژه خود را انتخاب کردید؟کدام مدل و برای چه پروژه ای؟

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *