آشنایی با کاربردهای توری مش در صنعت ساختمان‌سازی

آشنایی با کاربردهای توری مش در صنعت ساختمان‌سازی

توری مش یا توری جوشی از مصالح پرکاربرد در ساختمان‌سازی است. توری فلزی مش با استفاده از جوش دادن چند میلگرد به یکدیگر ساخته می‌شود. برای ساخت انواع توری مش میلگردهای فلزی را به‌صورت تار و پود به‌هم جوش می‌دهند. استحکام و قدرت بالا باعث گسترش کاربرد توری‌ها در صنعت ساختمان‌سازی و راه‌سازی شده است. از این توری‌ها در صنایع دیگر نیز مانند نفت‌ و‌ گاز، صنایع شیمیایی و ساخت وسایل دکوراتیو استفاده می‌شود. در ادامه در مورد کاربرد توی فلزی مش در صنعت ساختمان‌سازی بیشتر صحبت می‌کنیم. اگر قصد خرید توری را دارید یا می‌خواهید در مورد کاربرد توری‌های مش در صنعت بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

توی مش چیست؟

توری مش یک توری مشبک ساخته شده از فلز است و در سه نوع فولادی، پنلی و آجدار تولید می‌شود. برای ساخت انواع توری مش می‌توان از مفتول‌هایی با ضخامت‌های متفاوت استفاده کرد و در واقع ضخامت مفتول‌های به‌کاررفته در ساخت توری فلزی مش به کاربردی که برای آن مدنظر است بستگی دارد.

توری فلزی مش به دلیل ساختاری که دارد بسیار مقاوم و مستحکم است و می‌توان از آن در صنایع گوناگون استفاده کرد، البته کاربرد اصلی آن در صنعت ساختمان‌سازی است. از انواع توری مش در ساخت تونل‌، سیلو، کانال آب و نظایر این‌ها استفاده می‌شود.

تولید انواع توری مش به این صورت است که میلگردهای فولادی را به صورت عرضی و طولی یعنی به‌شکلی که مانند تار و پود روی یکدیگر قرار بگیرند، به هم جوش می‌دهند. در این شیوه محل تقاطع تار و پود با دستگاه جوشکاری جوش داده می‌شود و میلگردها پس از ذوب به یکدیگر متصل می‌شوند و بافتی مستحکم را تشکیل می‌دهند. به جای فولاد، استیل هم پراستفاده و پرکاربرد است. استیل زنگ نمی‌زند و در برابر شرایط جوی و محیطی بسیار مقاوم است. هدف اصلی از استفاده از توری فلزی مش در سازه‌های مختلف، ایجاد محافظت و تقویت است.

کاربردهای توری مش در صنعت ساختمان‌سازی

کاربردهای توری مش در صنعت ساختمان‌سازی
کاربرد توری‌ها در صنعت

گفتیم که توری فلزی مش در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، اما کاربرد توی مش دقیقا چیست و چه مزیتی دارد؟ اگر قصد خرید توری را دارید، بهتر است پیش از آن با کاربرد توری‌ها در صنعت و مزایای توری فلزی مش آشنا شوید:

آرماتور بندی

آرماتوربندی یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت سازه‌های بتنی است. در واقع آرماتور بندی است که موجب استحکام سازۀ بتنی می‌شود. بتن در برابر فشار استحکام بالایی دارد اما در برابر نیروهای کششی مانند زلزله و باد ضعف دارد و شکننده است. اما میلگرد فلزی از استحکام کششی برخوردار است. توری فلزی مش درون بتن قرار می‌گیرد تا به مقاومت و استحکام بتن کمک کند. توری فلزی مش در ساخت انواع سازه‌های بتنی مانند پل‌ها، تونل‌ها، کانال‌های آب و غیره استفاده می‌شود.

حصارها و دروازه‌ها

کاربرد توری مش در حصارها و دروازه‌ها موجب استحکام و محافظت بیشتر می‌شود. توری فلزی مش به‌ عنوان مواد ساختمانی در ساخت حصارها و دروازه‌ها استفاده می‌شود. این توری مش می‌تواند برای ایجاد حفاظت و امنیت در محوطه‌های صنعتی، تجاری یا خانگی استفاده شود.

سقف سازه

کاربرد توری مش در سقف با هدف پشتیبانی بیشتر از سقف سازه انجام می‌شود. توری مش می‌تواند به‌عنوان یک سازۀ فلزی در سازه‌های سقفی بتنی یا سقف‌های فلزی استفاده شود.

پوشش‌های دیواری

توری مش به عنوان پوشش‌های دیواری در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد توری مش در دیوارها می‌تواند به عنوان ماتریسی برای اعمال نانومواد، پوشش‌های عایق ‌بر روی دیوارها یا طراحی فضای داخلی و دکوراتیو استفاده شود.

امنیت فضاهای عمومی

انواع توری مش به‌ عنوان روشی برای برقراری امنیت در محوطه‌های عمومی، پارک‌ها، استادیوم‌ها و محل‌های تفریحی استفاده می‌شوند و با استفاده از آن می‌توان دسترسی را به مناطقی خاص محدود کرد، برای مثال جلوی ورود حیوانات را گرفت.

مزایای استفاده از توری فلزی مش چیست؟

مزایای استفاده از توری فلزی مش چیست؟

در یک نگاه کلی می‌توان مزایای استفاده از انواع توری مش را اینگونه برشمرد:

  • افزایش استحکام سازه در برابر نیروهای کششی مانند طوفان و زلزله
  • مقاومت در برابر رطوبت و امکان ساخت‌وساز در مناطق مرطوب
  • قابل استفاده در ساخت استخر یا سازه‌های آبی، مانند کانال آب، سد و غیره
  • افزایش مقاومت و استحکام کلی سازۀ بتنی
  • افزایش استحکام فونداسیون سازه‌های مختلف
  • مقرون‌به‌صرفه بودن

آشنایی با انواع توری فلزی مش

آشنایی با انواع توری فلزی مش

از فلزهای مختلفی می‌توان برای تولید انواع توری مش استفاده کرد که عبارتند از:

توری مش گالوانیزه

گالوانیزه کردن تکنیکی است که طی آن فلز خاصیت ضد آب و ضد خوردگی پیدا می‌کند. این کار را می‌توان قبل یا بعد از ساخت توری مش انجام داد. یعنی می‌توان از ابتدا میلگردهای گالوانیزه را برای جوش دادن و ایجاد توری فلزی مش مورد استفاده قرار داد و یا می‌توان بعد از جوشکاری و بهم چسباندن میلگردها فرآیند گالوانیزاسیون را به انجام رساند. برای این کار فلز را در روی مذاب غوطه‌ور می‌کنند. روی خاصیت ضد زنگ دارد و با اینکار به سطح فلز می‌چسبد و توری مش خاصیت ضد زنگ پیدا می‌کند و می‌توان از آن در مناطقی با درجه رطوبت بسیار بالا و حتی داخل آب و مثلا استخرها استفاده کرد.

توری مش استیل

استیل از استحکام خوبی برخوردار است و در برابر آب و رطوبت مقاوم است و دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی‌شود. فلز استیل در ساخت انواع توری مش کاربرد بسیاری دارد و توری مش ساخته شده از فلز ظاهری یکنواخت پیدا می‌کند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به تعریف توری فلزی مش و کاربرد توری‌ها در صنعت پرداختیم. توری فلزی مش نوعی از مصالح است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و به ویژه در صنعت ساختمان‌سازی و راه‌سازی پرکاربرد است. برای ساخت توری مش میلگردهای فولادی یا استیل را به‌صورت افقی و عمودی روی هم قرار می‌دهند، به‌ شکلی که تشکیل تار و پود دهند و سپس نقاط اتصال را جوشکاری می‌کنند. یک کاربرد مهم توری فلزی مش در آرماتوربندی بتن است و باعث استحکام بتن و افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای مختلف می‌شود.

در صورتی‌که شما قصد خرید توری مش را دارید، می‌توانید، محصولات ما در «آهن بازار» را انتخاب کنید. شرکت آهن بازار، گروهی از متخصصان صنعت فولاد هست که با تجربه و توانمندی‌های خود، به تامین و خرید محصولات فولادی در ایران می‌پردازد. این شرکت، با امکاناتی مانند انبار سرپوشیده به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و ارائه گواهینامه‌های کیفیت، همواره به دنبال فراهم‌کردن محیط امن برای مشتریان و صنایع تولیدی است.

neumannsteel

کلیدواژه : توری مش
sepideh-admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *