کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

شاید با خودتون فکر کنید بالاخره ورق پلی کربنات یک مدل پلاستیک است و امکان ندارد یک پلاستیک بتواند جای شیشه را بگیرد! یا اصلا این ورق پلی کربنات مگر چه ویژگی ای دارد که می‌تواند جایگزین شیشه باشد؟ آیا انقدر شفاف و بدون موج هست؟ در این مقاله ما قصد داریم با معرفی ویژگی و کاربرد ورق پلی کربنات به شما خواننده عزیز یک متریال مدرن به شفافیت شیشه ولی به سختیه یک دیوار بتنی را معرفی کنیم. توجه داشته باشید که ورق پلی کربنات یک ورق همه کاره است نه تنها جایگزین شیشه باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه کاملا با این ورق آشنا شوید و از مزایا و زیبایی آن در محیط کار و زندگی خود بهره ببرید.

فهرست مطالب

ورق پلی کربنات

و اما این ورق پلی کربنات که انقدر در میان صنعتگران مخصوصا صنعت ساخت و ساز سر و صدا کرده چی هست؟ ورق پلی کربنات یک ورق پلاستیکی است ، اما نه از اون پلاستیک ها که همه جا میبینیم!
ورق پلی کربنات از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است. ترموپلاستیک یکی از مهم‌ترین و مقاوم‌ترین نوع پلاستیک بشمار می‌رود. ترموپلاست‌ها به دلیل ویژگی گرمانرم (یعنی با حرارت ذوب می‌شوند و با سرد شدن بدون تغییر در ساختار شیمیایی جامد می‌شوند) در زمینه‌های قالب سازی ، تغییرات حرارتی و صنایع شیمیایی بسیار کاربرد دارند.

ورق پلی کربنات یک ماده شفاف و بسیار مقاوم است که می‌تواند به جای شیشه در دکوراسیون و معماری بناها استفاده شود. تنوع ساختاری و رنگی این ورق انقدر زیاد است که به راحتی می‌توان آن را در هر سازه و در کنار هر نوع مصالح ساختمانی به کار برد.

ورق پلی کربنات اولین بار در سال 1898 توسط دانشمند آلمانی به نام آلفرد اینهورن کشف شده است. اما در آن زمان رنگ این ورق قهوه‌ای بوده و شفافیت نداشته و خب در بازار تجارت راه نیافته است. در سال 1970 این ورق به صورت کاملا شفاف به بازار ارائه شد و طبق آمار در سال 2017 ارزش ورق پلی کربنات در بازار سهام به 1.61 میلیارد دلار رسید و هر روز شاهد رشد این ورق همه کاره هستیم. در اینجا نوبت به معرفی ویژگی‌های این ورق شگفت انگیز می‌رسد.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

ویژگی‌های ورق پلی کربنات

ورق پلی کربنات در مقابل تغییرات دمایی بسیار مقاوم است. پلی کربنات‌ها می‌توانند گرما را تا 140 درجه سانتیگراد و سرما را تا -20 درجه سانتیگراد بدون خمیدگی و ترک تحمل کنند.

وزن بسیار سبک ورق پلی کربنات به نسبت شیشه یکی از ویژگی‌هایی است که آن را انتخاب مناسب تری به نسبت شیشه می‌کند. امروزه سبک سازی سازه‌ها یک ویژگی عالی است و مهندسان در میان مصالح ساختمانی به دنبال سبک‌ترین و البته مقاوم ترین هستند.

انعطاف پذیری این ورق در ضخامت های پایین تر یک ویژگی بسیار عای برای معماران و طراحان دکوراسیون است. این ویژگی به آن‌ها این قابلیت را می‌دهند که طرحایی خمیده و خاص را اجرا کنند. البته طراحان حرفه ای ، با توجه به خاصیت گرمانرم این ورق ضخامت‌های بالا را به وسیله حرارت دهی و فشار به فرم دلخواه خود در می‌آورند.

همچنین ورق پلی کربنات خواص ضد آتش دارد. یعنی به هنگام آتش سوزی ، ورق شعله ور نمی‌شود و باعث گسترس شعله آتش نمی‌شوند تنها ذوب می‌شود.

به علاوه ورق پلی کربنات در نوع 2 جداره خود خاصیت عایق حرارتی و صوتی نیز دارد که یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت گلخانه ، پسقف پاسیو و استخر است.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

از دیگر ویژگی‌های پلی کربنات به مقاومت بسیار بالای آن در مقابل ضربه است. این ورق 250 برابر شیشه نسبت به ضربه مقاوم تر است و به ورق نشکن معروف است. به علاوه برای ساخت شیشه‌های نشکن و ضد گلوله از پلی کربنات استفاده می‌شود.

یکی از بهترین ویژگی‌های ورق پلی کربنات ، داشتن انواع ساختار است. این محصول در انواع ضخامت ، رنگ ، مدل سطح (شفاف ، آینه ای ، مشجر ، طرحدار) موجود است و البته همه مدل‌های آن قابلیت عبور نور را دارند.

از مهم‌ترین ویژگی ورق پلی کربنات شفافیت و عبور نور آن است. همچنین ورق پلی کربنات دارای خاصیت ضد اشعه فرابنفش است. اشعه UV یک اشعه مضر خورشید است که برای پوست انسان مضر است و در طولانی مدت باعث بروز سرطان پوستی می‌شود.

در برخی مدل‌های ورق پلی کربنات خاصیت ضدالکتریسیته ساکن از طریق ترکیب فلز و پلاستیک اعمال می‌شود که مقاومت شیمیایی این ورق را نیز افزایش می‌دهد. این نوع ورق به دلیل ویژگی‌هایی که دارد در ظروف آزمایشگاهی ، در آزمایشکاه ها ، کیلینیک و بیمارستان ها و این موارد کاربرد گسترده ای دارد.

و در انتها مهم‌ترین ویژگی ورق پلی کربنات ، قابلیت بازیافت آن است. این محصول قابل بازیافت است و دوستداران محیط زیست بسیار از او استقبال می‌کنند.

و حالا که با ویژگی‌های مهم ورق پلی کربنات آشنا شده اید ، نوبت به معرفی کاربرد ورق پلی کربنات می‌رسد تا از این به بعد برای پروژه های خود ایده بگیرید و از این ورق و مزایای بی نظیر آن بهره ببرید.

کاربرد ورق پلی کربنات

شما روزانه ورق پلی کربنات را در خیلی مکان‌ها میبینید اما تازه با آن و ویژگی آن آشنا شده اید و از این به بعد مطمئنا در خیلی از محصولات ، سازه ها ، تابلوها ، ماشین ها و .. متوجه حضور آن خواهید شد.

کاربرد ورق پلی کربنات به دلیل ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد بسیار گسترده است و اکثر صنعت‌ها از آن استفاده می‌کنند.

کاربرد ورق پلی کربنات در صنعت ساخت و ساز

کاربرد ورق پلی کربنات در صنعت ساخت و ساز بسیار گسترده است. این ورق با ویژگی‌هایی که دارد به یکی از بهترین متریال های ساختمانی تبدیل شده است و تنها جایگزین شیشه نیست بلکه گاهی جایگزین دیوار و سقف نیز می‌باشد.

سقف‌های شفاف و عایق : بله ورق پلی کربنات در نوع 2 جداره در انواع ضخامت ، رنگ و مدل ، یک گزینه عالی برای ساخت سقف‌های شفاف و نورگیر مانند پاسیو و استخر می‌باشد. این نوع ورق پلی کربنات خاصیت عایق حرارتی دارند و باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها می‌شود و از طرفی یک نورگیر عالی نیز بشمار می‌رود.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

دیوارهای جداکننده : ورق پلی کربنات با داشتن مدل‎‌های طرح دار و رنگی یک دیوار جداکننده جذاب و نورگیر برای دکوراسیون ، خانه‌های کوچک ، فروشگاه‌ها و تمام مواردی که نیاز به دیوار جداککنده دارند کاربرد دارد.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

پنجره و درب : کاربرد ورق پلی کربنات در پنجره و درب‌ها بسیار گسترده است. این ورق با رنگ‌های شفاف جذاب و پخش نور رنگی در کنار ویژگی‌های منحصربفرد مانند ضد ضربه ، سبک و .. ، به یک متریال محبوب برای طراحان داخلی تبدیل شده است.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

استفاده در نمای ساختمان : کاربرد ورق پلی کربنات در نمای ساختمان یک زیبایی بصری به سازه می‌دهد. این ورق به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت ، اشعه فرابنفش و شرایط جوی ، در هر آب و هوایی قابل استفاده است و دارای طول عمر بالایی می‌باشد.

کاربرد ورق پلی کربنات در صنعت خودرو سازی

کاربرد ورق پلی کربنات در صنعت خودرو سازی بسیار گسترده است. این محصول سبک است و استفاده از آن در ساختار خودرو به عنوان سقف شفاف ، شیشه‌ها و طلق چراغ ها باعث سبک‌تر شدن خودرو و کاهش سوخت و افزایش سرعت و مقاومت بالای شیشه ها در تصادفات می‌شود. به علاوه خاصیت عایقی این ورق باعث می‌شود تا دمای داخل خودرو قابل کنترل باشد و به کاهش مصرف سوخت کمک بسیاری می‌کند.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

کاربرد ورق پلی کربنات در ساخت تابلوهای تبلیغاتی

در گذشته برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر از شیشه استفاده می‌کردند. این شیشه‌ها یا به دلیل شرایط جوی و گرم و سرد شدن یا به دست افراد عمدی یا غیر عمدی شکسته می‌شدند و تعمییر آنها باعث افزایش هزینه بود. امروزه برای تابلوهای تبلیغاتی که در سطح شهر ، فروشگاه‌ها و .. به جای شیشه از ورق پلی کربنات شفاف استفاده می‌شود. تصور کنید ورقی که به شفافیت شیشه و به نشکنی یک دیوار بتنی است! این همان چیزی است که هزینه تبلیغات را مقرون به صرفه کرده است.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

کاربرد ورق پلی کربنات در ساخت محافظ صنعتی

کاربرد ورق پلی کربنات در ساخت انواع محافظ بسیار گسترده است. زیرا محافظی شفاف است که خطر شکستگی و پرتاپ شدن به محافظت شونده را ندارد. در صنعت محافظ هایی چون شیلد پزشکی ، طلق محافظ موتور سیکلت ، عینک‌های محافظ چشم و این چنین موارد را با استفاده از ورق پلی کربنات می‌سازند.

کاربرد ورق پلی کربنات جایگزین قدرتمند شیشه!

کاربرد ورق پلی کربنات در صنعت بسته بندی

ورق پلی کربنات در انواع مختلف موجود است. این ورق به دلیل خواص بی نظیری که ذکر شد ، در صنعت بسته بندی کاربردهای گسترده ای دارد ، مانند: بطری ها و ظروف بسته بندی ، جعبه های بسته بندی لوکس برای محصولات گران قیمت و حساس ، جعبه های کادویی لوکس ، بسته بندی لوازم الکتریکی حساس و گران قیمت و در صنعت غذایی برای بسته بندی مواد حساس و شکننده مانند تخم مرغ ، گوشت و .. استفاده می‌شود.

و اینها قسمتی از کاربردهای ورق پلی کربنات بود. ورق پلی کربنات در ساخت لوازم خانگی ، لوازم ورزشی و پزشکی نیز کاربردهای گسترده دارد.

جمع بندی

کاربرد ورق پلی کربنات که یک جایگزین قدرتمند شیشه بشمار می‌رود ، به دلیل ویژگی‌های منحصر بفرد آن است. ویژگی‌هایی مانند : وزن بسیار سبک تر از شیشه ، شفاف ، نورگیر ، انعطاف پذیر ، ضد اشعه فرابنفش ، عایق حرارتی و صوتی ، مقاوم به ضربه (نشکن) مقاوم در برابر حرارت و قابل بازیافت بودن است. همچنین این محصول در انواع ضخامت ، طرح و رنگ موجود است و به همین دلیل یکی از پرکاربردترین مواد در بسیاری از صنایع مانند : ساخت و ساز ، لوازم خانگی ، الکترونیکی ، محافظتی ، غذایی ، بسته بندی ، تبلیغاتی و .. می‌باشد.

امیدواریم در پروژه های آتی خود از ورق پلی کربنات استفاده کنید و از ویژگی‌ها ، دوام بالای و زیبایی ظاهری آن لذت ببرید.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *