معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

کارتن پلاست یک پلاستیک مدرن با ویژگی‌هایی منحصربفردی هست که اون رو به یکی از کاربردی‌ترین پلاستیک موجود تبدیل کرده . کارتن پلاست با ویژگی‌هایی مانند مقاوم در برابر ضربه ( در حدی که بهش پلاستیک نشکن می‌گن!) ، سبک و انعطاف پذیره و از همه مهم‌تر اینکه این محصول قابلیت بازیافتی داره و باعث شده که در میان دوستداران محیط زیست بسیار شناخته شدست. کارتن پلاست مانند دیگر محصولات ، دارای انواع متفاوتی هست که از نظر ظاهر ، مقدار انعطاف و کاربرد متفاوت هستن. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کارتن پلاست بپردازیم و کاربرد هر کدومشون رو بگیم. با ما همراه باشید تا قبل از خرید کارتن پلاست یه آشنایی کامل از انواع کارتن پلاست داشته باشید.

فهرست مطالب

کارتن پلاست چیست؟

کارتن پلاست نسل جدید پلاستیک هست که از پلی پروپیلن ساخته شده است ، پلی‌ پروپیلن یکی از پرمصرف‌ترین و اساسی‌ترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده پروپیلن است. این پلیمر دارای خصوصیات خاصی است که باعث استفاده گسترده اون رو به خصوص در صنعت پلاستیک و الیاف فراهم کرده است.

از مهم‌ترین خصوصیات انواع کارتن پلاست می‌توان به خاصیت عدم جذب رطوبت ، مقاومت بالا در برابر ضربه ، وزن بسیار سبک ، انعطاف پذیری بالا و قابلیت بازیافت اشاره کرد.

انواع کارتن پلاست با قرار گرفتن 2 سطح خارجی مسطح بر روی یک سطح چین‌دار ساخته می‌شوند ، دو سطح مسطح به وسیله گرما و فشار بر روی سطح چین‌دار ثابت می‌شوند و از چسب استفاده نمی‌شود. به همین دلیل این محصول دارای تحمل نوسانات حرارتی از -20 درجه تا +80 درجه سانتیگراد را دارد و در مقابل سرما و گرما مقاومت بالایی دارد.

همچنین انواع کارتن پلاست از ضخامت 2 تا 12 میلیمتر و در انواع رنگبندی تولید می‌شود. انواع کارتن پلاست بنا به سفارش مشتری می‌تواند با خصوصیات خاصی مانند : دارای محافظت UV (ضد آفتاب) ، آنتی استاتیک (ضدبار الکتریکی) ، نانو پلاست (ضد میکروب)
و آنتی فایر (ضد آتش) تولید و عرضه شود.

اما به صورت معمول کارتم پلاست دارای انواع مختلفی است که از نظر ظاهر و کارایی متفاوت می‌باشند که در ادامه به معرفی انواع کارتن پلاست و کارایی آنها می‌پردازیم.

انواع کارتن پلاست

انواع کارتن پلاست دارای انواع ضخامت ورق ، شکل ظاهری متفاوت و کارایی متفاوت می‌باشند. از انواع کارتن پلاست می‌توان به موارد پرمصرف زیر اشاره کرد:

 1. کارتن پلاست ورقه‌ای (شیت کارتن پلاست)
 2. کارتن پلاست رولی ( رول پلاست)
 3. کارتن پلاست حبابی
 4. کارتن پلاست هیدروپونیک (گرد و مثلثی)

انواع کارتن پلاست ورقه‌ای

کارتن پلاست ورقه‌ای یا شیت کارتن پلاست از لحاظ ساختار درست شبیه به یک کارتن مقوایی است ، یعنی 2 سطح خارجی مسطح و یک لایه چین‌دار در میانشان است. اما تفاوت آن با کارتن مقوایی در جنس سخت آن ، داشتن انواع رنگ‌های گوناگون و خواصی مانند : ضدآب ، مقاومت بالا در برابر ضربه ، قابلیت چاپذیری با کیفیت بالا ، عدم جذب رطوبت و از همه مهم‌تر اینکه دو لایه خارجی بجای استفاده از چسب به وسیله گرما و فشار به لایه میانی متصل شده است.

انواع کارتن پلاست ورقه ای از ضخامت‌های 1.7 تا 12 میلیمتر و در انواع طول و عرض (عرض حداکثری 2.40 ساتی متر) موجود می‌باشد.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

انواع کارتن پلاست رولی

کارتن پلاست‌های رولی معمولاً از نظر ضخامت متفاوت نیستند ، بلکه از نظر وزن محصول متفاوت هستند. کارتن پلاست رولی دارای ضخامت کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتری هستند. کارتن پلاست رولی دارای نمونه UV دار هم موجود است که به آن کارتن پلاست رولی یووی دار گفته می‌شود.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

کارتن پلاست رولی در 3 ساختار مختلف تولید می‌شود.

کارتن پلاست رولی عمودی : این محصول بر عکس دیگر محصولات رولی ، لایه چین‌دار در طول کار تعبیه می‌شود و دیگر قادر به رول شدن نیست برای همین در فواصل معین خط حرارتی ایجاد می‌شود تا بتوان آن را رول کرد.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

کارتن پلاست رولی 3 لایه : این نوع کارتن پلاست درست مانند کارتن پلاست ورقه ای از 3 لایه تشکیل می‌شود اما با حجم و چگالی کمتر که قادر به رول شدن باشد.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

کارتن پلاست رولی 2 لایه : کارتن پلاست رولی 2 لایه نسبت به 2 نوع قبلی به دلیل حذف یک لایه مسطح ، دارای انعطاف بسیار بالا می‌باشد.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

کاربرد انواع کارتن پلاست رولی

 • به عنوان رول‌های محافظ

محصولاتی مانند سیم و کابل که بر روی قرقره‌ها حمل و نگهداری می‌شوند نیاز به محافظت در برابر ضربه و همچنین عناصر دیگر را دارند.

 • بسته بندی های صادراتی محافظ

کارتن پلاست‌های رولی یک پوشش محافظت عالی برای محصولات گرد مانند کویل‌های آلومینیومی و فولادی ایجاد می‌کنند.

 • بسته بندی لوله‌ها

لوله‌های حفره‌ای بلند و صفحات شنی را می‌توان با انواع کارتن پلاست رولی با پشتی فوم محافظت کرد.

این موارد تنها نمونه‌ای از کاربردهای کارتن پلاست رولی است. از این محصول در هر مکانی که نیاز به محافظت از زمین ، دیوار ، کابینت و  هر وسیله‌ای که امکان دارد در طی جابجایی وسایل ضربه بخورد ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

 کارتن پلاست حبابی

این نوع کارتن پلاست در لایه میانی به جای ورق چین‌دار از حباب‌ها استفاده می‌شود و در امر محافظت و پوشش وسایل به دلیل وزن بسیار پایین و وجود حباب‌ها که ضربه گیری بسیار عالی را ارائه می‌دهند و همچنین مقاومت بالا در برابر رطوبت ، تحمل دمایی و مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی ، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

انواع کارتن پلاست هیدروپونیک

این نوع کارتن پلاست بیشتر در صنعت کشاورزی وپرورش گل وگیاه به خوبی استفاده می شود.این محصول به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه ، ضد باکتری ، شستشوی راحت ، امکان استفاده مجدد و خواص شیمیای پایدار ، گزینه ای مناسب برای کاشت انواع صیفی جات مانند : فلفل دلمه ای ،گوجه ، خیار  و کاشت انواع گل و گیاه در گلخانه و زمین‌های کشاورزی می‌باشد.
کارتن پلاست‌های هیدروپونیک به صورت گرد و مثلثی هستند که به عنوان محافظ نهال شناخته می‌شود و گزینه مناسب برای کاشت گل و گیاه است زیرا امکان هرس کردن آن را در زمان استفاده از آن می‌دهد همچنین قابلیت تعویض به راحتی را نیز دارند.

معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

ویژگی‌های انواع کارتن پلاست

 • انواع کارتن پلاست بدون بو و غیر سمی هستند.
 • از کارتن پلاست می‌توان برای عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده نمود.
 • انواع کارتن پلاست دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت است.
 • انواع کارتن پلاست بر اساس وزن و چگالی در برابر ضربات بسیار مقاوم هستند.
 • کارتن پلاست‌ها دارای وزن کمی می‌باشند و به راحتی قابل جابه جایی هستند.
 • انواع کارتن پلاست‌ به دلیل عدم جذب رطوبت و آب قابل شست و شو هستند.
 • انواع کارتن پلاست می‌توانند تغییرات دمایی بین منفی -20 تا 80 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل کنند.
 • کارتن‌ پلاست‌های ورقه‌ای قابلیت چاپ پذیری با کیفیت بالا هستند و در بنر و تابلوها استفاده می‌شوند.
 • این محصولات دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و می توانید آن ها را از جهت طول یا عرض قوس دهید.
 • انواع کارتن پلاست ضد اشتعال هستند و در هنگام آتش سوزی ذوب می‌شوند و آتش نمی‌گیرند.
معرفی کامل انواع کارتن پلاست و کاربردشان

خلاصه :

انواع کارتن پلاست به دلیل قابلیت‌های منحصر بفردی که دارد بسیار مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرند. آنها در انواع ساختار مانند : رولی ، ورقه‌ای ، عمودی ، حبابی و هیدروپونیک تولید می‌شوند. هر یک از این مدل‌ها از نظر شکل ساختار ، وزن و چگالی ، ضخامت ، ابعاد و نوع کاربرد متفاوت هستند.
شما می‌توانید با توجه به پروژه و نیاز خود بهترین نمونه را انتخاب کرده و از مقاومت بالای آن در برابر محافظت از ضربه احتمالی برای بسته بندی وسایل ، کفپوش ، دیوار ، کابینت و .. استفاده کنید. و از نمونه‌های مقاوم تر که ورقه‌ای آن است در جهت ساخت تابلو ، سقف‌های کاذب ، دکوراسیون داخلی ، سقف سوله و انواع موارد دیگر استفاده کنید.

امیدواریم مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشد.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *