5 نوع کاربرد نبشی

5 نوع کاربرد نبشی

نبشی یکی از مهم‌ترین پروفیل‌ها در صنعت می‌باشد. نبشی از 2 ضلع عمود بر هم تشکیل شده است که در صنعت با حرف اختصاری L شناخته می‌شود. این 2 ضلع اگر با هم برابر باشند به آن نباشی بال مساوی می‌گویند و اگر 2 ضلع دارای طول‌های متفاوت باشند به آن نبشی بال نامساوی می‌گویند. در این مقاله به 5 نوع کاربرد نبشی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

کاربرد نبشی

همانطور که گفته شد نبشی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین پروفیل در صنعت می‌باشد. نبشی معمولا از فولاد کربنی با نورد گرم یا فولاد کم آلیاژ با مقاومت بالا که انعطاف پذیری بالایی دارد و قابل ماشینکاری است ، تولید می‌شود. با توجه به تطبیق پذیری نبشی‌ها ، استفاده از آنها  را بسیار مرسوم است و در بسیاری از موقعیت‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 5 نوع مهم از این موارد عبارتند از :

  1. حمل و نقل
  2. ساخت پل ها
  3. تولید تجهیزات
  4. ساخت و ساز ساختمان
  5.  قفسه بندی انبارداری

نبشی پس از مونتاژ با سایر اجزای ساختاری ، پایداری و دوام مطلوبی را ارائه می‌دهند. فرآیند تولید نورد گرم نبشی به آن اجازه می‌دهد تا مقاومت بالایی در برابر تغییر شکل نشان دهند و همچنین تنش‌های داخلی را در ساختار متالورژیکی خود کاهش دهند ، و آن را بسیار کاربردی کرده است.

نبشی در هر سازه‌ای که به کار گرفته می‌شود نقش تقویت استقامت و قدرت را برای سازه ایفا می‌کند. به همین دلیل ، صنایع استفاده از نبشی را یک راه حل مقرون به صرفه برای تقویت سازه خود ، و به ویژه برای تحمل بار به دیگر راه‌ها ترجیح می‌دهند ، در اصل نبشی امتحان خود را پس داده و قابل اطمینان است.

در ادامه دلایل 5 نوع کاربرد مهم نبشی را بررسی می‌کنیم.

کاربرد نبشی در حمل و نقل

ثابت شده است که نبشی ها برای اتصال مسیرها و خطوط راه آهن به یکدیگر بسیار پر قدرت و مفید هستند. علیرغم فرسودگی و ترک خوردگی در طولانی مدت ، اما به دلیل اینکه هر قسمت می‌تواند ساخت و کیفیت اصلی خود را در بخش های مختلف به صورت مجزا حفظ کند و قسمت آسیب دیده به راحتی تعویض شود بسیار در راه آهن کاربرد دارد.

نبشی یکی از اصلی‌ترین جز در ساخت وسایل نقلیه برای ایمنی بیشتر است. نبشی ای که در صنعت خوردرو مورد استفاده قرار می‌گیرد برای عملکرد بلاتر از فولاد با کربن بالاتر ساخته می‌شود و به خودرو ویژگی ایمنی در تصادفات خودرو و نگهداری اجزای موتور را تضمین می‌کند.

در نظر داشته باشید که در زمانی که وزن محصول مهم است به وسیله پانچ یا برش های طولی در فاصله معین و طول نبشی انجام می‌شود تا به وزن ایده آل برسد و برای ادغام با دیگر اجزا قابل استفاده باشد و به اصطلاح پیچ خور باشد.

5 نوع کاربرد نبشی

کاربرد نبشی در ساخت پل ها

پل ها معمولاً از سه بخش اصلی تشکیل می‌شوند: پی ، زیربنا و روبنا که هر کدام از اینها با هم کار می‌کنند تا کل ساختمان را پشتیبانی کنند و اجازه توزیع وزن یکنواخت را به سراسر سازه می‌دهند تا اتومبیل ها و سایر وسایل نقلیه بتوانند از روی عرشه پل عبور کنند.

نبشی ها را می توان در هر یک از این بخش‌ها یافت که توسط انواع دیگر محصولات فلزی پشتیبانی می‌شوند. به عنوان مثال ، شمع‌ بندی که در فونداسیون یافت می‌شوند ، می‌توانند توسط نبشی پشتیبانی و تقویت شوند تا زمین و ظرفیت بار بهتری فراهم شود. یکی دیگر از کاربردهای نبشی را می‌توان در زیرسازی ها مشاهده کرد ، جایی که آنها قابلیت تقویت و نگهدارنده دیوار اضافی را برای تکیه گاه‌های عمودی فراهم می‌کنند.

در نهایت ، تعدادی از اتصال دهنده‌های دیگر فلزی ، و همچنین پیچ و مهره ها ، می‌توانند تیرها یا میلگردها و نبشی را که بیشتر ساختار عرشه را حمل می‌کنند ، به هم وصل کنند. پل چه چند دهانه باشد و چه تک دهانه ، زمانی که این مواد همه به یکدیگر متصل می‌شوند ، یک ساختار عمرانی قابل اعتماد ایجاد می‌کنند که می‌تواند برای چندین دهه با حداقل تعمیر و نگهداری مورد نیاز  استفاده شود.

5 نوع کاربرد نبشی

کاربرد نبشی در تولید تجهیزات

صنعت تولید فلز تنها صنعتی نیست که به استفاده از نبشی برای سازه‌ها ، تجهیزات و فرآیندهای کلی نیاز دارد. غذا و نوشیدنی ، تولید پوشاک ، فرآوری چوب ، پالایشگاه‌های شیمیایی ، نفت و گاز و بسیاری موارد دیگر ، قطعاً با آنچه که نبشی با ساختار ساده خود ارائه می‌کند ، بهترین بهره را از آن می‌برند.

تسمه‌های نقاله ، واحدهای اختلاط و سایر سیستم‌های خودکار همگی می‌توانند به یک شکل از نبشی ها ساخته شوند. برای دوام بالاتر نبشی در مقابل رطوبت و خوردگی ، از طریق گالوانیزه کردن آن صورت می‌گیرد. این صنایع همچنان برای پیشرفت و کاربردی بودن و همچنین زمان توقف کمتر برای نگهداری و تعمییر تجهیزات و سایر ماشین آلات فلزی خود ، به محصولات فولادی مانند نبشی وابسته باشند.

کاربرد نبشی در ساخت و ساز

همانطور که قبلا ذکر شد ، نبشی ها در انواع فعالیت‌های ساخت و ساز ساختمان ، چه برای ستون‌ها و چه برای تکیه‌گاه تیر ، استفاده می‌شوند. به عنوان یک جزء همه کاره ، نبشی می‌تواند بسته به طرح ، برای تقویت بتن ، حمایت از سقف ، تیرها ، ناودانی‌های دیواری یا حتی نرده‌ها استفاده شود. مزایای آن برای صنعت به عنوان یک کل بی‌همتا باقی می‌ماند و به شرکت‌های ساختمانی یا پیمانکاران این امکان را می‌دهد تا به طور مداوم راه‌های نوآورانه‌ای برای اجرای نبشی ها پیدا کنند. یکی از این ابتکارات وال پست‌ها می‌باشند ، در وال پست از نبشی ها استفاده می‌شود.

و همچنین نبشی می‌تواند هنگامی که به عنوان تقویت کننده بتن برای ستون‌ها یا پایه‌ها استفاده می‌شود ، نیاز به بتن را کاهش دهد. این کار به طور موثر ثبات را بدون به خطر انداختن مزایای نسبت قدرت به وزن بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این ، نبشی ها می‌توانند جایگزین سایر مواد تقویت کننده رایج مانند میلگردهای فولادی شوند و نتایج بسیار خوبی را برای هر پروژه ساخت و ساز ساختمانی ارائه دهند زیرا می‌توانند به طور بالقوه کار تقویت اضافه را کاهش دهند و مقاومت ضربه ای را برای بسیاری از انواع سازه‌ها بهبود بخشند.

5 نوع کاربرد نبشی

کاربرد نبشی در انبار داری و قفسه بندی

مهم نیست که سازمان‌ها به کدام نوع صنعتی تعلق دارند ، نبشی ها مزایای زیادی را به همراه خواهند داشت ، حتی در کاربردهای کم‌فشار ، مانند کالاهای مصرفی هم بسیار کاربردی هستند. جدا از اینکه یک جزء ساختاری عالی در ساختمان‌ها ، خطوط راه‌آهن یا وسایل نقلیه هستند، نبشی ها به طرح‌های قفسه‌بندی مدولار مختلفی نیز تبدیل شده‌اند.

قفسه بندی برای بسیاری از مشاغل ضروری است ، زیرا این کار باعث می‌شود محل کار یا دفاتر مرتب و منظم شود. به عنوان مثال ، کارخانه‌های انبارداری یا تدارکات هنگام ذخیره بسته‌های مختلف و مدیریت موجودی‌ها به این ساختارها وابسته هستند. قفسه‌های مبتنی بر نبشی‌ها می‌توانند چنین الزاماتی را برآورده کنند و جریان کلی زنجیره تامین را بهبود بخشند.

نبشی پانچ شده در قفسه بندی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل قدرت بالا در تجمل وزن نه تنها انبار ادارات بلکه در تمامی صنایعی که برای چیدمان محصولات خود نیاز به قفسه و تفکیک دارند مورد استفاده است حتی انبار خانه‌ها هم به وسیله نبشی و ورق کفی قفسه بندی می‌شود.

کلام آخر

نبشی به دلیل مقاومت بالا دارای کاربردهای فراوانی است که در بالا فقط 5 نوع از کاربردهای آن نام برده شد. نبشی در مجسمه سازی ، کابینت سازی ، میز و صندلی و.. کاربرد دارد. نبشی‌ها در جنس‌های استیل به دلیل زیبایی ظاهری برای نمای پله ، گوشه گیری کابینت و اینچنین موارد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امیدواریم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد.

support
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *