راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل که یک نوع مصالح پیش ساخته ساختمانی در ساخت و ساز به شمار می‌رود ، از زمان اختراع و تولید به یک انقلاب صنعتی در عایق کاری سازه تبدیل شده است. ساندویچ پانل از 2 لایه فلزی و یک هسته از جنس فوم تشکیل شده است که در ساخت آن از انواع فلز و فوم استفاده می‌شود. اما به هنگام خرید و انتخاب ساندویچ پانل قطعا برای شما سوال پیش میاد که کدام نوع انتخاب بهتری برای سازه شما هست؟

ما در این مقاله قصد داریم با ذکر مزایای انواع فلز ، رنگ پوشش و فوم که در ساخت انواع ساندویچ پانل به کار می‌رود و اینکه کدام نوع در چه شرایطی عملکرد بهتری دارند ، در انتخاب ساندویچ پانل مناسب که بهترین عملکرد را برای سازه شما داشته باشد ، به شما کمکی کرده باشیم. پس اگر در حال انتخاب هستید همراه ما باشید.

فهرست مطالب

انتخاب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها دارای 3 لایه هستند. در این 3 لایه از مواد مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام در شرایط ایده‌آل خود بهترین عملکرد را دارند. در زمان انتخاب ساندویچ پانل قبل از توجه به قیمت آن باید بدانید کدام فلز ، رنگ پوشش و فوم مصرفی مناسب سازه شما می‌باشد. در ادامه به معرفی انواع فلز و رنگ پوشش و اینکه در چه شرایطی بهترین عملکرد را دارند می‌پردازیم.

انتخاب 2 لایه فلزی ساندویچ پانل

ویژگی ورق فلزی داخل و خارج ساندویچ پانل باید با توجه به شرایط محیطی که ساختمان یا سازه شما ممکن است در معرض آن قرار گیرد ، تعیین و انتخاب شود.

ویژگی ورق بیرونی

ورق بیرونی ساندویچ پانل‌ها باید در برابر تغییرات دمایی ناشی از آلودگی اتمسفر ، باد ، باران ، برف ، خورشید و تماس با اشعه ماوراء بنفش و همچنین اثرات فیزیکی و شیمیایی مقاوم باشد تا عملکرد و طول عمر بالا را تضمین کند.

هر چه ورق فولادی ضخیم‌تر باشد ، سطح نما صاف‌تر به نظر می‌رسد و در هوای آفتابی درخشش کمتری خواهد داشت. 

ویژگی ورق داخلی

ورق داخلی در مقایسه با ورق بیرونی به دلیل هسته‌ ساندویچ پانل که خاصیت عایقی دارد ، از نظر دمایی در سطح پایین‌تری است. یعنی ورق داخلی تحت تاثیر شرایط جوی و اشعه ماوراء بنفش قرار نمی‌گیرد. با این حال ورق داخلی ممکن است با اثرات شیمیایی و فیزیکی متفاوت ناشی از شرایط محیطی داخل سازه شما ، مانند رطوبت و گازهای شیمیایی مواجه شود.

لایه داخلی معمولاً بین 0.4 تا 0.6 میلی متر است و عمر طولانی و ظرفیت باربری ساندویچ پانل‌ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

به دلایل نام برده ، باید ورق فلزی مورد استفاده در ساندویچ پانل از نظر نوع ورق و پوشش و رنگ مورد استفاده در سطوح ورق ساندویچ پانل با توجه به کاربری سازه شما ، شرایط محیطی که در آن قرار می‌گیرد ، نیازهای زیبایی نما و صرفه اقتصادی انتخاب شود.

راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

جنس ورق

ورق‌های فلزی مصرفی در ساندویچ پانل به شرح زیر است.

ورق رنگی ، گالوانیزه نورد سرد و آلوزینک به روش سرد و از ورق روغنی تولید می‌شوند. برای تولید ورق رنگی از یکی از روش‌های الکترواستاتیک یا کوره‌ای برای رنگ آمیزی ورق‌ها استفاده می‌شود و رنگ‌های موجود در بازار با کد RAL شناسایی می‌شوند. جهت تولید ورق گالوانیزه یا آلوزینک از روش hot dip یا غوطه‌وری داغ استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه به عنوان ارجع‌ترین لایه برای ساندویچ پانل‌ها به شمار می‌رود ، این ورق مقاومت ساختاری پانل را تقویت می‌کند و با محافظت از از لایه عایق میانی ، طول عمر و ماندگاری بیشتر ساندویچ پانل را تضمین می‌کند. البته مقدار ضخامت روی کشیده شده بر روی ورق گالوانیزه بر کیفیت و طول عمر ورق تاثیر مستقیمی دارد پس با توجه به استاندارد بهترین ورق  فولاد گالوانیزه با محتوای روی حداقل 190 گرم بر متر مربع یکی از بهترین ورق برای ساندویچ پانل می‌باشد. در این حالت ، ضخامت پوشش روی از طرف خارجی باید حداقل 20 میکرون باشد ، در حالی که لایه پلی استر باید حداقل 25 میکرومتر ضخامت داشته باشد.

گالوانیزه که برای نما به کار می‌رود برای دوام و زیبایی بیشتر از روکش‌های مختلف بر روی آن استفاده می‌شود که این پوشش‌ها منجر به مقاومت بالاتر و زیبایی بیشتری می‌شود.

در زیر نمونه رنگ‌های موجود برای انواع پوشش ورق در بازار و طیف وسیع آن را مشاهده می‌کنید که انتخاب رنگ مناسب سازه شما زیبایی بصری فوق‌العاده ای به آن می‌دهد.

راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

انتخاب نوع پوشش و مزایا

شما باید نوع پوشش ورق خود را با توجه به مزایای آن و عملکرد آن برای شرایط محیطی سازه خود انتخاب کنید تا در اثرات شیمیایی و فیزیکی موجود در محیط ، پوشش ساندویچ پانل بهترین عملکرد را داشته و به راحتی دچار خش ، ریختگی و ترک نشود. در ادامه انواع پوشش و مزایای آن‌ها را برای ورق ساندویچ پانل را معرفی می‌کنیم.

پوشش پلی استر

پوشش پلی استر به دلیل تنوع در گزینه‌های رنگ ، براق بودن و مقرون به صرفه بودن ، مناطق قابل استفاده از آن بسیار گسترده است. این پوشش در برابر انعطاف پذیری ، سایش ، خوردگی ، رطوبت و ضربه بسیار مقاوم هستند. ضخامت پوشش پلی استر بر روی ورق با توجه به محل استفاده بین 20-25 میکرومتر تا 60 میکرومتر متغییر است.

پوشش PVDF

قوی ترین ویژگی‌های پوشش پلی وینلیدین فلوراید ، در برابر رنگ ، براق کننده ، گچ و بسیاری از مواد شیمیای بسیار مقاومت بالایی دارد. همچنین در برابر ضربه ، سایش و انعطاف پذیری خوبی دارند. از سوی دیگر این نوع پوشش مقاومت کمتری در مقابل خش دارند و گزینه‌های رنگ و براق کننده محدود تری به نسبت پوشش پلی استر دارند. ضخامت این نوع پوشش بین 25 تا 28 میکرومتر متغییر است.

پوشش پلی اورتان

پوشش‌های پلی یورتان با تقویت پلی آمید بسیار در برابر خراش و سایش مقاوم می‌شوند و می‌توان آنها را به صورت تخت و طرح دار اعمال کرد. آنها به شدت در برابر خوردگی ،  در برابر رنگ و براق کننده مقاوم هستند و شکل پذیری بالایی دارند. ضخامت کاربرد گسترده آنها بین 20 تا 25 میکرومتر متغیر است. با این حال ، آنها برای کاربردهای ضخیم تر نیز مناسب هستند.

پوشش‌ پلاستیزول

پوشش‌های پلاستیزول در مقایسه با سایر انواع پوشش‌ها ضخامت بیشتری دارند. ضخامت روکش بین 100 تا 120 میکرومتر به طور گسترده استفاده می‌شود. قوی‌ترین ویژگی آنها مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت است. علاوه بر این ، آنها برای استفاده در گچ‌کاری مناسب هستند. از سوی دیگر ، پوشش‌های پلاستیزول در مقایسه با سایر انواع پوشش‌ها ، مقاومت کمتری در برابر رنگ و براق کننده دارند. به همین دلیل است که آنها در کاربردهای سردخانه یا شرایط آب و هوایی سرد و مرطوب که در آن اشعه خورشید خیلی مؤثر نیست و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش حیاتی نیست ترجیح داده می‌شود.

روکش پی وی سی

روکش‌های پی وی سی در کاربردهای داخلی یا خارجی به عنوان لمینیت روی سطوح آلومینیومی یا فولادی گالوانیزه استفاده می‌شوند. آنها به ویژه در کاربردهای ذخیره سازی سرد (یخچال‌ها و سردخانه‌ها) با مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت استفاده می‌شوند. بسته به مکان و هدف استفاده ، ضخامت می‌تواند بین 120 میکرومتر تا 800 میکرومتر متغیر باشد.

خب با انواع روکش ، مزایا ، کاربر و بهترین شرایط محیطی برای عملکرد بهتر آنها آشنا شدیم. حالا شما می‌توانید با توجه به شرایط محیطی سازه خود بهترین انتخاب ساندویچ پانل را از نظر پوشش و طول عمر انجام دهید. اما لایه میانی ، این لایه هم بسیار مهم است ، زیرا کار عایق را انجام می‌دهد و باید بدانیم مزایای هر یک چی هست تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

انتخاب لایه میانی ساندویچ پانل

عملکرد و نیازهای هر ساختمان متفاوت است. بنابراین انتخاب ساندویچ پانل با توجه به نیازهای عایق حرارتی ، صوتی ، رطوبتی و مقاومت در برابر آتش سوزی ساختمان شما متفاوت است. انتخاب هسته عایق مطابق با نیاز ساختمان شما باعث گرفتن بهترین نتیجه و عملکرد ساندویچ پانل می‌شود پس دقت لازم را داشته باشید.

راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

پلی اورتان (PUR)

پلی یورتان فوم سفت و سختی است که از مخلوط اجزای اصلی «پلیول و ایزوسیانات» با مواد کاتالیست تحت فشار بالا و شرایط خاص تولید تشکیل می‌شود. پلی یورتان با اطمینان از عایق حرارتی برتر با ساختار سلول بسته خود ، پایداری ابعادی بالایی دارد. همچنین به دلیل ضد رطوبت بودن و جذب نکردن آب ضد قارچ و باکتری است. عملکرد مکانیکی آن به دلیل مقاومت فشاری بالا بسیار بالا است.

پلی ایزوسیانورات (PIR)

یک ساختار ماکرو مولکولی جدید به نام پلی ایزوسیانورات زمانی تشکیل می‌شود که اجزای اصلی فوم پلی اورتان در مقادیر مختلف مخلوط واکنش شیمیایی می‌دهند. فوم سفت و سخت پلی ایزوسیانورات نسخه جدیدتر پلی اورتان است که با عملکرد مقاومت آن در برابر آتش افزایش یافته به دلیل تفاوت در ساختار آن است. در صورت آتش سوزی ، تشکیل دود آن در مقایسه با پلی اورتان بسیار کم است.

پشم معدنی

پشم معدنی نام عمومی الیافی است که از ذوب سنگ‌های معدنی و سایر اکسیدهای معدنی در دمای بالا به دست می‌آید. پشم معدنی با ساختار الیافی و سلول باز خود ، از نظر عایق صدا و مقاومت در برابر آتش ، انتخاب مناسبی برای ساختمان شما است. البته وقتی صحبت از عایق حرارتی می‌شود ، در مقایسه با PUR و PIR از ارزش عایق کمتری برخوردار است.

پشم معدنی در پانل‌های ساندویچ در کارخانه‌های تولید تمام اتوماتیک برش داده می‌شود و الیاف آنها در موقعیت عمود بر سطح پانل استفاده می‌شود. بنابراین مقاومت پانل در برابر فشار افزایش یافته و ارزش مکانیکی آن بهبود می‌یابد.

ممکن است ترجیح دهید از مواد عایق پشم معدنی به ویژه برای ساختمان هایی که به عایق صوتی بالا نیاز دارند یا در معرض خطر آتش سوزی هستند یا برای هر ساختمانی که مواد قابل اشتعال یا مواد منفجره در آن نگهداری می شود استفاده کنید.

پلی استایرن منبسط شده (EPS)

پلی استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک ، مشتق شده از نفت است. ماده اولیه پلی استایرن که ساختار ریز دانه‌ای دارد ابتدا با بخار آب گرم شده و منبسط می‌شود. گاز پنتان ، یک جزء آلی ، برای باد کردن گرانول‌ها استفاده می‌شود. پس از فرآیند باد کردن ، گرانول‌های پلی استایرن محکم به یکدیگر می‌چسبند و شکل قالبی را که در آن قرار دارند به خود می‌گیرند. در نهایت ، پلی استایرن منبسط شده پس از بلوک شدن ، با برش ورق آماده استفاده می‌شود.

در پایان این فرآیند ، گاز پنتان جایگزین هوا می‌شود. این هوای بی حرکت و خشک که در گرانول ها با منافذ بسته کوچک محبوس شده است ، ورق‌های پلی استایرن را قادر می سازد تا عایق حرارتی عالی برای ساختمان‌های شما ارائه دهند.

پلی استایرن اقتصادی ترین و سبک ترین محصول در بین انواع عایق های حرارتی است.

راهنمای بهترین انتخاب ساندویچ پانل

کلام آخر

از کارخانه‌ها تا استادیوم‌ها ، از مراکز خرید تا استخرهای شنا ، ساندویچ پانل یک راه حل بادوام و اقتصادی برای بسیاری از ساختمان‌ها است. ساندویچ پانل در کنار ساختمان‌های صنعتی و مناطق اجتماعی به عنوان یک محصول مطرح می‌شود که روز به روز با حوزه‌های جدید اجرایی آن مانند ساختمان‌های نظامی ، ساختمان‌های کشاورزی ، مسکن پیش ساخت ه، ساختمان‌های محل کار ، سیلوها و خانه‌ها ترجیح داده می‌شود.

امیدواریم در رساندن اطلاعات کامل برای انتخاب بهترین نوع ساندویچ پانل برای سازه شما ، موفق بوده باشیم.

سپاسگذاریم که تا انتهای مقاله همراهمان بوده اید.

شما چه نوع ساندویچ پانلی را برای چه نوع سازه‌ای انتخاب کردید؟

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *