نحوه نصب رول بولت پروانه ای

نحوه نصب رول بولت پروانه ای

برای نصب اجسام سنگین به دیوار و سقف کاذب و توخالی ما نیاز به یک پیچ و مهره محکم و با قدرت داریم. اما برای نصب اجسام سنگین روی دیوار کاذب وبلوکی توخالی ما نیاز به اتصال دهنده قدرتمندی داریم که در عین استحکام به بافت دیوار آسیبی وارد نکند. برای دست یافتن به همچین استحکامی رول بولت‌ها یکی از بهترین اتصال دهنده ها در سقف و دیوار کاذب هستند. رول بولت پروانه‌ای یک نوع رول بولت یا پیچ و رولپلاک است که به شکلی طراحی شده که شما به راحتی یک شلف یا جسم سنگین را بر روی دیوار و سقف کاذب یا دیوار بلوکی توخالی نصب کنید. هدف این مقاله توضیح قدم به قدم نحوه نصب رول بولت پروانه ای است. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

رول بولت پروانه ای چیست؟

رول بولت پروانه ای دارای یک پیچ تمام رزوه فلزی و یک جفت بال فنری است که به آن مهره پروانه ای گفته می‌شود. این پیچ‌ها با فشار سطوح و سازه‌های کاذب به راحتی جدا نمی‌شوند و در نتیجه اتصالی ایمن ، پایدار و مقاوم را به وجود می آورند. رول بولت پروانه‌ای ، برای نگه داشتن اجسام روی سطوح سخت با ضخامت کم طراحی شده اند.
رول بولت‌های پروانه ای معمولا از فولاد سخت کاری شده و ضد زنگ ساخته می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی دارند. طرز کار آن بدین صورت است که بال‌های مهره که دارای فنر است به داخل جمع می‌کنید و از سوراخی که با دریل طبق اندازه پیج ایجاد شده به داخل دیوار هدایت می‌کنید. هنگامی که بال‌ها از سوراخ عبور کردند ، بال‌ها از طرف دیگر و در داخل بلوک تو خالی باز می‌شوند. با سفت کردن پیچ مهره پروانه محکم به دیوار می‌چسبد و درست مانند مهره معمولی یک اتصال قوی ایجاد می‌کند با این تفاوت که در داخل دیوار است و دیده نمی‌شود. در ادامه قدم به قدم با تصویر نحوه نصب رول بولت پروانه ای را شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

نحوه نصب رول بولت پروانه ای

کاربرد رول بولت پروانه ای

 • نصب لوستر در سقف
 • نصب انواع شلف بر دیوار
 • نصب کناف بر روی سقف
 • نگه داشتن سقف های کاذب و دیوارهای کنفی باریک
 • نصب قفسه‌های آشپزخانه بر روی دیوار‌های کناف
 • در نصب کابینت ، برای تحمل وزن کابینت و قطعات درون آن و همچنین عدم لرزش و ریزش

نحوه نصب رول بولت پروانه ای

هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید یک شلف ، پایه تلویزیون یا هر جسم سنگین دیگری را به دیوار بلوکی نصب کنید باید توجه داشته باشید که دیوارهای بلوکی تو خالی هستند و نمی‌توان از پیچ و روپلاک برای نصب لوازم سنگین بر روی آنها استفاده کرد. پس قطعا اولین فکر شما این است که با چه نوع پیچی بهتر است این اتصال را انجام دهم که امکان شل شدن و افتادن وسیله وجود نداشته باشد. در این زمان شما نیاز به یک پیچ مقاوم دارید و رول بولت‌ ها یا انکر بولت ها یکی از بهترین و مقاوم‌ترین اتصال دهنده‌های موجود در صنایع مختلف می‌باشند. و رول بولت پروانه ای یکی از قوی‌ترین مدل‌های رول بولت است که برای نصب اجسام سنگین بر روی دیوار و سقف کاذب یک گزینه ایده آل است. در ادامه وقتی با نحوه نصب رول بولت پروانه ای آشنا شوید ، متوجه می‌شوید که چرا یکی از ایده آل ترین برای این کار است.

انتخاب رول بولت در نصب رول بولت پروانه ای

رول بولت پرروانه ای در 2 نوع فلزی و پلاستیکی موجود می‌باشد که شما با توجه به جنس دیوار ، تک لایه یا 2 لایه بودن دیوار و میزان باری که قرار است رول بولت تحمل کند نوع آن را انتخاب می‌کنید.

ظرفیت باربری رول بولت پروانه ای فلزی برای دیوارهای تک لایه و دو لایه به ترتیب 30 و 50 کیلوگرم می‌باشد.
ظرفیت باربری رول بولت پروانه ای پلاستیکی برای دیوار‌های تک لایه و دو لایه به ترتیب 25 و 40 کیلوگرم می‌باشد.

در هنگام انتخاب نکات زیر را در نظر داشته باشید :

 • طول و قطر پیچ استحکام پیچ را در نیروی کششی تعیین می‌کند.
 • اندازه مهره پروانه ای شکل نیز استحکام اتصال را تضمین می‌کند.
 • هرچه بال مهره و پیچ بزرگتر باشد ، وزن بیشتری را می تواند تحمل کند.

طول پیچ از 3 اینچ تا 6 اینچ متغیر است. اگر طول پیچ نسبت به ضخامت دیوار بیش از حد به نظر می رسد ، به این دلیل است که طول پیچ باید هم ضخامت دیوار و هم طول بال‌های مهره پروانه ای را در هنگام بسته شدن در نظر بگیرد. طول پیچ و مهره باید به اندازه کافی بلند باشد ، اما نه آنقدر طولانی که بر قسمت عقب بلوک توخالی دیوار برخورد کند.

البته قطر پیچ باید با توجه به وزن وسیله ای که می‌خواهید نصب کنید انتخاب شود. به عنوان مثال اگر یک جا رختی می‌خواهید نصب کنید به قطر بالا نیاز ندارید.

نحوه نصب رول بولت پروانه ای
قدم دوم در نصب رول بولت پروانه ای
 
جای خود را تعیین کنید ، با ضربه زدن به دیوار مطمئن شوید دیوار تو خالی است و به وسیله دریل سوراخ بزنید.
 
اگر وسیله مورد نظر سوراخ از پیش زده شده ندارد ، با تعیین محل دقیق آن را هم سوراخ بزنید.
 
 • اندازه سوراخ مته همیشه باید بزرگتر از قطر پیچ باشد. به عنوان مثال ، یک پیچ با قطر 1/4 اینچ به اندازه سوراخ مته 1/2 اینچ نیاز دارد. در این مورد سوراخ باید به اندازه ای باشد که مهره پروانه ای جمه شده از آن عبور کند.
 • اگر قفسه یا پایه تلویزیون را نصب می‌کنید ، مطمئن شوید که رزوه‌های پیچ از سوراخ از پیش زده شده رد می‌شوند و سر پیچ به اندازه کافی بزرگ است تا از بین نرود. در صورت لزوم می‌توانید یک واشر اضافه کنید تا اندازه سر پیچ را افزایش دهید.
 • اندازه سوراخ مته مورد نیاز بر روی بسته بندی محصول چاپ شده است. از آنجایی که تخمین قطر سوراخ دشوار است ، پیروی از توصیه های سازنده یا فروشنده بسیار مهم است.
نحوه نصب رول بولت پروانه ای
قدم سوم در نصب رول بولت پروانه ای
 
پیچ را از سوراخ وسیله ای که در حال نصب آن هستید رد کنید. مهره پروانه ای را از پشت پیچ وارد پیچ کنید. به جهت بال‌ها توجه کنید که بال باید به سمت بدنه پیچ جمع شود.
 • بال‌های مهره را جمع کنید و کل مهره پروانه ای را به سوراخ دیوار فشار دهید.
 • پس از داخل شدن ، باید صدای باز شدن آن را در پشت دیوار بشنوید.

به جهت جمع شدن بال‌ها توجه داشته باشید. بال‌ها باید سمت بدنه پیچ به سمت بالا جمع شوند مانند تصویر زیر

نحوه نصب رول بولت پروانه ای

قدم آخر در نصب رول بولت پروانه ای

در آخرین قدم وسیله و پیچ را به سمت خود بکشید تا جایی که مهره پروانه ای از پشت به دیوار بچسبد و پیچ را به وسیله پیچ گوشتی دستی یا برقی سفت کنید تا مهره از پشت و پیچ و وسیله از رو به دیوار ثابت شده و اتصال محکم شود.

نحوه نصب رول بولت پروانه ای

نحوه برداشتن رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای به عنوان یک مهره یکبار مصرف می‌باشد. زیرا پس از یک بار استفاده ، نمی توان مهره را از پشت دیوار خارج کرد و فقط پیچ آن قابل استفاده مجدد است. برای برداشتن پیچ ، پیچ را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. هنگامی که پیچ آزاد شود ، مهره در داخل دیوار می‌افتد.

جمع بندی

شما می توانید از رول بولت پروانه ای در هر جایی که نیاز دارید چیزی سنگین را به دیوار یا توخالی وصل کنید ، استفاده کنید. مثلا به قلاب‌های لباس ، قفسه ها ، نقاشی های بزرگ و شلف‌ها ، آنها همچنین بسیار آسان برای نصب و بسیار قوی تر از سایر گزینه‌های اتصال دهنده برای دیوار و سقف کاذب هستند. به ویژه هنگام آویزان کردن وسایل از سقف بسیار عالی عمل می‌کنند.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *