انواع میلگرد بستر _ کاربرد و مزایا

انواع میلگرد بستر _ کاربرد و مزایا

امروزه با شنیدن اخبار زلزله و دیدن تلفات جانی و مالی زیادی که به هنگام زلزله رخ می‌دهد همه ما به فکر می افتیم که آیا در هنگام زلزله خانه و محل سکونت ما چقدر مقاوم است. مهندسان بعد از زلزله دردناک پل ذهاب به نتیجه و تجربه جدیدی دست یافتن که با مقاوم بودن اسکلت به تنهایی نمی‌توان از خسارات جلوگیری کرد و باید در مورد دیوارها هم مقاوم سازی با دقت انجام شود به همین دلیل آن‌ها با طراحی وال پست‌ها و میلگرد بستر که یک نوع وال پست می‌باشد این نیاز را تا حد زیادی بر طرف کردند.
هدف ما از تولید این مقاله معرفی انواع میلگرد بستر و ذکر کاربرد و مزایای آن‌ها می‌باشد. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اهمیت اجرای میلگرد بستر

آجرها مصالح ساختمانی فوق ‌العاده مفیدی هستند و جای تعجب نداره که پس از سال‌ها هنوز در اکثر ساختمان‌ها و سازه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آجرها به تنهایی بسیار مقاوم و مستحکم هستند اما زمانی که به عنوان بخشی از سازه‌های بزرگتر و سنگین ‌تر در کنار هم قرار می‌گیرند ، استحکام آن‌ها کم می‌شود. وال پست‌ها طراحی فوق‌العاده ای هستند که در طول صد ها سال توسط مهندسان روز به روز نوآوری شده و ضعف آن‌ها بهبود یافته است. و انواع میلگرد بستر یک نوع وال پست یا همان نگهدارنده دیوار است که توسط مهندسین به روز شده و ضعف دیوار در برابر زلزله و بادهای شدید برطرف می‌کند. 

انواع میلگرد بستر _ کاربرد و مزایا

انواع میلگرد بستر

راه‌های مختلفی برای تقویت دیوارهای آجری وجود دارد ، اما رایج ترین آنها گنجاندن یک قاب فلزی در ساختمان است که اغلب از فولاد گالوانیزه یا ضد زنگ است.

با افزودن فلز به آجر ، که همان وال پست‌ها هستند ، دیوار مقاومت فشاری طبیعی خود را حفظ می‌کند و در عین حال از توانایی فولاد برای محافظت در برابر تغییرات نیروی‌های ناشی از لرزه و تند باد نیز بهره می‌برد.

شکل رایج انواع میلگرد بستر برای ساختمان‌های بزرگ ، میله‌های فولادی عمودی است که از وال پست‌هایی مانند نبشی ، ناودانی و قوطی پروفیل استفاده می‌شود و در داخل دیوار قرار می گیرند. با این حال در ساختمان‌های کوچک تر و حتی برای مقاومت بالاتر در وال پست‌ گذاری از وال پست ترکیبی با میلگرد بستر استفاده می‌شود. انواع میلگرد بستر مورد استفاده به 2 نوع تقسیم می‌شوند :

 • میلگرد بستر نردبانی
 • میلگرد بستر خرپایی

حالا سوال اینجاست کدام یک برای پروژه شما مناسب تر است و کدام یک در چه مواردی بهترین کاربرد و نتیجه را دارند؟ در ادامه به بررسی کاربرد و مزایای هر یک می‌پردازیم.

میلگرد بستر نردبانی

میلگرد بستر نردبانی دو میلگرد بلند فولادی (معمولاً ضد زنگ یا گالوانیزه) موازی هم هستند که در با جوشکاری مقاومتی میلگردهای نازک‌تر در میانشان به هم متصل می‌شوند و جلوه نردبانی ایجاد می‌کنند که به آن میلگرد بستر نردبانی گفته می‌شود.

اندازه نردبان‌ها به گونه‌ای است که فقط در عمق یک آجر قرار می‌گیرند ، این عضو سازه‌ای را با استفاده از قلاب و گیره به دیوار متصل می‌کنند ، به شکلی که دو آرماتور موازی بر روی دیوار قرار می‌گیرند.  در ادامه ، با ریختن مخلوط ملات بر روی میلگرد بستر ، عملیات آجر چینی و برپایی دیوار صورت می‌گیرد. بنابراین پس از اتمام ساخت ، نردبان در داخل دیوار ساخته شده پنهان می‌شود.

توجه داشته باشید پوشش سطحی انواع میلگرد بستر  باید از جنس گالوانیزه باشد یا فولاد ضد زنگ باشد تا در برابر اکسید شدن مقاوم باشد. علاوه بر آن لازم است که میلگرد بستر آج‌دار باشد تا بهتر بتواند در تماس با بتن یا ملات گیرش داشته باشد.

میلگرد بستر خرپایی

میلگرد بستر خرپایی دو میلگرد بلند فولادی (ضد زنگ یا گالوانیزه) موازی هم هستند که با جوش مقاومتی میلگردی به صورت زیگزاگ در میانشان متصل می‌شود و شبیه به خرپا می‌شود.

انواع میلگرد خرپایی و نردبانی تفاوت آنچنانی با هم ندارند و هر دو یک کاربرد دارند. و میزان سختی نوع خرپایی نسبت به نردبانی بیشتر است و به کارگیری آن نسبت به نردبانی ارجحیت دارد.

انواع میلگرد بستر _ کاربرد و مزایا

نکاتی در خرید انواع میلگرد

در هنگام انتخاب و خرید میلگرد بستر نکاتی وجود دارند که تضمین کننده کارایی مورد انتظار میلگرد بستر هستند.

میلگرد بستر حتما باید از جنس فولاد ضد زنگ یا گالوانیزه باشد ، زیرا در مواجهه با ملات و رطوبت دچار اکسید شدن و زنگ زدگی و خوردگی نشود و خود عامل تخریب دیوار نشود

عرض انواع میلگرد بستر باید با توجه به ضخامت دیوار تعیین و خریداری شود. میلگرد بستر باید در ابعادی انتخاب شود تا به طور کامل در ملات دفن شود ، و از آنجایی که ضخامت دیوارها با توجه به بلوک‌هایی که در دیوارچینی استفاده می‌شود است ، بنابراین سه عرض عمده را برای محصولات مشخص می‌کند. عرض 5/5 ، 11 و 15 سانتی‌متری ، البته برای دیوارهایی با طراحی و ضخامت خاص این محصول با توجه به عرض سفارشی شما تولید می‌شود.

در انواع میلگرد بستر ، میلگرد مصرفی باید 4 تا 6 میلیمتر قطر داشته باشد و از جوش مقاومتی استفاده شده باشد و همچنین از میلگرد آجدار استفاده شود تا درگیری لازم بین میلگرد بستر و ملات به درستی انجام شود.

توجه داشته باشید که رعایت نکات بالا در هنگام خرید انواع میلگرد بستر تضمین کننده کیفیت و کارایی آن می‌باشد.

انواع میلگرد بستر _ کاربرد و مزایا

کاربرد انواع میلگرد بستر

انواع میلگرد بستر ممکن است برای اهداف و مکان‌های مختلفی استفاده شوند :

 • افزایش سایز پانل‌ها
 • دیوارهای یقه‌ای
 • اتصالات گوشه و T
 • بالا و پایین دهانه ها
 • پانل های متصل به پشته
 • افزایش فاصله مفاصل حرکتی
 • کنترل حرکت داخلی و خارجی دیوار در قاب

مکان‌های قابل استفاده از انواع میلگرد بستر به شرح زیر می‌باشد :

 • لیکا
 • هبلکس
 • دیوارهای آجری
 • بلوک‌های ACC
 • بلوک‌های سیمانی
 • دیوارهای آجری سفالی
 • بلوک‌های بتنی توخالی

در دیوارهایی که دارای دهانه در و پنجره هستند یا به اصطلاح دیوارهای دارای بازشو ها ، تقویت درز بستر می‌تواند فرکانس درزهای کنترلی را کاهش دهد. میلگردهای بستر باید در قسمت‌های اول و دوم در بالا و زیر تمام دهانه ها تعبیه شود و نباید کمتر از 600 میلی متر در دو طرف دهانه گسترش یابد. 

همچنین میلگرد بستر می‌تواند در نزدیکی بالای دیوارهای سازه ای در کنار سقف‌های بتنی و برای ایجاد استحکام بیشتر به دیوارهای جان پناه استفاده شود.

انواع میلگرد بستر _ کاربرد و مزایا

مزایای استفاده از انواع میلگرد بستر

در کنار مزیت مهم و اصلی استفاده از انواع میلگرد بستر که مقاوم سازی دیوار در مقابل نیروهای لرزشی و ضربات ناگهانی مانند زلزله و تندباد است ، یک سری مزیت دیگر نیز وجود دارد مانند :

 • بدون نیاز به دوغاب
 • افزایش اندازه قاب
 • افزایش مقاومت برشی دیوار
 • کنترل میزانی از بار ساختمان
 • اتصال دیوارهای متقاطع به یکدیگر
 • جلوگیری تا حد زیادی از ترک و تخریب دیوار
 • افزایش مقاومت دیوارها یا دهانه های قائم
 • کنترل عرض و فاصله ترک خوردگی به دلیل تغییرات حرارتی
 • افزایش مقاومت خمشی در دیوارهایی با دهانه افقی و دیوارهایی با عملکرد دو طرفه

سخن پایانی

انواع میلگرد بستر واقعا کمک بزرگی در استحکام دیوار است اما باید به کیفیت آن ، ابعاد مناسب برای پروژه خود و از همه مهم‌تر طریقه اجرای آن داشته باشید که در مقاله بعدی به صورت مفصل از نکات اجرایی آن خواهیم نوشت. نکته مهم دیگر این است که اتصال میلگردهای بستر به وسیله قلاب و گیره های مخصوص خود انجام می‌شود لطفا در حین خرید به جنس گیره و قلاب هم به اندازه میلگرد بستر توجه داشته باشید و از فولاد ضد زنگ و گالوانیزه برای طول عمر و کارایی مناسب استفاده کنید.

امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بودید.

آیا تفاوت میلگرد بستر و وال پست را می‌دانید؟

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *