چند نوع سقف وجود دارد؟ آشنایی با انواع سقف ساختمان

چند نوع سقف وجود دارد؟ آشنایی با انواع سقف ساختمان

سقف‌ نقش مهمی در استحکام ساختمان ایفا می‌کند و می‌تواند در زیبایی سازه نیز موثر باشد. نوع سقف در همه ساختمان‌ها یکسان نیست و متناسب با منطقه‌‌ای که ساختمان در آن بنا شده، نوع سازه، کاربری و… انواع سقف اجرا می‌شود؛ همچنین مصالح به کار رفته در ساخت سقف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله به مطالعه و بررسی انواع سقف ساختمان خواهیم پرداخت؛ پس تا پایان در بلاگ آهن بازار با ما همراه شوید.

معرفی انواع سقف

تنوع سقف‌های موجود در بازار بسیار زیاد است و انواع سقف‌های جدید ساختمانی متناسب با شرایط در بناها به کار برده می‌شوند.

در ادامه به برخی از انواع سقف‌های کاربردی اشاره خواهیم کرد:

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی نوعی سقف مدرن است که از ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل و بتن تشکیل شده است. این نوع سقف به دلیل مزایای متعددی که دارد، در سال‌های اخیر به یکی از بهترین گزینه‌ها برای انواع سقف خانه در ساخت ساختمان‌های گوناگون تبدیل شده است.

این سقف به لحاظ وزنی سبک است و اجرای آن سرعت بالایی دارد. همزمان می‌توان طبقات مختلف را با هم اجرا و بتن‌ریزی کرد. برای اجرای این سقف نیاز به شمع‌بندی و دپوی مصالح نیست. سقف عرشه فولادی از نظر اقتصادی هم به صرفه است. البته پیاده‌سازی این سقف معایبی همچون نیاز به عایق رطوبت، اتصال صلب و زنگ زدگی نیز دارد.

اجزای اصلی سقف عرشه فولادی:

 • ورق‌های فولادی گالوانیزه: این ورق‌ها نقش دیواره قالب و آرماتور کششی را در سقف ایفا می‌کنند.
 • گل میخ: گل میخ‌ها وظیفه اتصال ورق‌های فولادی به بتن را بر عهده دارند و نقش برشگیر را نیز ایفا می‌کنند.
 • آرماتوربندی: از میلگردهای فولادی برای تقویت بتن و افزایش مقاومت فشاری سقف استفاده می‌شود.
 • بتن: بتن مسلح روی ورق‌های فولادی ریخته می‌شود و با آنها یکپارچه می‌شود و به استحکام و پایداری سقف می‌افزاید.

سقف تیرچه کرومیت

سقف تیرچه کرومیت

سقف تیرچه کرومیت نوعی سقف تیرچه بلوک است که به جای تیرچه‌های بتنی از تیرچه‌های فلزی با جان باز در آن استفاده می‌شود. این نوع سقف به دلیل کاربری‌های متنوع، به عنوان یکی از گزینه‌های محبوب برای ساختمان‌سازی نوین شناخته می‌شود.

در تیرچه کرومیت فضای بین تیرچه‌ها با پلی‎استایرن، بلوک سیمانی، کامپوزیت و یا هر پر کننده دیگر پر خواهد شد. تیرچه کرومیت‌ها از انسجام بالا و صلبیت کافی برخوردار هستند و به دلیل عدم نیاز به شمع بندی، سرعت اجرای آن‌ها بالا است.

تیرچه کرومیت در مقایسه با تیرچه بلوک معمولی وزن سبک‌تری دارد و همین امر، وزن سازه را پایین می‌آورد. همچنین ممکن است در اجرای این نوع از سقف خانه‌ها با معایبی مثل محدودیت در دهانه‌های بلند و نیاز به عایق رطوبتی مواجه شوید.

اجزای اصلی سقف تیرچه کرومیت

 • تیرچه کرومیت: تیرچه‌های کرومیت از دو ورق فولادی عمودی و یک عدد نبشی یا تسمه در بال فوقانی و میلگردهای مورب تشکیل شده‌اند.
 • بلوک: بلوک‌های مورد استفاده در سقف تیرچه کرومیت معمولاً از نوع بلوک‌های سفالی، بلوک‌های سیمانی و یا بلوک‌های پوکه‌ای هستند.
 • بتن: بتن مسلح روی بلوک‌ها و تیرچه‌ها ریخته می‌شود و با آن‌ها یکپارچه شده و به استحکام و پایداری سقف می‌افزاید.

سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت

در بین انواع سقف‌های جدید ساختمانی سقف‌های کامپوزیتی در ساختمان‌هایی که اسکلت فلزی دارند، استفاده می‌شوند. سقف‌های کامپوزیتی از ترکیب بتن و فلز ساخته می‌شوند و به همین دلیل به این‌ها کامپوزیتی گفته می‌شود. در سقف کامپوزیتی از یونولیت استفاده نمی‌کنند و برای انجام نازک‌کاری این سقف و ایجاد سطحی یکپارچه در زیر آن، می‌توان از سقف کاذب استفاده کرد.

سقف کامپوزیت با قابلیت‌هایی مانند مقاومت بالا، وزن کم، سرعت بالا برای اجرا و عایق حرارتی و صوتی انتخاب مناسب برای ساخت سقف می‌باشد؛ اما از معایب آن می‌توان به پیچیدگی اجرا و اتصال صلب اشاره نمود.

اجزای اصلی سقف کامپوزیت

 • تیرچه‌های فولادی: تیرچه‌های فولادی در سقف کامپوزیت از جنس IPE، INP و یا لوله هستند.
 • دال بتنی مسلح: دال بتنی مسلح در سقف کامپوزیت از بتن، میلگرد و آرماتور تشکیل شده است
 • برشگیر: برشگیرها وظیفه اتصال ورق‌های فولادی به بتن را بر عهده دارند و نقش انتقال بار را نیز ایفا می‌کنند. متداول ترین نوع برشگیر، نبشی است.

سقف وافل

سقف وافل

سقف وافل نوعی سقف مدرن است که از قالب‌های وافل و بتن مسلح تشکیل شده است. این نوع سقف به دلیل ظاهر شکیل و مزایای فنی و اقتصادی، نسبت به انواع سقف ساختمان متفاوت‌تر است. سقف وافل با نام‌های سقف قابلمه‌ای یا مشبک نیز شناخته می‌شود که علت این نام‌گذاری‌ها، به ظاهر این سقف باز می‌گردد که دارای حفره‌های توخالی به شکل مربع یا دایره است.

از سقف وافل برای ساخت اماکن عمومی، پارکینگ‌های مسقف و بیمارستان استفاده می‌شود. اجرای این نوع سقف هزینه کمتری نسبت به سقف عرشه فولادی دارد، اما برای مناطقی با وزش باد بالا مناسب نیست و نیاز به کادر مجرب برای اجرا دارد.

اجزای اصلی سقف وافل

 • قالب‌های وافل: قالب‌های وافل از جنس پلاستیک، فلز و یا فوم هستند و به صورت شبکه‌ای با اشکال مختلف هندسی مانند مربع، مستطیل، شش ضلعی و یا لانه زنبوری ساخته می‌شوند.
 • بتن مسلح: بتن مسلح روی قالب‌های وافل ریخته شده و با آن‌ها یکپارچه می‌شود و در نتیجه استحکام و پایداری سقف را بهبود می‌بخشد.
 • آرماتور: از میلگردهای فولادی برای تقویت بتن و افزایش مقاومت فشاری سقف استفاده می‌شود.

سقف شیروانی

سقف شیروانی

سقف شیروانی که با نام‌های سقف دو منظره، سقف اریب و سقف هلندی نیز شناخته می‌شود، نوعی سقف سنتی و محبوب است که از دو سطح شیب‌دار تشکیل شده است. شیروانی از بین انواع سقف ساختمان در مناطق شمالی و پر بارش ایران بیشتر از سایر مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جزای اصلی سقف شیروانی:

 • اسکلت: اسکلت سقف شیروانی محل قرار گرفتن و نصب سایر اجزای سقف می‌باشد.
 • پوشش سقف: در سقف شیروانی از انواع مختلف مصالح پوشش دهنده مانند ورق گالوانیزه، ورق رنگی، سفال، شینگل، آندولین و ایزوگام استفاده می‌شود.
 • عایق رطوبتی و حرارتی: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و گرما و سرما به داخل ساختمان، از عایق‌های رطوبتی و حرارتی مناسب در زیر پوشش سقف استفاده می‌شود.
 • ناودانی و آبرو: ناودانی و آبرو برای جمع آوری و هدایت آب باران از روی سقف به سمت زمین استفاده می‌شود.

آیا نحوه اجرای سقف‌ها با یکدیگر متفاوت است؟

آیا نحوه اجرای سقف‌ها با یکدیگر متفاوت است؟

قطعا نحوه اجرای سقف‌ها متفاوت خواهد بود و به عوامل گوناگونی مانند نوع مواد ساخت، طراحی معماری، منطقه جغرافیایی و تکنولوژی مورد استفاده بستگی دارد. برخی از انواع سقف‌ شامل: سقف‌های شیروانی، سقف‌های کامپوزیت، سقف عرشه فولادی و … می‌باشند. هر نوع سقف دارای ویژگی‌ها و روش‌های اجرای مخصوص به خود است که برای هر مورد خاص باید به مشاوره متخصصان معتبر مراجعه کرد.

سخن آخر

در این مقاله انواع سقف‌های جدید ساختمانی معرفی شدند. سقف از مهم‌ترین بخش‌های سازه است که انتخاب مصالح و نوع  مناسب آن  برای ساخت‌و ساز، بسیار اهمیت دارد، چرا که ایمن نبودن آن می‌تواند حوادث ناگوار و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. در صورتی‌که شما قصد اجرای انواع سقف را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: https://archacity.com

sepideh-admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *