رزوه پیچ چیست؟ انواع و استاندارد

رزوه پیچ چیست؟ انواع و استاندارد

اتصال دهنده‌های رزوه ای در سراسر جهان در بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند. اگرچه آنها کوچک هستند و ارزش آنها اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد ، اما یک جزء حیاتی در مجموعه‌ای از محصولات مختلف را تشکیل می‌دهند. پیچ و مهره ها به دلایل زیادی مانند استحکام ، قابلیت جابجایی ، سهولت نصب و مقرون به صرفه بودن به عنوان یک اتصال دهنده پرکاربرد استفاده می‌شوند. پیچ‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که هر کدام برای اتصالاتی خاص بهترین کارایی را ارائه می‌دهند. انواع پیچ از نظر سرپیچ ، ابعاد و رزوه با هم متفاوت می‌باشند. اما کدام پیچ و در کدام شرایط اتصال قوی و مستحکمی ایجاد می‌کند؟

به دست آوردن اتصال دهنده‌های رزوه ای برای یک کاربرد خاص در صورتی که دانش کافی در مورد انواع و اندازه‌های مختلف رزوه نداشته باشید ، می‌تواند دشوار باشد. نیاز به اطلاعات برای شناسایی نوع و اندازه رزوه برای یک برنامه خاص ضروری است. قبل از انتخاب یک اتصال دهنده مانند پیچ ، مهم است که برخی از اصطلاحات اولیه یک پیچ استاندارد رزوه‌ای را درک کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در این مقاله انواع استاندارد رزوه پیچ  را مورد معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

رزوه پیچ چیست؟

رزوه پیچ یک ساختار مارپیچ است. که به صورت برآمدگی و فرورفتگی در طول استوانه‌ای پیچ از انتها تا زیر سرپیچ ادامه دارد که حرکت پیچشی را به خطی و رو به جلو تبدیل می‌کند. رزوه پیچ و مهره مهم‌ترین قسمت آنها است که میزان استحکام و قدرت اتصال به انتخاب درست رزوه برمی‌گردد. 

ایجاد رزوه دستی به وسیله حدیده و قلاویز است که قلاویز برای رزوه کردن داخلی مانند مهره و حدیده برای رزوه سطح خارجی مانند پیچ انجام می‌شود. و ایجاد رزوه پیچ ماشینی به وسیله چندین روش و با ماشین‌های مختلف انجام می‌شود. 

رزوه ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام در یک نوع اتصال بالاترین میزان بازدهی را دارند. پیچ ها 2 نوع اتصال ایجاد می‌کنند ، نوع اول اتصال به دیوار ، فلز و چوب است و نوع دوم اتصال 2 قطعه به وسیله پیچ و مهره است. هر کدام از اتصالات برای قدرت و استحکام به رزوه خاص خود نیاز دارند که در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم با ما همراه باشید.

شناخت ساختار رزوه پیچ

برای شناخت نوع رزوه اول باید با ساختار رزوه پیچ آشنا شد. ساختار رزوه از قسمت‌هایی مانند : قطر رزوه ، گام رزوه ، تاج و ریشه ، چپ گرد یا راست گرد و آب بند آن می‌باشد که در هر رزوه ساختار ظاهری متفاوت است.

 

رزوه پیچ چیست؟ انواع و استاندارد

تاج و ریشه رزوه پیچ

تاج به بیرونی‌ترین قسمت رزوه که سر هر شیار است گفته می‌شود و ریشه به درونی ترین قسمت رزوه که به استوانه پیچ متصل است گفته می‌شود.

قطر رزوه پیچ

رزوه درای 2 قطر می‌باشد. قطر بزرگ یا اصلی که از تاج اندازه گیری می‌شود و قطر کوچک که نقطه شروع رزوه بر بدنه پیچ یا همان ریشه اندازه گیری می‌شود.

گام رزوه پیچ

گام به فاصله بین نوک یک رزوه تا رزوه بعدی گفته می‌شود. تعداد دندانه‌ها در یک اینچ گام پیچ را مشخص می‌کند.

آب بندی از طریق رزوه پیچ

رزوه ها درای 2 نوع انتهایی موازی یا مخروطی هستند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند.

در رزوه‌های مخروطی بین طرفین نر و ماده پس از بستن رزوه برخورد فیزیکی بوجود آمده و درگیری بوجود آمده باعث له شدن رزوه‌ها و درنتیجه بوجود آمدن آب بندی از نوع فلز به فلز خواهد شد. برای فیکس کردن این رزوه ها نیازی به نوارهای آب بندی نمی باشد. در صورتی که در رزوه‌های موازی جهت آب بندی حتما باید از نوار آب بندی و یا عایق استفاده نمود. در نوع مخروطی با توجه به درگیری رزوه‌ها امکان باز و بسته کردن متوالی وجود نخواهد داشت.

رزوه پیچ چیست؟ انواع و استاندارد
رزوه پیچ چیست؟ انواع و استاندارد

انواع استاندارد رزوه پیچ

رزوه پیچ با استاندارد ISO

رزوه‌‌های M یا متریک اولین استانداردهای بین المللی بودند و از رزوه متریک برای رزوه‌های پیچ همه منظوره در سراسر جهان استفاده می‌شود. این رزوه ها در پیچ و مهره نوع ماشین بولت مورد استفاده قرار می گیرد. در رزوه های متریک حرف اختصاری “M” که با یک عدد همراه است قطر بیرونی اسمی رزوه پیچ را نشان می‌دهد.  رزوه های متریک در مقایسه با رزوه‌های استاندارد دیگر گام کمتری دارد. زاویه جانبی رزوه ۶۰ درجه می‌باشد و رزوه‌های نر و ماده هر دو موازی هستند.

رزوه پیچ مخروطی (NPT)

رزوه پیچ مخروطی با نام بین المللی Whitworth (BSW) توسط جوزف ویتورث ابداع و مشخص شده است. این استاندارد رزوه پیچ مبتنی بر واحد امپریالیستی است و اولین استاندارد رزوه مخروطی در جهان است.

رزوه پیچ مخروطی یکی از انواع اصلی رزوه‌ها هستند و دارای گام‌های درشت و پایه‌های بسیاری از استانداردهای دیگر هستند.

مورد استفاده این رزوه‌ها شامل :

  • کانکتور
  • شیرآلات فورج
  • انواع نیپل و لوله
  • اتصالات فشار قوی با استاندارد ASME B16.11

رزوه‌های NPT و NPTF در ظاهر مثل هم هستند. هر دو دارای قطر گام برابر در بالای سوراخ رزوه داخلی یا انتهای لوله رزوه خارجی و هر دو دارای طول رزوه برابر می‌باشند. اگرچه یک تفاوت کوچک در ریشه و قله رزوه‌ها وجود دارد.

زاویه جانبی ۶۰ درجه است و  رزوه‌های نر و ماده دارای زاویه مخروط با زاویه مساوی می‌باشند.

رزوه پیچ BSP

شکل رزوه BST به 2 نوع زیر است:

1. رزوه موازی استاندارد (BSPP)

2. رزوه مخروطی استاندارد (BSPT)

در مورد اتصال Bsppباید گفت که این نوع اتصال به اتصال G نیز معروف می‌باشد و به صورت موازی و زاویه بین دو برآمدگی آن معادل با 55 درجه است. این نوع اتصال در سایز های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که با حرف اختصاری G و عدد کنارش نشان دهنده قطر آن است.

اتصال BSPT که این نوع اتصال با نام R نیز شناخته می‌شود و شکل آن به صورت مخروطی و زاویه‌ی بین دو برآمدگی آن 55 درجه می‌باشد. در هر دو نوع آن برآمدگی‌ها و فرورفتگی ها به صورت گرد هستند.

رزوه پیچ نر و مادگی

اصطلاح نر و مادگی در رزوه پیچ ، به رزوه داخلی و خارجی اشاره دارد. به رزوه پیچ خارجی که در سطح بیرونی پیچ است نر گفته می‌شود و به رزوه داخلی مانند رزوه مهره ، مادگی گفته می‌شود. این اصطلاح برای هر نوع محصولی که رزوه داخلی و خارجی دارد استفاده می‌شود و به معنی چفت شدن به وسیله رزوه ها است.

رزوه پیچ چپ گرد و راست گرد

شاید تا به حال به این مورد برخورد کرده باشید که بعضی از پیچ ها با پیچیدن به سمت عقربه ساعت بسته و چفت می‌شوند اما بعضی از آن‌ها با پیچیدن جهت خلاف عقربه‌های ساعت بسته می‌شوند. این موضوع نشان دهنده نوع رزوه است که رزوه به صورت چپ گرد ( LH ) و راست گرد ( RH ) ساخته شده باشد.

طبق استاندارد رزوه‌های راستگرد به عنوان رزوه پیچ و مهره استاندارد است و بیشترین تولید و استفاده را دارند. 

رزوه پیچ چیست؟ انواع و استاندارد

نکات مهم در انتخاب پیچ

برای انتخاب پیچ و رزوه مناسب ، باید به برخی از ویژگی‌های خاص رزوه توجه داشته باشید. که استحکام مناسب را در اختیار شما قرار می‌دهد و عملکرد بهتری را برای کاربردهای مختلف تضمین می‌کند. برخی از این نکات در زیر ذکر شده است.

● نمی‌توانید از هر نوع رزوه پیچ برای همه جور اتصال استفاده کنید. هر نوع به طور خاص برای انجام وظیفه خاص خود طراحی شده است و با مواد مختلف برای انجام عملکردهای مختلف تولید می‌شود.

● برخی از پروژه ها ممکن است نیاز به رزوه با طرح‌های تیز داشته باشند که مستقیماً برای حفاری ساخته شده‌اند مانند پیچ خودکار که در موارد اتصال چوب و گچ کاربرد دارد و یا پیچ سرمته ای که در اتصالات فلز به فلز بیشترین استفاده را دارند و رزوه این نوع پیچ با توجه به کاربردشان طراحی شده است و در این نوع مصارف بهترین کارایی را ارائه می‌دهند ، در حالی که در طرف دیگر ، برخی ممکن است به سوراخ‌های از پیش حفر شده برای کار مناسب نیاز داشته باشند. مانند پیچ هایی با انتهای مربع یا مخروطی.

● فاصله گام رزوه‌ها در سایر پیچ‌ها می‌تواند متفاوت باشد که برای ویژگی‌های مختلف رزوه پیچ بسیار مهم است.

نتیجه

برای اطلاع و آشنایی با انواع رزوه‌ها و کاربرد آن بهتر است که آن‌ها را به طور دقیق شناسایی کنیم برای انجام شناسایی این محصول برخی تولیدکنندگان ابزارهای مخصوصی را برای انجام این کار ارائه داده اند که به این ابزار ها کیت شناسایی رزوه گفته می‌شود و وجود آن‌ها برای شناسایی دقیق این محصولات الزامی می‌باشد و بدون وجود این گونه ابزارها نمی توان به طور دقیق آن را شناسایی کرد.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد.

آیا برای پروژه خود پیچی تهیه کرده اید که مناسب نبوده؟ برای چه نوع پروژه ای و چه نوع پیچی انتخاب کردید؟

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *