سنجش اسلامپ بتن – مراحل و نکات مهم

سنجش اسلامپ بتن _مراحل و نکات مهم

در سازه‌های بتنی میزان مرغوبیت بتن ، میزان استحکام و کیفیت سازه تعیین می‌کند. بتن مرغوب با کارایی و دوام بالا به بتنی گفته می‌شود که به راحتی ریخته شود ، یعنی نه سفت و نه خیلی شل باشد و به اصطلاح بتن روان باشد. اگر بتن در حد مناسب روان باشد در شرایط محیطی خورنده و بارهای وارده بر آن به خوبی مقاومت می‌کند و دچار ترک خوردگی ، حباب و پوسته پوسته نمی‌شود.

برای پیدا کردن حد مناسب مخلوط بتن و آب ، آزمایش سنجش اسلامپ بتن که یکی از آسون‌ترین و سریع‌ترین آزمایش سنجش اسلامپ بتن به شمار می‌رود و به آن آزمایش مخروطی هم گفته می‌شود. این آزمایش را تنها با چند وسیله ساده می‌توان انجام داد و به همین دلیل بسیار پرطرفدار است. در این مقاله قصد داریم مراحل سنجش اسلامپ بتن را گام به گام شرح دهیم و نکات مهمی که باید رعایت شود را بگوییم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

سنجش اسلامپ بتن چیست؟

دانستن کیفیت بتن مورد استفاده در ساخت و ساز یک الزام در سازه‌های بتنی در سراسر جهان است. آزمایش سنجش اسلامپ بتن یک روش سریع و آسان است که می‌تواند در زمان واقعی و در محل انجام شود و برای تعیین کارایی و همچنین قوام بتن تازه استفاده می‌شود. بتن با مقادیر اسلامپ خیلی کم یا خیلی زیاد را می‌توان قبل از استفاده شناسایی و اصلاح کرد.

ارزش اسلامپ بتن فقط یک اصل از جریان گرانشی سطح مخروط بتن است که میزان آب اضافه شده به آن را نشان می‌دهد ، به این معنی که این مخلوط بتن چقدر در شرایط کارآمد است.

آزمایش اسلامپ بتن برای تعیین میزان صحیح آب در یک دسته بتن استفاده می‌شود. “اسلامپ” فاصله ای است که بتن پس از برداشتن مخروط اسلامپ ته نشین می‌شود و در اینچ اندازه گیری می‌شود ، . یک دسته بتن با اسلامپ زیاد نشانه این است که بتن دارای آب زیادی است و احتمالاً در صورت خشک شدن کامل ضعیف خواهد شد.
مخلوط ایده آل باید افتی حدود 4 اینچ داشته باشد یعنی خیلی سفت یا خیلی نرم نباشد. اگر در شرایط بسیار گرم یا خشک کار می‌کنید ، یا اگر قالب دارای اشکال پیچیده‌ای است ، ممکن است مخلوط کمی مرطوب تر نیاز داشته باشید. به خاطر داشته باشید که هر چه مقدار آب در مخلوط بیشتر باشد ، خطر ترک خوردن بیشتر است. و در مخلوطی که خیلی خشک است ریختن و لرزش بتن برای جای گیری و درگیری کامل با میلگردها سخت است. انجام آزمایش اسلامپ بتن به شما کمک می‌کند تا بتوانید مخلوطی مناسب پیدا کنید و طول عمر سازه خود را تضمین کنید.

تجهیزات آزمایش اسلامپ بتن

برای آزمایش اسلامپ بتن به تجهیزات زیر نیاز دارید :

مخروط اسلامپ : قالب مخروطی شکل که از فولاد یا پلاستیک ساخته شده باشد ، قطر مخروط در پایه باید 8 اینچ (203 میلی متر) ، در بالای مخروط 4 اینچ (102 میلی متر) و ارتفاع آن 12 اینچ (305 میلی متر) باشد.

صفحه پایه : مخروط اسلامپ در طول آزمایش بر روی پایه قرار می‌گیرد و باید دارای گیره‌های پیچ و مهره‌ای باشد تا مخروط را در طول آزمایش ثابت نگه دارد. یک صفحه پایه با یک دسته باعث آسان‌تر برداشتن آن می‌شود و همچنین می‌تواند به عنوان راهنمای اندازه‌گیری اسلامپ استفاده شود.

میله کوبشی : یک میله فولادی که در طول آزمایش استفاده می‌شود و باید قطر آن 16 میلیمتر (1.6 سانتیمتر) در ارتفاع 610 میلیمتر (61 سانتیمتر ) باشد.

متر : برای اندازه گیری اسلامپ استفاده می‌شود.

موارد زیر برای انجام خود تست مورد نیاز نیست ، اما تست را آسان‌تر می‌کند و می‌تواند کارایی را افزایش دهد :

اسکوپ : یک اسکوپ بینی گرد با ابعاد کاسه به عمق 21 سانتیمتر ، طول 13.3 سانتیمتر و عرض 7.6 سانتیمتر باشد.
 
قیف : یک قیف آلومنیومی به پر کردن کمک می‌کند.
 
ماله : برای صاف و پر کردن بهتر عمل می‌کند.
سنجش اسلامپ بتن _مراحل و نکات مهم
آماده سازی تجهیزات قبل از شروع آزمایش اسلامپ بتن :

قبل از شروع آزمایش ، قالب ، صفحه پایه و تمام مواد آزمایش باید تمیز و عاری از هرگونه بقایای آزمایش قبلی باشند. سطح داخلی پایه و قالب باید قبل از شروع آزمایش مرطوب شود تا اصطکاک سطح کاهش یابد.

یک سطح صاف برای آزمایش پیدا کنید و قالب را روی صفحه پایه قرار دهید. این ناحیه نیز باید عاری از لرزش باشد. برای بهترین نتایج ، آزمایش فقط باید بر روی بتن تازه و تازه مخلوط شده انجام شود.

مراحل انجام آزمایش اسلامپ بتن

با استفاده از بیلچه قالب را با بتن تازه در سه لایه پر کنید (تصاویر زیر را ببینید). هر لایه باید به طور یکنواخت ، 25 بار با استفاده از میله فولادی اقدام به کوبش بتن (جهت فشرده سازی انجام شود.

هنگامی که مخروط پر شد ، سطح بالایی را با برداشتن بتن اضافی از بالای مخروط صاف و تراز کنید.

دستگیره‌های موجود در پایه قالب را بگیرید و مخروط را با دقت به صورت عمودی در عرض 3 ثانیه بلند کنید.

پس از برداشت مخروط بتن کمی افت خواهد کرد ، به وسیله متر یا خط‌کش این مقدار افت را اندازه می‌گیریم ، عدد به دست آمده همان مقدار اسلامپ بتن است که معمولاً به سانتی‌متر بیان می‌شود.

سنجش اسلامپ بتن _مراحل و نکات مهم
سنجش اسلامپ بتن _مراحل و نکات مهم

تفسیر نتایج آزمایش اسلامپ بتن

اسلامپ بتن مرغوب : در اینجا جرم کلی بتن به طور یکنواخت بدون هیچ گونه فروپاشی و یکنواخت کاهش می‌یابد. این نتیجه آزمایش نشان از مرغوبیت بالای بتن و میزان مناسب بتن و آب را دارد.

اسلامپ بتن برشی : در اینجا یک طرف بتن از قسمت اصلی بتن بریده یا می افتد یا به اصطلاح ریزش یک طرفه دارد. این نشانه عدم انسجام بتن است.

فروپاشی – در اینجا بتن کاملاً فرو می‌ریزد. این نشان می‌دهد که مخلوط خیلی مرطوب است و مقدار آب زیاد است.

سقوط صفر – در اینجا بتن شکل قالب را حفظ می‌کند و هیچ گونه افت و ریزش ندارد. این نوع بتن خیلی سفت است و آب کافی ندارد و تقریباً هیچ کارایی ندارد.

در صورت مشاهده اسلامپ برشی ، اسلامپ فروریختگی یا اسلامپ صفر ، آزمایش اسلامپ باید تکرار شود. اگر آزمایش دوم نیز منجر به آزمایش اسلامپ ناموفق شود ، آن دسته از بتن باید طبق استانداردهای ایمنی تعیین شده رد شود.

سنجش اسلامپ بتن _مراحل و نکات مهم

نمودار زیر ارزش اسلامپ بتن را برای درجات مختلف کارایی برای شرایط مختلف قرار دادن نشان می‌دهد :

درجه کار پذیریشرایط قرار دادنافت (میلی متر)
خیلی کم  اتصال بتن (عضو بتن با پخش ، مقاطع کم عمق ، روسازی با استفاده از سنگفرش (میکسر با آرایش پخش)ضریب تراکم 0.75 – 0.8
کمبتن انبوه ، دال با تقویت سبک ، تیر ، دیوار ، بخش ستون ، پوشش کانال ، پایه نواری (دیواره با عرض کمتر)25 – 75
متوسطمقاطع به شدت تقویت شده در دال ، تیرها ، دیواره ا، ستون ها . قالب لغزش (شیب بتن) ، بتن پمپ شده.50-100
بالاپر کردن ترانشه ، شمع بندی درجا100-150
خیلی بالابتن ترمی (بتن ریزی در آب با استفاده از لوله آب بند برای ریختن بتن)تست جریان.

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که برای کارایی دسته «بسیار بالا»  ، آزمایش اسلامپ بتن مناسب‌تر است.

برای پروژه‌های ساختمانی بزرگ ، آزمایش اسلامپ ابزار بسیار مفیدی برای بررسی تغییرات روز به روز یا ساعت به ساعت کیفیت مخلوط بتن است و با مشاهده اسلامپ خوانی به راحتی می‌توان رطوبت (میزان آب بتن) محتوا و درجه بندی بتن را تغییر داد. . به همین دلیل این آزمایش ، رایج ترین روش آزمایش است.

عوامل موثر بر مرغوبیت بتن

آزمایش سنجش اسلامپ دقیقا برای رسیدن به درجه مرغوبیت بتن است که بتن مصرفی اگر دارای عوامل موثر بر کیفیت را داشته باشد از نظر کارایی به بالاترین درجه می‌رسد ، عواملی مانند :

  1. نسبت آب به سیمان بتن
  2. نسبت فضای خالی بتن و هوای بتن
  3. زمان انجام آزمایش پس از اختلاط بتن
  4. استفاده از نرم کننده ، افزودنی فوق روان کننده و توجه به ترتیب اختلاط آنها
  5. کیفیت سنگدانه‌های درشت و ریز ، شکل ، رطوبت ، بافت و درجه بندی آنها

کلام پایانی

همانطور که در بالا ذکر شد ، انجام آزمایش اسلامپ بتن به شما میزان مرغوبیت بتن را نشان می‌دهد. شاید با خود بگویید که بتنی که به وسیله کمپرسور آورده می‌شود نیاز به انجام تست ندارد اما پیشنهاد ما این است که این آزمایش را که مدت زمان کوتاهی نیاز دارد برای دریافت نتیجه ، حتما انجام دهید. میزان مرغوبیت بتن رابطه مستقیمی با طول عمر سازه و استحکام سازه در برابر عواملی چون زلزله و تند باد می‌باشد.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. سپاس که تا انتهای مقاله همراهمان بودید.

آیا مرغوب بودن بتن بر سلامت و طول عمر میلگردها تاثیر دارد یا خیر؟

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *