مقایسه انواع تیرچه‌ها با تیرچه کرومیت در صنعت ساختمان

مقایسه انواع تیرچه‌ها

مقایسه انواع تیرچه‌ها به شما این امکان را می دهد تا در بین تیرچه‌های رایج ساختمانی بهترین را انتخاب کنید. سقف یکی از مهم‌ترین اجزای ساختمان محسوب می‌شود که نقش مهمی در زیبایی، استحکام و کارایی آن دارد. تیرچه و انواع آن با توجه به کارایی و ویژگی‌هایشان در ساخت سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با رشد صنعت ساختمان سازی بحث مقایسه انواع تیرچه‌ها بسیار مطرح می‌شود تا جایی که ما برآن شدیم در بلاگ آهن بازار به معرفی تیرچه کرومیت، انواع تیرچه‌ها، مزایا، معایب، کاربرد و مقایسه آن‌ها با یکدیگر بپردازیم.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت یا همان تیرچه فلزی به سقف‌های تیرچه بلوک گفته می‌شود که از دو بال فوقانی، تحتانی و یک میلگرد مورب تشکیل شده است. هر دو بال فوقانی و تحتانی تیرچه با میلگرد خم و به یکدیگر متصل شده اند. ساختار آن در اصل فلز و میلگرد است که مقاومت و یکپارچگی بالایی دارند. تیرچه کرومیت در مقایسه انواع تیرچه‌ها به دلیل کاربردی بودن و مزایای فراوان، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

بال تحتانی تیرچه کرومیت از یک تسمه و بال فوقانی آن از دو تسمه «یا دو میلگرد» ساخته شده است. از آن‌جا که تیرچه فلزی قادر به تحمل وزن بتن و هرگونه بار دیگری است بعد از بتن‌ریزی، بتن با تیرچه کرومیت به صورت یکپارچه درآمده و وزن وارده به سقف را تحمل می‌کند.

انواع تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت که در مقایسه انواع تیرچه‌‌ها ویژگی‌های قابل توجهی دارد خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 1. تیرچه‌های فولادی

تیرچه‌های ساخته‌شده از فولاد کرومیت، آلیاژهایی مانند کروم دارند تا در ساختمان‌سازی و پل‌ها به کار گرفته شوند.

 1. تیرچه‌های مقاوم در برابر زنگ‌زدگی

این تیرچه‌ها معمولا برای مناطق نزدیک به دریا یا هوای مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد تا در برابر زنگ‌زدگی مقاومت بالاتری داشته باشند.

 1. تیرچه‌های ضدخوردگی

تیرچه‌های ضدخوردگی با روش‌ها و مواد خاصی تولید می‌شوند تا در مواجهه با شرایط محیطی سخت، مقاومت و فرسایش را افزایش دهد.

 1. تیرچه‌های نانوساختار

این تیرچه‌ها در مقایسه انواع تیرچه‌‌ها در برابر زنگ‌زدگی مقاومت و استحکام بهتری دارند چراکه با استفاده از فناوری نانو ساخته شده‌اند. در نتیجه خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن‌ها بهبود بخشیده شده است.

 1. تیرچه‌های آلومینیومی

این تیرچه‌ها علاوه بر کروم، حاوی آلومینیوم هم هستند که سبکی و مقاومت بیشتر در برابر زنگ‌زدگی را می‌توان از خصوصیات بارزشان دانست.

مزایای استفاده از تیرچه کرومیت در مقایسه با دیگر تیرچه های ساختمانی 
مزایای استفاده از تیرچه کرومیت در مقایسه با دیگر تیرچه های ساختمانی

مزایای استفاده از تیرچه کرومیت در مقایسه انواع تیرچه‌ها

در مقایسه انواع تیرچه‌ها می‌توان با جرائت گفت که تیرچه کرومیت مزایای فراوانی دارد تا جایی که در ساحتمان‌سازی جایگزین بسیاری از تیرچه‌ها شده است. ناگفته نماند که هر یک از این انواع تیرچه‌ها برای کاربردهای خاصی مناسب هستند. انتخاب انواع مختلف تیرچه‌ها بسته به نیازهای پروژه و شرایط  محیطی متفاوت است. از مهم‌ترین مزایای استفاده از تیرچه کرومیت می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مقاوم در برابر زنگ‌زدگی

افزودن کروم به فولاد منجر به ایجاد یک لایه اکسید کرومیت روی سطح فولاد می‌شود که مقاومت در برابر زنگ زدگی را افزایش می‌دهد.

 • استحکام مکانیکی بالا

در مقایسه انواع تیرچه‌ها، تیرچه کرومیت به دلیل آلیاژ فولادی خاص، استحکام مکانیکی بالاتری دارد و بارهای سنگین بیشتری را تحمل کند.

 • انعطاف‌پذیری

از دیگر ویژگی های تیرچه کرومیت در مقایسه انواع تیرچه‌ها، انعطاف‌پذیری‌شان است که دلیل آن را می توان ویژگی‌های فولادی و کرومیتی دانست.

 • مقاوم در برابر شرایط محیطی خاص

از دیگرمزایای استفاده از تیرچه کرومیت می‌توان به مقاوم بودن آن در محیط‌هایی با شرایط خاص، نزدیکی دریا و رطوبت زیاد اشاره کرد.

 • عمر طولانی

مقاومت در برابر زنگ زدگی و خصوصیات مکانیکی مناسب منجر به عمر طولانی‌تر تیرچه کرومیت می‌شود.

از دیگر مزایای این تیرچه می توان موارد زیر را نام برد:

 • وزن سبک
 • سرعت بالای اجرا
 • عدم نیاز به شمع‌بندی
 • مقاوت و استحکام بالا
 • امکان ایجاد دهانه‌های بلند
استفاده از انواع تیرچه‌ها در صنعت ساخت و ساز در شرایط مختلف محیطی
استفاده از انواع تیرچه‌ها در صنعت ساخت و ساز در شرایط مختلف محیطی

انواع تیرچه‌های ساختمانی

در صنعت ساختمان‌سازی علاوه بر تیرچه کرومیت از تیرچه‌های دیگری هم استفاده می‌کنند، این تیرچه‌ها عبارتند از:

تیرچه بتنی

تیرچه‌های بتنی ترکیبی از دو نوع تیرچه بتنی پیش‌ساخته و تیرچه بتنی سنتی هستند. تیرچه بتنی پیش‌ساخته در کارخانه تولید و دارای استانداردهای مشخصی هستند. از سویی دیگر تیرچه بتنی سنتی در کارگاه ساخته و مقاومت کمتری نسبت به تیرچه بتنی پیش‌ساخته دارند.

تیرچه نیازیت

این تیرچه‌ها نیز از ترکیب بتن و فولاد ساخته می‌شوند و دارای دو بال فوقانی و تحتانی هستند. تیرچه نیازیت به دلیل وزن سبک و سرعت بالای اجرا، در مقایسه انواع تیرچه‌‌ها به یکی از پرکاربردترین انواع تیرچه‌های بتنی تبدیل شده است.

تیرچه کامپوزیت

این تیرچه‌ها از ترکیب فولاد و بتن مسلح ساخته شده و از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. تیرچه کامپوزیت در سازه‌های بلند و با اهمیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

تیرچه کرومیت در مقایسه انواع تیرچه‌ها هزینه تولید و نصب بالاتری دارند اما عمر طولانی و تعمیرات نگه‌داری کمترشان، آن‌ها را نسبت به دیگر تیرچه‌های ساختمانی مقرون به صرفه کرده است. از سویی دیگر این تیرچه را در پروژه‌های ساختمانی بسیاری با شرایط مختلف می‌توان استفاده کرد. تیرچه کرومیت از آن‌جایی که نسبت به زنگ‌زدگی از مقاومت بالایی برخوردار است نیاز به بازیافت و تعویض کم‌تری دارد، پس می‌توان نتیجه گرفت نسبت به دیگر تیرچه‌‌ها عملکرد بهتری دارند.

در صورتی‌که شما قصد خرید تیرچه کرومیت یا یکی از انواع تیرچه‌ها را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید.

شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

منبع: academic

Sohamarketing
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *