بررسی تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت در صنایع مختلف

تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت

تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت به یکی از مباحث مهم در ساخت‌و‌ساز تبدیل شده است چرا که در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب تیرچه مناسب برای سقف سازی از مهم‌ترین مراحل ساختمان‌سازی به حساب می‌آید به این‌خاطر که وظیفه آن‌ها تحمل بار سقف و انتقال‌شان به تیرها و ستون‌ها است.

با توجه به مباحث مطرح‌شده در بلاگ «آهن بازار» و کاربرد تیرچه‌ها در ساخت‌و‌ساز، در این مقاله به معرفی تیرچه‌ها، بررسی تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت، مزایا و معایب‌شان خواهیم پرداخت.

تیرچه نیازیت وتیرچه کرومیت چیست؟

وظیفه اصلی تیرچه در ساخت‌و‌ساز تحمل بار و انتقال آن به تیر و ستون‌های ساختمان است. تیرچه‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها نیازیت و کرومیت است. قبل از بررسی تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت باید به شناخت نسبی از آن‌ها دست پیدا کنیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تیرچه نیازیت

تیرچه نیازیت یکی از تیرچه‌های ساختمانی است که از موادی مانند آهک، سیمان، ماسه و خاک رس تشکیل شده است. این نوع تیرچه اغلب در ساخت‌و‌سازهای معمولی و مصرف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرچه‌های نیازیت به دلیل ویژگی‌هایی مانند سبک بودن، هزینه کمتر و قابلیت ساخت آسان انتخاب معمولی برای ساخت و سازهای روزمره به حساب می‌آید.

تیرچه کرومیت

در بررسی تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت باید گفت که این نوع تیرچه از موادی مانند خاک رس، کرومیت و سیمان ساخته شده است. تیرچه کرومیت به دلیل ویژگی‌های خود از جمله مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار، مقاومت شیمیایی و ضد سایش بودن در صنایع خاصی مانند صنایع فولاد و آهن، کوره‌های آتش‌سوزی و ساختمان‌های متعارف استفاده می‌شود.

تیرچه نیازیت
تیرچه نیازیت معمولا برای ساخت‌و‌سازهای معمولی و مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم ترین تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه عضوی پیش‌ساخته است که به صورت افقی بین ستون‌، دیوار یا تیرهای ساختمان قرار می‌گیرد. در تعریف کلی می‌توان گفت که تیرچه شکلی از تیر است که معمولا فواصل نسبتا کوتاهی را پوشش می‌دهد. آن‌ها معمولا از چوب، فولاد یا بتن ساخته می‌شوند که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند.

حال که با تعریف تیرچه‌های نیازیت و کرومیت آشنا شدید لازم است در ادامه مهم‌ترین تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت را از لحاظ مواد اولیه، شکل ظاهری، وزن، نحوه اجرا، مقاومت، قیمت  کاربرد را بدانید.

1. مواد اولیه

تیرچه نیازیت: از آهک، سیمان و ماسه ساخته می‌شود.

تیرچه کرومیت: از خاک رس و کرومیت تهیه می‌شود.

2. شکل ظاهری

تیرچه نیازیت: ظاهری شبیه به خرپا دارد و از میلگردهای آجدار به صورت مورب و عمودی تشکیل شده است.

تیرچه کرومیت: ظاهری شبیه به تیرچه‌های سنتی دارد و از میلگردهای آجدار به صورت موازی در قسمت تحتانی و میلگردهای ساده در قسمت فوقانی تشکیل شده است.

3. نحوه اجرا

تیرچه نیازیت: به دلیل شکل خرپایی، نیاز به شمع بندی زیر سقف ندارد.

تیرچه کرومیت: به دلیل عدم وجود خرپا، نیاز به شمع بندی زیر سقف دارد.

4. وزن

تیرچه نیازیت: با وجود میلگردهای کمتر، وزن سبک تری هم دارد.

تیرچه کرومیت: به دلیل استفاده از میلگردهای بیشتر، وزن سنگین تری دارد.

5. مقاومت

تیرچه نیازیت: به دلیل شکل خرپایی، مقاومت خمشی و برشی بالاتری دارد.

تیرچه کرومیت: به دلیل عدم وجود خرپا، مقاومت خمشی و برشی کمتری دارد.

6. قیمت

تیرچه نیازیت: به دلیل استفاده از میلگردهای کمتر، قیمت ارزان تری دارد.

تیرچه کرومیت: با وجود میلگردهای بیشتر، قیمت گران تری دارد.

7. کاربرد

تیرچه نیازیت: برای دهانه‌های بلندتر و سقف‌های با باربری بیشتر مناسب است.

تیرچه کرومیت: برای دهانه‌های کوتاه‌تر و سقف‌های با باربری کمتر مناسب است.

استفاده از تیرچه کرومیت در ساخت و ساز
پیشرفت تکنولوژی در ساخت‌و‌ساز منجر به استفاده بیشتر از تیرچه‌ها مانند تیرچه کرومیت در صنایع مختلف شده است.

مزایای استفاده از تیرچه نیازیت و کرومیت چیست؟

پیشرفت تکنولوژی در ساخت سازه‌های جدید منجر به شکل‌گیری تفاوت تیرچه نیازیت و کرومیت شده است که قبل از انتخاب یکی از آن‌ها باید با مزایا ومعایب استفاده از آن‌ها آشنا شوید. در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای استفاده از تیرچه نیازیت

 • هزینه کمتر

تیرچه نیازیت از مواد ساده‌تری مانند آهک، سیمان و ماسه تهیه می‌شود که قیمت تمام شده آن‌ها کمتر از مواد استفاده شده در تیرچه کرومیت است. شاید این مورد را می‌توان یکی از مهم‌ترین تفاوت تیرچه نیازیت و کرومیت دانست.

 • سبکی

این نوع تیرچه به دلیل سبکی برای ساختمان‌هایی که بار آن‌ها تا حدودی محدودیت دارند، مناسب است.

 • ساخت ونصب آسان

تیرچه‌های نیازیت ساخت و نصبی آسان دارند و می‌توانند به راحتی به شکل‌های مختلف منطبق شوند. در نتیجه می‌توان این مورد را هم یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو تیرچه به حساب آورد.

 • انعطاف‌پذیری در ساخت

ارتفاع تیرچه نیازیت و مشخصات مختلف این نوع مصالح را می ­توان در زمان تولید تغییر داد و این مسئله می­ تواند باعث شود تا طراحان، مدل مناسبی را متناسب با نیازهای پروژه انتخاب کنند.

مزایای استفاده از تیرچه کرومیت

 • مقاومت در برابر شرایط سخت

تیرچه کرومیت دارای مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت، فشار و شرایط شیمیایی است که آن را به گزینه‌ای مناسب برای ساختمان‌ها و سازه‌هایی که با شرایط سختی روبرو هستند، تبدیل می‌کند.

 • کاربردهای خاص

مقاومت بالا و عملکرد خوب تیرچه کرومیت در شرایط سخت منجر به عمر طولانی‌تر این تیرچه نسبت به دیگر تیرچه‌ها شود.

 • پایداری

این نوع تیرچه بیشتر در صنایعی مانند صنایع فولاد و آهن، کوره‌های آتش‌سوزی و دیگر صنایع کاربرد دارد و به دلیل پایداری خود در این صنایع بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معایب استفاده از تیرچه نیازیت

 • اندازه بزرگ
 • هزینه بالا
 • مشکل انتقال حرارتی
 • نیازمند نیروی متخصص

معایب استفاده از تیرچه کرومیت

 • کمانش جانبی نبشی فوقانی
 • زنگ زدن ورق‌های پایینی
 • عرض کم ورق پایینی
 • مشکلات بتن‌ریزی
 • تاب داشتن تیرچه

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم به تفاوت تیرچه نیازیت و تیرچه کرومیت اشاره کنیم تا با مزایا و معایب آن در ساخت‌و‌سازها به خوبی آشنا شوید.  در صورتی‌که شما قصد خرید یکی از این تیرچه‌ها دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: niazit-ceiling

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *