کارتن پلاست جایگزینی مناسب برای کارتن مقوایی

کارتن پلاست

کارتن پلاست یک محصول بسته‌بندی است که از ترکیبات پلاستیکی ساخته می‌شود. این نوع کارتن دارای ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر آب و رطوبت، سبکی و قابلیت بازیافت است. به دلیل این ویژگی‌ها، این محصول در بسته‌بندی کالاهایی که نیاز به محافظت در برابر رطوبت و آب دارند، استفاده می‌شود. همچنین، این نوع کارتن قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را داراست که در حفظ محیط زیست نقش مهمی دارد.

فهرست مطالب

کارتن پلاست 

کارتن پلاست به طیف گسترده ای از محصولات ورق پلاستیکی دو جداره اکسترود شده اطلاق می شود. رزین پلی پروپیلن آرایشی مشابه با تخته یا کارتن به خود میگیرد. این ماده سبک وزن سختی بالایی دارد ولی به راحتی می توان آن را با چاقو برش داد. تولیدکنندگان معمولاً طیف گسترده ای از رنگ ها، ضخامت ها (معمولاً 3، 4، 5 میلی متر) و وزن را ارائه می دهند.

از نظر شیمیایی، ورقی خنثی است، بیشتر روغن‌ها، حلال‌ها و آب هیچ تاثیری شیمیایی بر این محصول که این موضوع باعث می شود کارتن پلاست در شرایط نامساعد آب و هوایی و یا در عرض مواد شیمیایی و خورنده عملکرد خوبی از خود نشان دهند. این محصول را با افزودن مواد شیمیایی می توان برای کاربری های خاص استفاده نمود که از آن جمله می توان به محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، ضد الکتریسیته ساکن، بازدارنده شعله، رنگ های سفارشی، بازدارنده های خورنده، اتلاف کننده ساکن و غیره اشاره کرد

اولین کارخانه تولید کننده کارتن پلاست در سال ۱۹۸۱ در کشور آلمان تاسیس شد. این شرکت به نام Paul Hildebrandt AG بود و همچنان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کارتن پلاست در جهان شناخته می‌شود. 

روند تولید و بسته بندی کارتن پلاست

1. جمع آوری مواد: مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید محصول (ورق های پلی پروپیلن) جمع آوری می شود.

2. اکستروژن: ورق های پلی پروپیلن جمع آوری شده به دستگاه اکسترودر وارد می شوند. دستگاه ورقه ها را گرم کرده و آنها را به حالت مذاب ذوب می کند.

3. فرم دهی: پلی پروپیلن مذاب سپس از دستگاه راه راه عبور داده می شود. این دستگاه با عبور مواد مذاب بین دو غلتک موجدار گرم شده، الگوی مواج مشخص را ایجاد می کند.

4. خنک‌سازی: پس از فرآیند موج‌گذاری، ورق‌های پلاستیکی موج‌دار با استفاده از فن‌های خنک‌کننده یا حمام‌های آب خنک می‌شوند. این مرحله به انجماد و تثبیت شکل ورق ها کمک می کند.

5. برش و شکل دهی: ورقه های پلاستیکی موجدار خنک شده با استفاده از دستگاه های برش یا فرآیندهای برش قالب به اندازه ها و شکل های دلخواه بریده می شوند.

6. چاپ (اختیاری): در صورت نیاز، ورق های پلاستیکی موجدار را می توان با طرح ها یا اطلاعات مورد نظر با استفاده از دستگاه های چاپ، چاپ کرد.

7. مونتاژ: ورق های پلاستیکی موجدار برش خورده و چاپ شده برای ایجاد محصولات مختلف مانند جعبه، تابلو، ظروف و غیره مونتاژ می شوند.

8. کنترل کیفیت: محصولات تولیدی تحت بررسی های کنترل کیفیت قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که استانداردها و مشخصات مورد نیاز را برآورده می کنند.

9. بسته بندی: محصولات نهایی در مواد بسته بندی مناسب جهت نگهداری و حمل و نقل بسته بندی می شوند.

10. ذخیره سازی و توزیع: محصولات بسته بندی شده در انبارها نگهداری می شوند و برای توزیع به مشتریان یا خرده فروشان آماده می شوند.

توجه به این نکته مهم است که تولید کنندگان مختلف ممکن است در فرآیندهای تولید خود تغییراتی داشته باشند، اما مراحل فوق یک نمای کلی از نحوه ساخت پلاستیک موجدار ارائه می دهد.

رنگ بندی

 کارتن پلاست در ضخامت‌های مختلف و رنگ‌بندی‌های متنوعی تولید می‌شود. این کارتن‌ها می‌توانند در رنگ‌های مختلف مانند سفید، زرد، قهوه‌ای، قرمز و… تولید شوند و متناسب با نیاز مشتری تحویل خرده فروش می شود.

مزایا و معایب کارتن پلاست

مزیت‌های استفاده از کارتن پلاست شامل استفاده از مواد بازیافتی، کاهش زباله‌ها، حفظ منابع طبیعی، مقاومت بالا در برابر آب، رطوبت و شوک مکانیکی و همچنین قابلیت بازیافت بیش از ۹۰ درصد آن است. این موارد می تواند به توسعه پایدار و کاهش آسیب های زیست محیطی کمک نماید.

معایب استفاده از این محصول شامل قابلیت بازیافت پایین تر نسبت به کاغذ، تولید گازهای گلخانه‌ای در فرآیند تولید و عدم تحمل به دما و نور خورشید است. این محصول در معرض تابش مستقیم خورشید ممکن است تغییر رنگ داده و یا خشک و شکننده شود.

مزایا:

  1. وزن کم: این محصول بسیار سبک وزن است و حمل و نقل، نگهداری، بلند کردن، مونتاژ و نصب آن بدون نیاز به تجهزات خاص قابل انجام است.
  2. قیمت پایین: تولید و خرید کارتن پلاسن بسیار ارزان است، لذا در صورت آسیب دیدن، تعویض آن هزینه زیادی ندارد و امکان تعویض بخش آسیب دیده با هزینه پایین وجود دارد.
  3. غیر سمی بودن: کارتن پلاست تولید شده از پلی پروپیلن برای انسان و حیوانات کاملا غیر سمی است. برخلاف سایر پلاستیک‌هایی که حاوی BPA هستند، این محصول می‌تواند در برابر دماهای بالا و پایین بدون انتشار مواد شیمیایی مضر مقاومت کند.
  4. قابلیت بازیافت: پلی پروپیلن قابل بازیافت است و می توان آن را بازیافت نمود، باید دقت داشت که این ماده امکان  تجزیه زیستی ندارد

معایب:

  1. تجزیه ناپذیری: اگرچه این یک ماده نسبتاً بادوام است، اما این محصول برای همیشه پایدار نخواهد ماند. و در نهایت نشانه هایی از ساییدگی و پارگی را نشان می دهد. بسته به عناصر و شرایطی که در معرض آن قرار می‌گیرد و برای مدت زمان، ممکن است متوجه محو شدن، خم شدن و حتی پارگی در گوشه‌ها شوید. در بهترین شرایط ممکن، جایی که در معرض مقدار محدودی از شرایط آب و هوایی نامساعد و دست زدن انسان باشد، کارتن پلاست می تواند چندین سال دوام بیاورد. 
fluted-polyp

خرید کارتن پلاست

کارتن پلاست را می توان مستقیما از شرکت های تولید کننده این محصول و یا توضیع کننده ها تهیه نمود. آهن بازار به عنوان یکی از تامین کننده های کارگاه های ساختمانی، عامل فروش محصولات کارتن پلاست از تولید کننده های مختلف می باشد که می تواند این محصول را باکیفیت های مختلف بسته به نیاز مشتری تامین نماید. در تهیه کارتن پلاست مهمترین معیارها برای خرید، اطمینان از استفاده از مواد بازیافتی با کیفیت بالا و فرایند تولید استاندارد و مقاومت بالای آن با توجه به تست های کنترل کیفیت می باشد.

کاربرد های کارتن پلاست

  1.  این محصول را می توان برای پارتیشن، سقف کاذب، صنایع بسته بندی، عایق کاری و حصار کشی یا حفاظ استفاده کرد.
  2. از آنجایی که ورق های کارتن پلاست در برابر آب نیز مقاوم هستند، می توان از آنها به عنوان عایق آب و رطوبت استفاده کرد. همچنین برای بسته بندی در این صنعت کاربرد فراوانی دارند.
  3. رول های این محصول در برابر اسیدها، بازها و انواع محصولات پاک کننده های شیمیایی بسیار مقاوم هستند. این امر رول های کارتن پلاست را به یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار برای پوشش سقف یا دیوار مرغداری ها یا دامداری ها، کارخانه ها و انواع سوله تبدیل می کند

جمع بندی

کارتن پلاست محصولی انعطاف پذیر با مقاومت بالا در برابر ضربه و شرایط محیطی نا مساعد است که در طرح ها، رنگ ها و ضخامت های مختلف تولید می شود. در این مقاله با کلیات روش های تولید این محصول، روش های بسته بندی، رنگ بندی ها، مزایا و معایب استفاده از آن، روش های تولید، کاربردها و روش های خرید آن آشنا شدیم.

jafari
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *