راهنمای انتخاب و خرید توری فلزی

راهنمای انتخاب و خرید توری فلزی

وقتی برای پروژه خود نیاز به خرید توری فلزی دارید و به دنبال خرید آن می‌روید با تعداد بالایی از تنوع توری فلزی مواجه می‌شوید که باید تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب و خریداری کنید. شاید در نظر اول فقط شکل‌های توری برایتان متفاوت باشد و تصمیم خود را منوط بر نظر فروشنده بگیرید و احتمالا فروشنده از جنسی که برای فروش موجود دارد مطلع است و بر طبق آن شما را راهنمایی کند.
اما بهتر است بدانید که توری‌های فلزی بسیار متنوع می‌باشند و از نظر وزن ، جنس ، ضخامت مفتول‌ها ، اندازه ، شکل بافت و نوع بافت با یکدیگر متفاوت می‌باشند و هر یک برای کارایی خاصی ایده‌آل ترین هستند. قبل از تصمیم گیری در مورد خرید توری فلزی ، درک نوع توری فلزی و الگوی آن ، از جمله نوع سیم بسیار مهم است. در این مقاله ما با معرفی انواع مختلف توری و بررسی مشخصات آن‌ها و کارایی ایده‌آل ، شما را در انتخاب و خرید توری فلزی راهنمایی می‌کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

ملاحظات قبل از خرید توری فلزی

زمانی که برای پروژه خود نیاز به خرید توری فلزی دارید شما باید قبل از اقدام به خرید با انواع توری فلزی و کارایی آن‌ها آشنا باشید تا بتوانید در خرید به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید. قبل از خرید لازم است کاملا آگاه باشید که دقیقا چه می‌خواهید.

 • برای چه پروژه ای توری فلزی نیاز دارید؟ (مثلا برای حصارکشی یا مهار دیوار سنگی یا ..)
 • پروژه در چه نوع شرایط جوی قرار دارد؟ (خشک و گرم ، مرطوب یا..)
 • توری فلزی در آب قرار دارد؟ چه نوع آبی ؟ ( آب شور یا شیرین یا اسیدی )
 • توری چه مقدار باید استحکام داشته باشد تا مناسب پروژه شما باشد؟ (کم ، متوسط یا زیاد)

با در نظر گرفتن تمام جوانب پروژه خود و با آگاهی از انواع توری فلزی شما قادرید بهترین انتخاب و خرید توری فلزی را داشته باشید. بعد از آگاهی به تمام شرایط پروژه خود میریم سراغ آگاهی از انواع جنس ، بافت ، ضخامت و کارایی توری فلزی که بدونید برای پروژه خود چه نوع توری بهترین نتیجه را برایتان داشته باشید.

در زیر تعدادی از مواردی که باید در نظر داشته باشید و بعد اقدام به انتخاب و خرید توری فلزی انجام دهید آمده است.

 • درجه حرارتدرک محدودیت‌های دما هنگام استفاده از توری فلزی نسوز در کاربردهای با دمای بالا بسیار مهم است. با توجه به اینکه می‌توان از هر فلز یا آلیاژ چکش خوار برای ایجاد توری فلزی بافته شده استفاده کرد ، توری فلزی باید بهترین جنس موجود را برای مواجهه با دمای مورد نظر داشته باشد.

در اینجا برخی از مقاوم‌تریم فلزات در ساخت توری فلزی با ویژگی تحمل بالاترین دمای کاری آورده شده است :

 • فولاد ضد زنگ درجه 304 (1500 درجه فارنهایت یا 815.5 درجه سانتیگراد).
 • اینکونل (1800 درجه فارنهایت یا 982 درجه سانتیگراد).
 • نیکل (2700 درجه فارنهایت یا 1482 درجه سانتیگراد).
 • تنگستن (5000 درجه فارنهایت یا 2760 درجه سانتیگراد).
 • اثرات خورنده : اگرچه بیشتر توری‌های فلزی ساخته شده از فولاد با روکش گالوانیزه هستند و تحمل شرایط خورندگی را دارند اما در پروژه های خاص که توری در معرض آب شور یا مواد اسیدی است باید از جنس‌ها مقاوم‌تری استفاده کرد. از جمله تیتانیوم و آلیاژهایی مانند اینکونل ، هستلوی، و نیکل کروم می‌توانند شرایط خورندگی بیشتری را تحمل کنند.
 • اندازه چشمه : اگر از توری فلزی در مواردی استفاده می‌کنید که مانند فیلتر عمل می‌کند به جریان ویسکوزیته یا روانی مواد و اندازه چشمه توجه کنید. ویسکوزیته در تصفیه فاضلاب ، انتقال روغن و سایر فیلترهای پتروشیمی بسیار مهم است. فیلترها می‌توانند مایعات روان و کم‌تراکم‌تر را سریع‌تر عبور دهند. در نظر بگیرید که چه نوع چشمه و اندازه سیم فلزی برای فیلتر و عبور مواد بسیار چسبناک مورد نیاز است تا بهترین نتایج را بدست آورید. ویسکوزیته اغلب رابطه مستقیمی با دما دارد.
 • انواع آلاینده ها : اگر از توری فلزی در مواردی استفاده می‌کنید که در جریان آلودگی و آلاینده‌ها هستند باید توجه داشته باشید که برخی از آلاینده‌ها بر مواد مورد استفاده ، قطر سیم ، چگالی سیم ، تحمل ، اندازه دهانه و نوع بافت توری فلزی تأثیر می‌گذارند.
 • وزن توری : اگر وزن توری فلزی برایتان مهم است باید توری‌هایی با ضخامت کم و بافت درشت تر را انتخاب کنید.
 • محیط استفاده : محیط کار (دما ، رطوبت ، خشکی هوا ، آتش ، آب شور ، تابش خورشید ، دوغاب مرطوب ، پودرهای خشک غیر خورنده ، اسیدها ، مواد شیمیایی خورنده) انتخاب نوع فلز توری فلزی را تعیین می‌کند.

انتخاب و خرید توری فلزی

توری فلزی دارای انواع مختلفی می‌باشد که از نظر :

 • اندازه چشمه (ریز ، درشت)
 • قطر مفتول (ضخیم ، نازک)
 • نوع ساخت (دست بافت ، ماشین بافت)
 • نوع اتصال بافت (پرسی ، جوشی ، تنیده)
 • شکل بافت (لوزی ، مربع ، متوازی الاضلاع ، گرد)

خرید انواع توری فلزی

برای خرید توری فلزی بعد از بررسی شرایط و نیاز پروژه خود ، نیاز است که با انواع توری فلزی موجود در بازار آشنا باشید. در ادامه به معرفی انواع توری فلزی می‌پردازیم.

توری فلزی یا از سیم مفتول و یا از ورق فلزی تولید می‌شود.

توری های فلزی بافته شده از سیم مفتول با قطرهای متفاوت تولید می‌شوند. قطر سیم مفتول در بافت توری فلزی از 0.4 میلیمتر تا 4 میلیمتر متفاوت می‌باشد. همچنین نوع بافت و مقدار تابیدن سیم مفتول در بافت متفاوت می‌باشد مثلا از 1 دور تابیده تا 10 دور تابیده در بافت توری فلزی موجود است. در ادامه به معرفی توری‌ فلزی بافته شده از سیم مفتول می‌پردازیم.

انواع توری فلزی مفتولی

توری حصاری

این نوع توری فلزی از تابیدن یه دور سیم‌های مفتول به هم ساخته می‌شود. شبکه‌های توری حصاری لوزی شکل می‌باشد. این نوع توری فلزی از مفتول با قطر 2 تا 3 میلیمتر و در ابعاد چشمه از 5 تا 8 سانتیمتر موجود می‌باشد. توری حصاری معمولا به عنوان حصار و فنس کشی استفاده می‌شود.

راهنمای انتخاب و خرید توری فلزی

توری مرغی

توری مرغی از سیم مفتول با چندین دور تابیدن بافته می‌شود. معمولا بافت به شکل چشمه شش ضلعی انجام می‌شود. سیم مفتول به کار رفته در این نوع توری به نسبت توری حصاری نازک تر است و از 0.7 میلیمتر تا 1.2 میلیمتر می‌باشد. البته برای توری مرغی به جای واحد میلیمتر از gauge استفاده می‌شود و 1.2 میلیمتر برابر است با 18 gauge و قطر 0.7 میلیمتر برابر با 22 gauge است.

توری مرغی به طور معمول در ساخت قفس و حفاظ برای باغچه و حیوانات به کار می‌رود و تفاوت آن با توری حصاری در انعطاف پذیری آن است و مناسب حصارکشی امنیتی نمی‌باشد.

توری گابیون

توری گایبون که به توری سنگی هم معروف می‌باشد ، شبکه هایی از سیم مفتول که به صورت شش ضلع  توسط دستگاه در هم پیچیده می‌شود و شکل توری با مقاومت بالا ایجاد می‌گردد که به اصطلاح گابیون به معنی قفس بزرگ خوانده می‌شود.

و از مفتول های ۲ تا ۴.۵ میلیمتر در ساخت این نوع توری استفاده می‌شود. این نوع توری به عنوان یک روکش در بستر رودخانه و روی سنگها در مسیل گذر آب و سیل بند‌ها برای جلوگیری از فرسایش خاک استفاده می‌شود و همچنین در کناره جاده به عنوان یک صد در مقابل سنگها برای جلوگیری از ریزش سنگ در جاده و در ساخت و سازها جهت دکوراسیون ، مجسمه سازی و فضا سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهنمای انتخاب و خرید توری فلزی

توری پرسی

توری پرسی یا مش پرسی که دارای شبکه‌های مربع یا مستطیل شکل است از بافته شدن سیم مفتول با ضخامت بالا با استفاده از دستگاه پرس تولید می‌گردد. نوع بافت این محصول به گونه‌ای است که باعث استحکام و ثبات زیاد و در عین حال، انعطاف‌پذیری توری می‌شود.
ساخت سبد‌های فلزی ، حفاظ نرده و پنجره ، ساخت پانل‌های سه‌بُعدی و تولید قفس‌های حیوانات وحشی را می‌توان از جمله کاربردهای مش فلزی یا توری پرسی دانست.

راهنمای انتخاب و خرید توری فلزی

توری مش

توری مش به نوعی از توری مفتولی گفته می‌شود که برای ساخت آن از میلگردهای فولادی استفاده می‌کنند و به صورت طول و عرضی با چشمه مربعی که دارای زاویه قائمه هستند به یکدیگر متصل می‌شوند و به صورت جوش نقطه ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

این نوع توری عموما در صنعت ساخت و ساز و در فونداسیون به جای آرماتوربندی و تقویت کننده استفاده می‌شود. این نوع توری فلزی به دلیل متریال ساخت قدرتمند در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهنمای انتخاب و خرید توری فلزی

کلام آخر

در انتها در نظر داشته باشید که جنس توری با میزان مقاومت و طول عمر آن رابطه مستقیم دارد. اگر می‌خواهید توری خاصیت ضد خوردگی داشته باشد حتما از توری فلزی گالوانیزه استفاده کنید یا اگر در محیط های دریایی و آب شور یا اسیدی از توری استفاده می‌کنید حتما از جنس فولاد ضدزنگ یا به اصطلاح استنلس استیل استفاده کنید.

امیدواریم مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد و سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بوده اید.

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *