نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

فولاد گالوانیزه دارای یک لایه بیرونی محافظ در برابر اکسیداسیون و خوردگی است که باعث می‌شود فولاد عمر طولانی داشته باشد. لایه پوششی ، اکسید روی است و فلز روی ، هم از نظر شیمیایی و هم از نظر فیزیکی از فولاد محافظت می‌کند. و یک مانع در برابر آسیب‌های خارجی ایجاد می‌کند و به عنوان یک نگهبان واکنش نشان می‌دهد ، به این معنی است که پوشش به جای اینکه روی فولاد زیر تأثیر بگذارد ، هر گونه اثر خورنده را به درون خود می کشد.

با این حال ، پوشش روی با گذشت زمان تاثیرگذاری خود را است دست می‌دهد. در نهایت ، پوشش از بین می‌رود. تمیز کردن منظم تنها راه برای کمک به ماندگاری بیشتر سد و حفظ ظاهر فلز گالوانیزه است. ما در این مقاله قصد داریم نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه را بررسی کنیم تا از گالوانیزه وسایل فولادی خود محافظت کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

دلیل تمیز کردن ورق گالوانیزه چیست ؟

فلز گالوانیزه نوعی فولاد است که برای جلوگیری از خوردگی و افزایش دوام و طول عمر مواد ، به صورت گرم در یک پوشش روی فرو می‌رود. فولاد زیرین در برابر زنگ زدگی و تجمع مواد معدنی مقاوم است ، اما فلز روی که در سطح فولاد کشیده شده است نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا از بین نرود و به فولاد آسیبی نرسد. یادگیری نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های نگهداری از وسایل خانه‌ است که با ورق گالوانیزه ساخته شده است ، که به زیبایی بیشتر و ماندگاری وسایل کمک می‌کند.

وسایلی که از گالوانیزه ساخته می‌شوند مانند : ناودان‌ها ، ورق های فلزی در سقف ، راه پله‌ها ، بالکن‌ها و درب‌ها و کاپوت‌های خودرو هستند. گاهی اوقات از آن در ساخت ظروف باغبانی ، نرده‌ها ، پشت بام‌ها ، نردبان‌ها ، مسیرهای پیاده روی در فضای باز و موارد دیگر استفاده می‌شود.
و همه این‌ وسایل ، یا همیشه و یا گاهی در معرض گرد و غبار ، رطوبت ، برف و باران و تابش خورشید هستند و نیاز است برای بالا بردن طول عمر و نگهداری از ظاهر زیبا و درخشنده آن‌ها از روش‌هایی که باعث آسیب نشوند ورق گالوانیزه را تمیز کنید و برای بازگرداندن درخشش به سطح فلز خود استفاده کنید. تمیز کردن منظم باعث می‌شود که مواد برای مدت طولانی‌تری عالی به نظر برسند.

نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

تا به اینجا متوجه ضرورت نگهداری ورق گالوانیزه و تمیز کردن آن شدیم. در ادامه به مراحل قبل از شروع به تمیز کردن ورق و سطوح گالوانیزه می‌پردازیم.

قبل از تمیز کردن ، فلز را همانطور که هنگام تمیز کردن شیشه انجام می‌دهید ،( یعنی پاک کردن خاک از روی آن) آماده کنید. بسیاری از قطعات فلزی دارای یک پوشش محافظ برای جلوگیری از اکسیداسیون هستند که ابتدا باید آن را تمیز کنید.

سعی کنید از وسیله قابل شستشو است با آب بشویید تا از شر ذراتی مانند سنگ یا ماسه که ممکن است فلز را خراش دهند خلاص شوید. فلز گالوانیزه خود اگر سقف فلزی است را با آب تمیز و شلنگ استفاده کنید و اگر یک وسیله خانگی کوچک است از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. با این کار از رد افتادن خاک و غبار از روی فلز جلوگیری می‌کنید.

نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

تمیز کردن ورق گالوانیزه با آب و صابون

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های تمیز کردن فلز گالوانیزه از مواد آلی ، استفاده از آب و مایع صابون است.

مواد برای تمیز کردن

 • صابون مایع 

 • اب

 • سطل

 • برس نرم

 • پارچه

 • پولیش فلزی

دستورالعمل گام به گام برای فلز گالوانیزه

 1. در یک سطل ، 2 گالن آب و نیم فنجان صابون ظرفشویی را مخلوط کنید.

 2. یک برس نرم را در مخلوط آغشته کنید.

 3. از حرکات دایره ای برای مالش دادن سطح استفاده کنید.

 4. با پارچه بشویید و خشک کنید.

 5. کمی پولیش فلزی را روی پارچه بمالید.

 6. در دایره های کوچک مالش دهید.

 7. پاک کنید از درخشش سطح لذت ببرید.

برای لکه های سرسخت ، می توانید کمی اسپری پاک کننده را به ترکیب اضافه کنید. با این حال ، اگر وسیله خانگی را تمیز می‌کنید که دارای دفترچه راهنما است اول حتما دفترچه راهنمایی شستشو را بخوانید.

نحوه تمیز کردن زنگ زدگی ورق گالوانیزه

اگر وسایل گالوانیزه در معرض رطوبت و آب زیاد و در مجاورت فلزات دیگر باشند ، دچار زنگ زدگی می‌شوند. پس در صورت امکان از گذاشتن وسایل گالوانیزه در انبار و مناطق مرطوب یا در زیر باران و برف و در کنار فلزات دیگر خودداری کنید.

مواد ضد زنگ

 • برس سیمی

 • سرکه سفید

 • سمباده

 • جارو

 • رنگ غنی از روی یا اسپری گالوانیزه

 • پارچه

مراحل از بین بردن زنگ زدگی فلز گالوانیزه

 1. فلز گالوانیزه را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی از بین برود.

 2. یک برس سیمی را به سرکه آغشته کنید و با حرکات محکم جلو و عقب ، نواحی زنگ زده را از بین ببرید.

 3. با استفاده از کاغذ سنباده ریز ، نقاط زنگ زده باقی مانده را سمباده بزنید.

 4. از جارو برای تمیز کردن محل استفاده کنید.

 5. یک پارچه را خیس کنید و همه چیز را پاک کنید.

 6. اجازه دهید کاملا خشک شود.

 7. دو یا سه لایه رنگ غنی از روی را برای گالوانیزه کردن فلز اعمال کنید.

 8. اجازه دهید خشک شود و با پارچه تمیز کنید تا براق شود.

 
نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

تمیز کردن ورق گالوانیزه برای رنگ زدن

اگر قصد رنگ زدن ورق گالوانیزه خود را دارید پس قبل از شروع رنگ آمیزی حتما باید آن را تمیز کنید تا رنگ یکدست و زیبایی داشته باشید.

آنچه شما نیاز دارید

 • پاک کننده (پودر لباسشویی ، سفید کننده ، یا اسپری پاک کننده چند منظوره )

 • سرکه سفید

 • پارچه میکروفیبر

 • سمباده

نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه برای رنگ زدن

 1. پاک کننده خود را انتخاب کنید و فلز گالوانیزه را با یک پارچه پاک کنید تا هر گونه کثیفی و آلودگی از بین برود.

 2. محل را با یک پارچه میکروفیبر یا بدون پرز خشک کنید. اجازه دهید تمام سطح فلز کاملا خشک شود.

 3. با استفاده از حرکات دایره ای ، به آرامی هرگونه زنگ یا لکه را پاک کنید.

 4. سرکه سفید را مستقیم به یک پارچه بزنید و کل ناحیه فولادی را بپوشانید. سرکه باعث می‌شود رنگ بهتر بچسبد.

 5. اجازه دهید چند ساعت بماند.

 6. فولاد را آستر کرده و رنگ کنید.

نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

نحوه تمیز کردن سقف فلزی گالوانیزه

برای افزایش عمر سقف فولادی گالوانیزه ، تمیز کردن آن ضروری است. و می‌تواند درخشش و زیبایی سقف را حفظ کند.

مواد برای تمیز کردن ورق گالوانیزه سقف

 • پارچه

 • برس برس

 • کمی سفید کننده

 • مایع ظرفشویی (برای چربی زدایی)

 • شلنگ

 • دستکش

مراحل تمیز کردن ورق گالوانیزه سقف

 1. از شیلنگ برای آب پاشیدن به سقف و از بین بردن خاک ، گرد و غبار و زباله از روی سقف استفاده کنید.

 2. 4 فنجان سفید کننده ، ⅓ فنجان مایع ظرفشویی و سه گالن آب گرم را با هم مخلوط کنید.

 3. برس پرزدار را به مخلوط آغشته کنید و هرگونه لکه ، کپک یا زنگ زدگی را بشویید.

 4. در پایان تمام پاک کننده ها را بشویید و از آن لذت ببرید!

به یاد داشته باشید که شستن سقف می‌توانند خطرناک باشد. بنابراین ، اگر در تمیز کردن سقف خود احساس راحتی نمی‌کنید ، بهتر است یک متخصص این کار را انجام دهد.

نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

چند نکته مهم در نحوه تمیز کردن ورق گالوانیزه

اطلاعات زیر راهنمایی‌هایی را در مورد نحوه کلی مراقبت و تمیز کردن ورق گالوانیزه ، از محصولات فولادی گالوانیزه ارائه می‌دهد.

 • از قرار گرفتن طولانی مدت محصول فولادی گالوانیزه خود در محیط هایی که pH کمتر از 6 و بالاتر از 12 دارند ، خودداری کنید. خارج از محدوده pH 6-12، پوشش گالوانیزه می‌تواند بیشتر از حد معمول دچار خوردگی شود.
 • از تماس مستقیم محصول فولادی گالوانیزه خود با فلزات غیرمشابه مانند برنج و مس بخصوص در محیط های خورنده خودداری کنید. در جاهایی که قرار است از فلزات غیرمشابه با هم استفاده شود ، اطمینان حاصل کنید که یک عایق بین فلز غیر مشابه و محصول گالوانیزه وجود دارد. این نکته بسیار مهم است
 • به طور مداوم محصول گالوانیزه خود را تمیز نکنید و در صورت امکان از شستشوی ساینده محصول گالوانیزه خود کاملاً خودداری کنید. یکی از راه هایی که گالوانیزه کردن از فولاد در برابر خوردگی محافظت می‌کند ، ایجاد یک لایه نازک مانع از محصولات خوردگی نامحلول روی (معروف به پتینه) در سطح خارجی فولاد گالوانیزه از طریق قرار گرفتن در معرض جو است. تمیز کردن ساینده این لایه محافظ را از بین می برد و ماده گالوانیزه باید دوباره این محافظ مانع را ایجاد کند و روی بیشتر مصرف کند. تمیز کردن مداوم ساینده روی را سریعتر از بین می برد و بنابراین ممکن است عمر محصول فولادی گالوانیزه شما را کاهش دهد.
 • گالوانیزه را می‌توان با استفاده از امولسیفایرهای پایه آب ، پاک کننده‌های قلیایی با pH 12 یا کمتر یا حلال های آلی تمیز کرد. سپس محل را با آب تازه بشویید و به سادگی با یک پارچه نرم پاک کنید.
 • برای محصولات گالوانیزه واقع در یک محیط بسیار خورنده مانند : ساحلی ، صنعتی سنگین و غیره ، توصیه می‌شود که محصول به طور منظم با آب آشامیدنی شسته شود ، به ویژه در شرایط سرپوشیده (یعنی در معرض باران و آفتاب قرار نگرفته باشد).
 • از نگهداری طولانی مدت هر محصول گالوانیزه در شرایط مرطوب و تهویه ضعیف خودداری کنید. و از خشک بودن محل نگهداری و تهویه موثر اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت آسیب فیزیکی به پوشش گالوانیزه محصول (خراشیدگی فلز محافظ روی) ، توصیه می‌شود ناحیه آسیب دیده را یا از کارگاه گالوانیزه پیگیری و تعمییر کنید یا با اسپری حاوی مقدار بالای روی تعمیییر کنید.

کلام آخر :

راه های مختلفی برای تمیز کردن انواع مختلف لکه‌ها یا آلودگی وجود دارد. توصیه می‌شود که  هر یک از روش‌های تمیز کردن ورق گالوانیزه ابتدا باید محافظه کارانه باشد و سپس در صورت اقتضای شرایط و نیاز بیشتر ، تمیز کردن می تواند به طور پیوسته تهاجمی تر شود. همچنین استفاده از برس پلاستیکی سخت در هنگام سایش و مالش توصیه می‌شود. نباید از برس‌های استیل استفاده شوند زیرا باعث تغییر رنگ می‌شوند.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بودید.

آیا شما تجربه دیگری از تمیز کردن وسایل گالوانیزه شده دارید؟ لطفا با ما به اشتراک بزارید.

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *