انواع کاربرد میلگرد در ساختمان

انواع کاربرد میلگرد در ساختمان

میلگرد یک محصول فولادی است که در ساخت و ساز نقش مهمی ایفا می‌کند. مهمترین کاربرد میلگرد استفاده آن در بتن است. بتن به تنهایی مقاومت فشاری بالایی دارد و به راحتی خورد نمی‌شود ، اما از نظر مقاومت کششی بسیار ضعیف است و برای تقویت این ضعف از میلگرد در داخل بتن استفاده می‌شود. اما آیا این تنها کاربرد میلگرد است؟ باید بگوییم خیر. در این مقاله قصد داریم انواع کاربرد میلگرد را معرفی کنیم تا بدانید نقش میلگرد در ساخت و سازها چقدر مهم و تاثیر گزار است. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

انواع کاربرد میلگرد چیست؟

هر سازه ای باید یکپارچگی ساختاری بالایی داشته باشد تا بتواند برای مدت طولانی دوام بیاورد. سازه هایی که با مصالح نامرغوب ساخته می‌شوند ، نه تنها می‌توانند در معرض آسیب‌های مکرر خوردگی و پوسیدگی قرار بگیرند ، بلکه ممکن است با بروز بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله ممکن است آسیب‌های زیادی به ساکنان آن وارد شود. 

به همین دلیل است که بخش‌های صنعتی و ساختمانی در سرتاسر جهان به استفاده از محصولات فولادی تولیدی روی آورده‌اند تا لایه‌ای از حفاظت و دوام را فراهم کنند. آنها از میلگرد ، برای ساختاری یکپارچه برای ساختمان‌های بتنی و فلزی استفاده کرده اند.

اگر به فکر استفاده از میلگردها در کارهای ساختمانی خود هستید ، به نفع شماست که اطلاعات جامعی در مورد خواصی که وجود یک میلگرد در سازه شما دارد ، داشته باشید.

همانطور که گفتیم میلگرد نقش مکمل برای بتن را بر عهده دارد و موجب می‌شود بتن از نظر مقاومت کششی هم با قدرت عمل کند اما این تنها کاربرد میلگرد نیست. در زیر انواع کاربرد میلگرد را نام می‌بریم و هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 1. تامین مقاومت کششی بتن
 2. افزایش طول عمر سازه
 3. کاهش مصرف بتن
 4. جلوگیری از ترک خوردگی
 5. راه حلی برای پروژه مقرون به صرفه

1- کاربرد میلگرد در تامین مقاومت بتن

در حالی که بتن مسلح به خودی خود یک ماده پایدار است و در مقابل فشار بسیار مقاوم است ، اما باید با استفاده از میلگرد سطح مقاومت کششی آن را افزایش دهیم. با این کار باعث می‌شویم تولید یک سازه بتنی مانند یک ستون یا دیوار به اندازه کافی پایدار باشد و در برابر نیروهای فشار زیاد دارای مقاومت کششی مناسب باشد و ترک نخورد.

با ادغام میلگرد ، هر قسمت از یک ستون بتنی به دلیل تکیه‌گاه اضافه شده ، به طور کامل مقاوم و تثبیت می‌شود. میلگرد فولادی همراه با خواص مطلوب فولاد ، به دلیل افزایش استحکام کششی می‌تواند سطح حفاظت بیشتری را ارائه دهد به همین جهت به آن میلگرد تقوییت کننده نیز می‌گویند.

استحکام کششی به معنی این است که چقدر فولاد می‌تواند تحت تنش یا فشار قبل از شروع ترک ها یا قبل از شکستن قرار گیرد. با در نظر گرفتن این موضوع ، بتن مسلح و میلگرد جزء یکی از مستحکم‌ترین ترکیبات هستند.

انواع کاربرد میلگرد در ساختمان

2- کاربرد میلگرد در افزایش طول عمره سازه

میلگردها معمولاً در هر نوع سازه‌ای که استفاده شوند ، باعث افزایش طول عمر سازه می‌شوند. زیرا جدا از ویژگی‌های جذاب فولاد که در ساخت میلگرد به کار می‌رود ، همچنین فرآیندهای شیمیایی برای ایجاد تغییرات در ساختار شیمیایی فولاد انجام نیز می‌شود.

به عنوان مثال ، نوعی روش عملیات حرارتی به نام آنیلینگ بر روی موادی مانند فولاد به منظور افزایش شکل پذیری و استحکام کششی آن اعمال می‌شود. به این ترتیب ، هنگامی که میلگرد فولادی در یک سازه بتنی ادغام می‌شود ، سازه می‌تواند بارهای سنگین و انواع دیگر وزن‌هایی را که ممکن است روی آن اعمال شود را تحمل کند.

3- کاربرد میلگرد در کاهش بتن مصرفی

برای سازه های بزرگتر استفاده از مقادیر بیشتر بتن کاملاً طبیعی است ، به خصوص اگر سازه بتنی باشد. با این حال ، همه سازه‌ها نیاز به استفاده از چنین مقادیر بالای بتن ندارند.

برای مثال ، پروژه‌های برای ساخت کوچک ، مانند راهروها یا کف پارکینگ ممکن است با استفاده از حجم زیاد بتن سنگین شوند و استقامت لازم را نداشته باشند. این نوع پروژه‌ها در عوض می‌توانند به دنبال یک ماده جایگزین باشند که همچنان همان سطح پشتیبانی و قدرت را برای پروژه فراهم می‌کند ، اما از وزن آن بکاهد. 

افزودن میلگرد می تواند به کاهش استفاده از بتن ریخته شده کمک کند. این نه تنها یک انتخاب هوشمندانه و کارآمد در نظر گرفته می‌شود ، بلکه یک تصمیم مبتنی بر زیبایی شناسی نیز می‌باشد. مسیر شما با استفاده از میلگردها کمتر حجم‌تر و پایدارتر به نظر می‌رسد.

انواع کاربرد میلگرد در ساختمان

4- کاربرد میلگرد در جلوگیری از ترک خوردگی

همانطور که قبلا ذکر شد ، میلگردها در ساخت ستون‌های بتنی به منظور بهبود یکپارچگی کلی سازه اضافه می‌شوند. این ستون‌ها و در کل سازه قرار است مدت‌ها در معرض انواع آب و هوا و تغییر دما باشد که با وجود میلگرد در بتن این تغییرات بدون مشکل خواهد بود.

میلگرد توانایی بتن ریخته شده را در مقاومت در برابر این عناصر و سایر تغییرات شدید را افزایش خواهد داد. ساختمان‌ها از نظر سازه‌ای در هر مکانی ، بسیار مهم است تا شکل و فرم خود را حفظ کنند و همچنین از خطرات و بلایای طبیعی بالقوه جلوگیری کنند. 

اگر از مصالح ساختمانی با کیفیت پایین استفاده شود ، تمایل زیادی به ایجاد ترک و انواع دیگر آسیب‌های را دارد. فرض کنید در این شرایط میلگرد در سازه یا کمتر از حد به کار رفته یا مواد میلگرد مرغوب نیست و یا اصلا از میلگرد استفاده نشده ، پس ساختمان اساساً یک فاجعه است که با کوچک‌ترین حادثه ای بیشترین آسیب را میبیند.

5- کاربرد میلگرد در کاهش هزینه 

تمام مزایای استفاده از میلگرد فولادی می‌تواند منجر به اثرات کاهشی مثبت در هر نوع سازه ساختمانی یا صنعتی شود. 

به عنوان مثال ، یک انبار سردخانه که از ستون‌های بتنی تقویت شده با میلگردهای فولادی است ، با توجه یه اینکه دائماً در معرض دماهای پایین قرار دارد ، نیازی به انجام تعمیرات یا بررسی مداوم ندارد. و این موضوع یک راه حل پیشگیری از صرف هزینه اضافه است.

همانطور که قبلا ذکر شد ، میلگردها همچنین منجر به کاهش کلی استفاده از انواع خاصی از مصالح ساختمانی پرهزینه می‌شوند. استفاده از میلگردها یک انتخاب هوشمندانه است و می‌تواند به شما در صرفه جویی در هزینه بیشتر برای مصارف دیگر کمک کند.

انواع کاربرد میلگرد در ساختمان

کلام پایانی

و در انتها باید بگوییم ، میلگرد به دلیل مقاومت بالایی که دارد فقط در ساختمان سازی به کار نمی‌رود. از انواع کاربرد میلگرد می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد :

 • پایه میز
 • حصار باغ
 • تیز کن فلزات
 • ساخت مجسمه
 • تمرین تکنیک آهنگری
 • دستگیره درب کابینت

باید بگوییم این فلز با رنگ و بدون رنگ در تمام موارد ذکر شده کارایی دارد و امروزه هنرمندان و آدم‌های خلاق از این فولاد بهره بسیاری می‌برند.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد.

آیا شما کاربرد دیگری از میلگرد را می‌دانید که از قلم ما افتاده است؟ برایمان بنویسید.

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *