معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

امروزه در جهان مدرن ساختمان سازی همه به دنبال سرعت بخشیدن به پروژه در حال ساخت خود هستند و به دنبال تجهیزاتی که در عین سرعت بخشیدن به کار نصب اسان و ایمنی بالا داشته باشد. یکی از همین تجهیزات داربست‌ مدولار چکشی است.
امروزه در جهان مدرن ساختمان سازی همه به دنبال سرعت بخشیدن به پروژه در حال ساخت خود هستند و به دنبال تجهیزاتی که در عین سرعت بخشیدن به کار نصب اسان و ایمنی بالا داشته باشد. یکی از همین تجهیزات داربست‌های چکشی است.
داربست های چکشی با نصبی راحت ، ایمنی بالا ، انعطاف پذیری و سرعت بالای اجرا به یکی از محبوب‌ترین داربست‌های صنعت ساحتمان سازی بدل شده است. هدف این مقاله معرفی جامع انواع داربست مدولار چکشی ، و کاربرد هر یک است. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

داربست مدولار چکشی چیست؟

داربست مدولار چکشی که به عنوان داربست پیش ساخته هم شناخته می‌شود . یعنی قطعات قبلاً تولید شده‌اند و صرفاً برای هدف مورد نظر خود طراحی شده‌اند و به همین دلیل به آن داربست پیش ساخته می‌گویند. به عنوان داربست‌هایی با نصب راحت و بدون نیاز به مهارت بالا ، و همچنین دارای انواع مختلف برای انواع کاربرد طراحی و ساخته شده‌اند.

این داربست‌ها از یک سری میله عمودی (ستون داربست) و یک سری میله افقی (بابندهای افقی داربست) تشکیل شده است.
مهاربندها در ابعاد 0.5 ، 0.75 ، 1 ، 1.5 ، 2 ، 2.5 و 3 متر و ستون‌ها در ابعاد 0.5 ، 1 ، 1.5 ، 2 ، 2.5  و 3 متر ساخته می‌شوند.

داربست های مدولار چکشی در سراسر جهان محبوب هستند و تقاضای زیادی دارند و هر نوع هدف خاصی را برآورده می‌کنند. برخی از داربست‌های مدولار چکشی برای استفاده در سازه‌ها با ارتفاع بلند در نظر گرفته شده اند ، در حالی که برخی دیگر در ساختارهای کوچکتر استفاده می‌شوند.

و این نوع داربست انواع مختلفی دارد و می توان از آنها برای ایجاد جایگاه های داربست در هر مکانی استفاده کرد.

معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

انواع داربست چکشی

داربست چکشی همانطور که گفته شد در انواع مختلفی برای کاربرد‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند   که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

داربست چکشی ستاره ای : در این نوع داربست پایه های افقی و عمودی در اندازه های مختلف ساخته می‌شود. این داربست ها را می‌توان در ارتفاع‌های مختلف تنظیم کرد. پایه های داربست به کمک مهره و سنجاق به یکدیگر متصل می‌شوند.

معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

داربست چکشی کاسه ای : از مزایای استفاده از این نوع داربست‌ها می‌توان قابل گسترش بودن در نقشه و ارتفاع آنها اشاره کرد. پایه‌های این نوع داربست در طول های 0.6 متر تا 3 متر ساخته می‌شود.

معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

داربست چکشی حلقه ای : این نوع داربست از جدیدترین نوع داربست مدولار چکشی است. نصب و جمع‌آوری بسیار سریع و راحت این نوع داربست ، باعث محبوبیت آن شده است. این داربست با داشتن انعطاف بالا در اجرای پروژه‌های پیچیده بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

ویژگی استفاده از داربست مدولار چکشی

 • رایج ترین نوع داربست در اجرای سقف های بزرگ و مرتفع است.
 • در ابعاد 120*120 مربع یا مثلث با زوایای 120 مونتاژ می شوند.
 • برای اتصال اجزای سیستم داربست مدولار نیازی به آچار سنگین یا متفاوت نیست.

ضمناً برای حمل این داربست نیازی به باربری نیست و سرعت بالای نصب و پیشرفت روند ساخت از دیگر مزایای آن می باشد.

ستون ها را می توان با استفاده از پین ها به صورت عمودی متصل کرد ، با این حال ، مهاربندی ها در اندازه های ثابت تولید شده توسط کارخانه ، ستون ها را به هم متصل می کنند.

از انواع مزیت این نوع داربست تنوع چیدمان ، امکان استفاده در رمپ و داربست نما می‌باشد. داربست مدولار چکشی را می‌توان با ضربه زدن به دو سر مهاربند با چکش محکم کرد و با ضربه در جهت مخالف آن را باز کرد و نیازی به نیروی حرفه ای نیست.

داربست مدولار چکشی تمامی مزایای سیستم داربست ایمن را دارا می باشد و به دلیل عدم وجود لوله‌های اریب می‌تواند برای داربست سازی نمای ساختمان یا سایر سازه های بتنی استفاده شود و با کم و زیاد کردن بادبند افقی یا ستون عمودی می‌توان از آن در ارتفاعات و تحمل بارهای مختلف استفاده کرد.

در این سیستم اتصال یا جداسازی قطعات با ضربه چکش به قفل انجام می شود و نیازی به پیچ و پیچ و گیره و سایر اتصالات نیست و کارآمدترین و پرفروش ترین داربست مدولار در کشورهای صنعتی پیشرو می‌باشد.

برای سازه‌های سنگین مانند پل‌ها ، داربست مدولار چکشی انتخاب بهتری نسبت به سیستم‌های داربست سنتی است ، زیرا تمامی اجزای داربست چکشی می‌توانند به یکدیگر متصل شوند و این یکپارچگی این داربست را قادر می‌سازد تا در برابر فشار وارده در هنگام ریخته‌گری بتن مقاومت کند.

اما یکی دیگر از ویژگی های جالب داربست های چکشی، تنوع در اندازه های آن و عدم وجود الگوی استاندارد مشخص برای نصب آن ها است. به عنوان یک پیمانکار، مدیر پروژه یا مهندس سازه می توانید اندازه آنها را بر اساس بار تحمیل شده روی داربست تغییر دهید. این ویژگی پیمانکاران را قادر می سازد تا برای پروژه های بزرگ و کوچک خود گزینه های متفاوتی داشته باشند. داربست های چکشی سریع و در دسترس هستند.

نصب مهارهای افقی بر روی پایه داربست به راحتی و با ضربه چکش امکان پذیر است و اتصال پایه داربست‌ها به یکدیگر با مهره و پین امکان پذیر خواهد بود.

معرفی جامع داربست مدولار چکشی و کاربرد

کاربرد داربست مدولار چکشی

 • بخش معدن
 • کشتی سازی و نگهداری
 • ساخت و ساز ساختمان
 • فناوری رویداد مانند سکوهای نفتی
 • پالایشگاه ها و کارخانه های شیمیایی
 • پروژه های زیرساختی مانند ساخت و نگهداری پل
 • پروژه های فراساحلی مانند مزارع بادی، سکوهای نفتی یا سکوهای نفت طبیعی
 •  

این داربست مدولار چکشی برای دال‌های زیرسازی ، تیرها و سقف های بلند و همچنین سازه های سنگین استفاده می‌شود.

نقش کلیدی این نوع داربست در صنعت ساختمان و همچنین در صنایع سنگین مانند کشتی سازی ، هواپیماسازی ، صنایع نظامی ، ماشین آلات و قطعات بزرگ صنعتی و همچنین در نصب تجهیزات پالایشگاهی ، نیروگاهی ، سیلوها ، برج ها و… ضرورت انکارناپذیر خود را اثبات کرده است.  برای هر یک از پروژه های ذکر شده می توان از داربست مدولار چکشی استفاده کرد. داربست چکشی مثلثی و مدولار و داربست مدولار ستاره ای ساده ترین و رایج ترین آنها هستند.

سخن پایانی :

سیستم داربست مدولار چکشی شامل اجزای مختلف جداگانه است که می‌توانند به طور انعطاف پذیر به یکدیگر متصل شوند تا داربستی را برپا کنند که برای پروژه شما مناسب تر است. جمع آوری کردن ، حمل و نقل و نصب اجزای جداگانه نیز آسان تر است. به دلیل مقاومت بالای اجزای داربست مدولار چکشی ، داربست مقاوم جای خود باقی می‌ماند و تراز عمودی بسیار پایداری دارد. و این یک سیستم داربست بسیار امن می‌باشد که کارگر به راحتی و بدون ترس می‌تواند از آن استفاده کند.

در این مطلب سعی کردیم که شما خواننده عزیز به طور مختصر با داربست مدولار چکشی و با انواع آن ، مزایا و کاربردشان آشنا شوید. اگر در امر خرید تجهیزات داربست چکشی نیاز به مشاوره داشته باشد ، مشاوران آهن بازار در خدمت شما مشتری گرامی می‌باشد. با مراجعه به سایت و رفتن به قسمت تماس با ما ، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. ممنون که تا انتهای مقاله همراهمان بودید.

لطفا سوال یا نظر خود را در مورد داربست مدولار چکشی در زیر همین پست بنویسید.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *